Rusiya Federasiyasının səhiyyə naziri xanım Veronika Skvortsova ilə görüş
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev sentyabrın 15-də Rusiya Federasiyasının səhiyyə naziri xanım Veronika Skvortsovanı qəbul edib.
Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının açılışını əlamətdar hadisə kimi dəyərləndirən dövlətimizin başçısı Rusiya Federasiyasının nüfuzlu ali təhsil ocaqlarından artıq ikincisinin ölkəmizdə fəaliyyətə başladığını vurğulayaraq bu universitetdə də təhsilin yüksək səviyyədə olacağına əminliyini bildirdi.
Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetində mükəmməl səviyyədə təhsil aldığını qeyd edən Rusiya Federasiyasının səhiyyə naziri Veronika Skvortsova Mehriban Əliyevanın bu ali təhsil ocağını əla qiymətlərlə bitirdiyini və bunu təsdiq edən sənədlərin universitetin muzeyində saxlanıldığını məmnuniyyətlə dedi. Rusiyanın səhiyyə naziri Seçenov adına Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialında təhsilin nəzəri və praktiki hazırlıq baxımından ən yüksək və müasir səviyyədə olacağına əminliyini ifadə etdi.
Tələbələrdə ilk kursdan xəstələrlə işləmək bacarığı formalaşdırılmasının əhəmiyyətinə toxunan Rusiyanın səhiyyə naziri bu məqsədlə xüsusi klinikanın seçilməsi məsələsinin də müzakirə olunduğunu dedi. Professor-müəllim heyətinin peşəkarlığının ən yüksək səviyyədə olduğunu deyən nazir bu məsələnin daim nəzarətdə saxlanılacağını bildirdi.
Prezident İlham Əliyev Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının yaradılması ideyasının qısa vaxt ərzində uğurla həyata keçirildiyini dedi. Azərbaycanda səhiyyə sahəsində görülən işlərə toxunan dövlətimizin başçısı paytaxtda və regionlarda ən müasir tibb ocaqlarının inşa edildiyini və yüksək tələblərə cavab verən tibbi avadanlıqla təchiz edildiyini diqqətə çatdırdı. Dünyada səhiyyənin sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayan Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda da əhaliyə yüksək keyfiyyətli tibbi xidmət göstərilməsinə böyük diqqət ayrıldığını bildirdi. Hər il dövlət proqramı çərçivəsində azərbaycanlı gənclərin dünyanın müxtəlif ali məktəblərinə təhsil almaq üçün göndərildiyini deyən dövlətimizin başçısı bu cür ixtisaslaşmış universitetlərin ölkəmizdə yaradılmasının önəmini qeyd etdi. Prezident İlham Əliyev Birinci Moskva Dövlət Tibb Universitetinin Bakı filialının uğurla fəaliyyət göstərəcəyinə ümidvar olduğunu söylədi.
Görüşdə Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyası arasında ikitərəfli münasibətlərin müxtəlif istiqamətlərdə, o cümlədən səhiyyə sahəsində inkişaf etdiyi bildirilib və bu sahədə əməkdaşlığımızın perspektivləri ilə bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Встреча с министром здравоохранения Российской Федерации Вероникой Скворцовой
15.09.201515 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял министра здравоохранения Российской Федерации Веронику Скворцову.
Назвав открытие Бакинского филиала Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова знаменательным событием, глава государства подчеркнул, что в нашей стране начинает действовать уже второе из престижных высших учебных заведений Российской Федерации, и выразил уверенность в том, что и в этом университете уровень образования будет высоким.
Отметив, что первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева получила совершенное образование в Первом Московском государственном медицинском университете имени И.М.Сеченова, министр здравоохранения Российской Федерации Вероника Скворцова с удовлетворением сообщила, что Мехрибан Алиева окончила это высшее учебное заведение с отличными оценками, и это подтверждают документы, хранимые в университетском музее. Министр здравоохранения России выразила уверенность в том, что образование в Бакинском филиале Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова будет на самом высоком и современном уровне с точки зрения теоретической и практической подготовки.
Коснувшись значения формирования у студентов с первого курса навыков работы с больными, министр здравоохранения России сообщила, что с этой целью был обсужден вопрос выбора специальной клиники. Отметив высокий уровень профессионализма профессорско-преподавательского состава, министр подчеркнула, что этот вопрос будет находиться под постоянным контролем.
Президент Ильхам Алиев сказал, что идея создания Бакинского филиала Первого Московского государственного медицинского университета имени И.М.Сеченова была успешно воплощена в жизнь в кратчайшие сроки. Коснувшись работы, проводимой в сфере здравоохранения в Азербайджане, глава государства сообщил, что в столице и регионах построены самые современные медицинские учреждения, оснащенные оборудованием, отвечающим высоким требованиям. Подчеркнув стремительное развитие здравоохранения в мире, Президент Ильхам Алиев отметил, что в Азербайджане также уделяется большое внимание оказанию населению высококачественных медицинских услуг. Сообщив, что ежегодно в рамках государственной программы азербайджанская молодежь направляется на учебу в различные вузы мира, глава государства отметил значение создания в нашей стране таких специализированных университетов. Президент Ильхам Алиев выразил уверенность в том, что деятельность Бакинского филиала Первого Московского государственного медицинского университета будет успешной.
На встрече было отмечено развитие двусторонних отношений между Азербайджанской Республикой и Российской Федерацией в различных сферах, в том числе в области здравоохранения, а также состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества в данной сфере.