Məcburi köçkün ailələrinə Masazır qəsəbəsində yeni mənzillərin verilməsi mərasimi
27.06.2017Qəzalı vəziyyətdə olan binalarda məskunlaşmış məcburi köçkün ailələrinin yeni mənzillərlə təmin olunması layihəsinin icrası çərçivəsində iyunun 27-də Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində yeni mənzillərin verilməsi mərasimi keçirilib.
- Hörmətli mərasim iştirakçıları, əziz dostlar.
İlk növbədə, sizin hər birinizi müqəddəs Ramazan bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm. Bütün Azərbaycan xalqına əmin-amanlıq, yeni-yeni uğurlar və möhkəm cansağlığı arzulayıram.
Ramazan ayı dünya müsəlmanlarını sülh və birlik yoluna, xeyirxah əməllərə, saf niyyətlərə, mərhəmətə və mənəvi kamilliyə dəvət edir. Ramazan ayı bizim hər birimizi ehtiyacı olan, çətinliklərlə üzləşən insanlara yardım etməyə dəvət edir. Bugünkü görüşümüz bu baxımdan rəmzi məna daşıyır. Ermənistanın işğalçı siyasətindən əziyyət çəkən soydaşlarımızın bir qismi bu gün yeni mənzillərlə təmin olunur, onların yaşayış şəraiti yaxşılaşır. Sizin həyatınızda yeni dövr başlayır. Sizin həyat tərziniz yaxşılaşacaq. Mən bu münasibətlə sizi ürəkdən təbrik edirəm, yeni mənzillərinizdə sizə xoşbəxt ömür arzulayıram.
Ermənistanın artıq 20 ildən çoxdur ki, davam edən işğalçı siyasəti nəticəsində ölkəmizdə bir milyon qaçqın və məcburi köçkün mövcuddur. Bu insanların problemlərinin həlli, onların yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması, iş, təhsil, tibb və digər xidmətlərlə təmin edilməsi Azərbaycan dövlətinin daim diqqət mərkəzindədir. İyirmi ildən çoxdur ki, bu sahədə ardıcıl olaraq bütün lazımi tədbirlər həyata keçirilir, addımlar atılır. Bildiyiniz kimi, - baxmayaraq ki, müstəqilliyimizin ilk illərində dövlətimiz böyük çətinliklərlə üzləşmişdir, - Azərbaycan Hökuməti ölkəmizdə mövcud olan bütün çadır şəhərciklərini qısa bir zamanda ləğv etdirmişdir. Azərbaycanda məcburi köçkün ailələri üçün 100-dək müasir yaşayış kompleksi inşa olunmuşdur. Bu qəsəbələrdə bütün lazımi infrastruktur yaradılmışdır. Qəsəbələr məktəb və bağçalarla təmin olunmuşdur. Dörd yüz mindən çox məcburi köçkün iş yeri ilə təmin edilmişdir. Bu gün də soydaşlarımızın işlə təmin olunması sahəsində dövlət proqramları həyata keçirilir. Bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, bu, Azərbaycan dövləti üçün ən ağır, ən vacib problemdir. Azərbaycan dövləti bu problemin həlli üçün bütün lazımi tədbirləri görür və bu siyasət bundan sonra da davam etdiriləcəkdir.
Mən öz fəaliyyətimdə sosial problemlərin, xüsusilə də qaçqın və məcburi köçkün ailələrinin problemlərinin, çətinliklərinin həllinə xüsusi diqqətlə yanaşıram. Birinci vitse-prezident vəzifəmdə ilk müşavirəm məhz bu problemlərin həllinə yönəlmişdir. Bizim qarşımızda duran məqsəd ilkin mərhələdə Bakı və Sumqayıt şəhərlərində yararsız, qəzalı, yarımçıq tikilmiş binalarda məskunlaşmış dörd min məcburi köçkün ailəsini yeni mənzillərlə təmin etməkdir. Bunun üçün bütün lazımi göstərişlər verilib, artıq tədbirlər görülür və əminəm ki, biz bu məqsədimizə nail olacağıq. Bu ilin may ayında Qaradağ rayonunun Lökbatan qəsəbəsinin yaxınlığında 1026 ailəlik yeni yaşayış qəsəbəsinin təməli qoyuldu. Bu qəsəbədə bütün lazımi infrastruktur - tibb məntəqəsi, 600 şagird yerlik məktəb, uşaq bağçası inşa olunacaq. Burada artıq inşaat işləri başlayıb. Əminəm ki, işlər qısa bir zamanda başa çatdırılacaq və bu gün çox ağır vəziyyətdə yaşayan daha 1026 məcburi köçkün ailəsi yeni mənzillərlə təmin olunacaq.
Azərbaycan dövləti tərəfindən bu tədbirlərin icrası üçün, ümumilikdə, 6 milyard manatdan çox vəsait ayrılmışdır. Bu gün Azərbaycanda qaçqın və məcburi köçkünlərə dövlət tərəfindən ayrılmış vəsait nisbət etibarilə dünyanın ən yuxarı göstəriciləri arasındadır. Azərbaycan dövlətinin bu sahədə əldə etdiyi nailiyyətlər, bizim təcrübəmiz artıq dünyada bir model kimi qəbul olunur.
Bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, bu gün Azərbaycan qüdrətli, güclü dövlətdir və qarşıda duran məsələlərin həlli üçün bütün lazımi addımlar atılır, bütün lazımi tədbirlər həyata keçirilir. Çox xoşdur ki, dövlətlə yanaşı, biznes strukturları da, iş adamları da bütün cəmiyyətimiz üçün vacib olan bu problemə biganə qalmayıb və onlar da bu ağır problemin həllinə öz töhfələrini verməkdədirlər.
