Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Dövlət Sərhəd Xidmətinin Xüsusi Məktəbinin yeni tədris korpusunun açılışında iştirak edib
05.03.2018Martın 5-də Bakının Xəzər rayonunun Mərdəkan qəsəbəsində Dövlət Sərhəd Xidmətinin (DSX) Xüsusi Məktəbinin yeni tədris korpusunun açılışı olub.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva açılış mərasimində iştirak edib.
Dövlət Sərhəd Xidmətinin Xüsusi Məktəbinin yaradılmasında və formalaşdırılmasında Heydər Əliyev Fondunun mühüm dəstəyi var. Dövlət Sərhəd Xidmətinin tabeliyinə verilənədək oğlanlar üçün açıq tipli xüsusi məktəb kimi fəaliyyət göstərən bu tədris ocağı Fondun təşəbbüsü ilə əsaslı təmir edilərək, zəruri tədris bazası ilə təchiz olunub. Mehriban Əliyeva 2011-ci ildə DSX-nin Xüsusi Məktəbinin açılış mərasimində iştirak edib.
Yeni korpusun istifadəyə verilməsi ilə kursantlara daha keyfiyyətli təhsil vermək imkanları artıb. Burada zəngin ədəbiyyat fondu olan kitabxana yaradılıb, dərs otaqları ən yüksək səviyyədə qurulub və kursantların ixtiyarına verilib. Tədris ocağı müasir avadanlıqla təchiz olunub.
Dövlət Sərhəd Xidmətinin Xüsusi Məktəbinin fəaliyyətə başlaması ilə Azərbaycan Respublikasının sərhəd təhlükəsizliyini təmin edəcək ixtisaslı zabit kadrların hazırlanması üçün 12 illik təhsil dövrünü əhatə edən mükəmməl hərbi tədris sistemi formalaşıb. Xüsusi Məktəb bu sistemin müstəsna əhəmiyyətli ilkin səviyyəsini təşkil edir. Yeni korpus istifadəyə verildikdən sonra burada təhsil alacaq kursantların sayının gələcəkdə 700 nəfərə çatdırılması mümkün olacaq.
Mehriban Əliyeva hərbi vətənpərvərlik sinfində I kurs - 5-ci sinifdə təhsil alan kursantlarla görüşüb. Burada təhsil alanlar onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə minnətdarlıqlarını bildiriblər, Azərbaycana ləyaqətli vətəndaş və peşəkar zabit kimi xidmət edəcəklərini deyiblər.
Sonra kursantlar Mehriban Əliyevaya xatirə hədiyyəsi təqdim ediblər.
Mehriban Əliyeva kursantlara dərslərində uğurlar, Vətənə layiqli övlad olmaları və gələcəyin peşəkar zabiti kimi yetişmələrini arzulayıb.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü ildə imzaladığı Fərmana əsasan, Dövlət Sərhəd Xidmətinin Xüsusi Məktəbinə xüsusi təyinatlı təhsil müəssisəsi statusu verilib. 2015-ci ildən məzunları DSX-nin Akademiyasında təhsil alan məktəbin Nizamnaməsinə əsasən kursantların maraq və potensial imkanları, fərdi xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla, onların zəruri biliklərə və həyat bacarıqlarına yiyələnmələri, milli mənəvi dəyərlərə malik, sağlam, vətənpərvər, müasir dünyagörüşlü şəxsiyyət kimi formalaşmaları onları Dövlət Sərhəd Xidmətinin Akademiyası üçün hazırlayır.
DSX Xüsusi Məktəbinin yeni korpusunun ümumi sahəsi 11 min kvadratmetrdir. Burada 23 ümumi, 8 ixtisaslaşmış tədris, məntiq, fərdi hazırlıq sinifləri və 400 nəfərlik yataq otaqları yaradılıb. Kursantların idmanla məşğul olmaları üçün hərtərəfli şərait var. Təhsil ocağının su hovuzu müasir səviyyədə qurulub. Təhsil kompleksinin interaktiv atış kabineti də zəruri avadanlıqla təchiz edilib. Burada kursantlar atıcılıq üzrə vərdişlərini zənginləşdirirlər. Kursant yeməkxanasında da şəxsi heyətin qidalanması üçün zəruri şərait yaradılıb. Bütün kompleks üzrə videomüşahidə sistemi tətbiq edilib. Bunun sayəsində də tədris prosesi və kursantların dərsdən sonrakı fəaliyyətləri nəzarətdə saxlanılır. Burada kursantların asudə vaxtlarını faydalı keçirmələri, intellektual və yaradıcı məşğuliyyətləri üçün də geniş imkanlar yaradılıb. Dövlət Sərhəd Xidmətinin Xüsusi Məktəbinin ərazisində əsaslı tikinti-abadlıq işləri aparılıb, geniş yaşıllıqlar salınıb, 1000-dən çox ağac əkilib. İnşaat işləri zamanı kompleksdə müasir səviyyədə yeni sıra meydanı yaradılıb. Bundan başqa, kursantların atçılıq hazırlığı ilə məşğul olmaları üçün şərait var. Məktəbin ərazisində peyntbol və digər idman meydançaları da kursantların ixtiyarına verilib.

First Vice-president Mehriban Aliyeva attends the inauguration of a new education building of the State Border Service’s Special School
05.03.2018Opening of a new education building of the State Border Service’s Special School took place in Mardakan settlement of Khazar district, March 5.
First Vice-president of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva attended the inauguration ceremony.
The Heydar Aliyev Foundation has provided significant support for the creation and formation of the Special School of the State Border Service. Having been operated as an open type special school for boys until it was under the governance of the State Border Service, this education institution was repaired at the Foundation’s initiative, and provided with necessary teaching basis. Mehriban Aliyeva attended the inauguration of the Special School in 2011.
By the commissioning of the new building, students were given a chance to receive better education. A library has been created here with a rich literature fund. Classrooms have been built to the highest standards and placed at the disposal of the students. The education institution has been provided with state-of-the-art equipment.
By the commencement of the Special School’s operation, a perfect military education system, covering 12-year education period for the training of qualified officers to ensure the border safety of the Republic of Azerbaijan, has been formed. The Special School forms the primary - yet of exclusive importance - level of this system. After the new building is commissioned into operation, it will be possible to bring the number of students here to 700.
Mehriban Aliyeva met with students studying in the 5th grade of the military patriotism class. The students thanked for the care and attention shown towards them, saying they will serve Azerbaijan as decent citizens of the country, and as professional officers.
Then, students presented a keepsake to Mehriban Aliyeva.
Mehriban Aliyeva wished the students every success in their study, to be worthy citizens of the Homeland and become professional officers of the future.
Based on the Order signed by the President of the Republic of Azerbaijan in 2014, the Special School of the State Border Service was granted the status of an education institution of special purpose. In accordance with the Charters of the school, of which graduates study at the Academy of the State Border Service, they are trained for the Academy of the State Border Service, taking into account students’ interests and potentials, individual traits, in order to ensure that they master necessary knowledge and vital skills, are formed as persons with national moral values, and healthy and patriotic persons with contemporary worldview.
Total area of SBS’s Special School’s new building is 11 thousand square metres. Here have been created 23 general education, 8 specialized education, logic and individual training classrooms, and sleeping rooms for 400 students. All necessary conditions have been created here for the students’ engaging in sports. The swimming pool of the school has been built to meet contemporary standards. The interactive shooting room of the education institution has been provided with necessary equipment. Here, students enrich their shooting skills. Necessary conditions have been created also in students’ canteen for the staff’s taking their meal. Video surveillance system has been installed all over the complex. Thanks to this system, the education process and students’ activities after lessons are supervised. In order for the students to spend their leisure efficiently and engage in intellectual and creative activities, vast possibilities have been ensured here. Basic construction and development works have been carried out on the territory of the SBS’s Special School, vast greenery areas laid out, over 1000 trees planted. New row square meeting contemporary standards has been created in the complex during the construction works. Moreover, there are also conditions for students’ engaging in equestrian training. Paintball and other types of sport grounds also have been placed at students’ disposal on the school’s territory.