Bu gün Xəzər rayonunun Şüvəlan qəsəbəsində yarasız binada və Xətai rayonunda yarımçıq tikilmiş binada məskunlaşmış 214 ailə Masazır və Mehdiabad qəsəbələrində yeni inşa olunmuş və tam təmirli mənzillərə köçürülür. Məhz iş adamlarının yardımı ilə bu gün 214 ailənin yaşayış şəraiti yaxşılaşacaq. Fürsətdən istifadə edərək, həmin şirkətlərə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Hesab edirəm ki, bu, çox təqdirəlayiq bir haldır. Ümidvaram ki, digər iş adamları, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən digər biznes strukturları da gələcəkdə bu təşəbbüsə qoşulacaqlar. Bu, bizim cəmiyyətimizin birliyinin göstəricisidir, eyni zamanda, Azərbaycanın ən gözəl ənənələrindən biri olan xeyriyyəçilik ənənəsinin davamıdır.
Mən hesab edirəm ki, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən biznes strukturları, iş adamları, özəl sektor sosial məsuliyyət haqqında ciddi düşünməli və cəmiyyətimizi narahat edən problemlərin həllində fəal iştirak etməlidirlər. Xüsusilə də onlar bizim hər birimiz üçün ən ağır problem olan qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitini yaxşılaşdırmaq işində iştirak etməlidirlər.
Azərbaycan dövləti öz vətəndaşlarına, xüsusən də sizlərə - böyük çətinliklərlə üzləşən qaçqın və məcburi köçkün ailələrinə hər zaman diqqətlə yanaşır, öz qayğısını göstərir. Hər bir azərbaycanlının ən böyük arzusu torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunmasıdır. Hamımızın arzusu budur ki, hər bir qaçqın və məcburi köçkün doğma yurduna, doğma torpağına qayıtsın. Arzumuz budur ki, işğaldan azad olunan kəndlərimiz, şəhərlərimiz bərpa edilsin, yeni qəsəbələr salınsın və insanlar normal həyat tərzinə qayıtsınlar. Dövlətimiz bunun üçün əlindən gələni edir. Biz isə bu yolda birlik nümayiş etdirməliyik və inanmalıyıq ki, qarşımızda duran bütün məqsədlərə mütləq çatacağıq.
Mən bir daha sizin hər birinizi ürəkdən təbrik edirəm, sizə cansağlığı və yeni uğurlar arzulayıram. Çox sağ olun.
Mehriban Əliyeva fəaliyyətinə verilən yüksək qiymətə görə minnətdarlığını bildirib:
- Əziz bacılarım, əziz qardaşlarım.
Mənim barəmdə və fəaliyyətim haqqında dediyiniz bu xoş sözlərə görə sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Qeyd etmək istəyirəm ki, istər Heydər Əliyev Fondunda, istər Azərbaycan Mədəniyyət Fondunda mənim fəaliyyətimdə, istər bugünkü çox məsuliyyətli vəzifəmdə məhz sizlər mənim güc mənbəyimsiniz. Çünki mən atdığım hər addımda, hər bir insanla, çox sevdiyim Azərbaycan xalqı ilə ünsiyyətdə olanda doğrudan da sizin sevginizi, dəstəyinizi, inamınızı hiss edirəm. Mənim üçün bu, çox vacibdir.
Azərbaycanın müstəqilliyi bərpa olunandan bəri tarix baxımından çox da uzun bir müddət keçməyib. Amma Azərbaycan bütün sahələrdə - iqtisadiyyatda, siyasətdə, sosial, idman, mədəniyyət sahələrində əldə etdiyi nailiyyətlərlə bu gün dünya xəritəsində öz layiqli sözünü deyir. Əminəm ki, bütün bu uğurların təməlində Azərbaycan xalqı durur.
Siz bu gün xatırlatdınız ki, son illər ölkəmizdə çox böyük beynəlxalq tədbirlər keçirilib. Təbii ki, ölkəmizə dünyadan gələn qonaqların, turistlərin sayı artır. Biz bu insanlarla görüşürük, ünsiyyətdə oluruq. Əlbəttə, onların hamısı Bakının gözəlliyindən, ölkəmizin inkişafından, Azərbaycanın mətbəxindən danışırlar. Amma xüsusi vurğulayırlar ki, burada çox gözəl, ürəyiaçıq, istiqanlı, qonaqpərvər insanlar yaşayırlar. Düzdür, gözəllik, abadlıq çox vacibdir. Amma əgər gözəl bir yerə gəlirsən və insanların simasında, necə deyərlər, nifrət, hirs görürsənsə, heç vaxt insan orada özünü rahat hiss etmir. Bütün qonaqlar məhz bunu deyirlər ki, siz xoşbəxtsiniz, sizin insanlarınız nə qədər gözəl və mərhəmətlidirlər. Mən buna çox inanıram və bununla fəxr edirəm. Fəxr edirəm ki, bizim xalqımız doğrudan da belə böyük ürəyə malikdir. Mən inanıram ki, qarşımızda duran məsələlərin, problemlərin, - onlar var və çoxdur, biz çox çətin bir dünyada yaşayırıq, - həlli üçün insanın xoş niyyəti, mərhəməti, insanlığı çox vacibdir və bunlar bizim xalqda var. Ona görə də biz mütləq bütün arzularımıza çatacağıq, ədalət bərpa olunacaq, Qarabağ problemi həllini tapacaq, siz hamınız öz doğma yurdlarınıza qayıdacaqsınız və biz bunu orada bir yerdə qeyd edəcəyik.

A ceremony of presenting new apartments to IDP families in Masazyr settlement
27.06.2017A ceremony of presenting new apartments took place, June 27, in Masazyr settlement, Absheron district, in the framework of execution of the project on providing IDP families temporarily settled in unfit and dangerous buildings with new apartments.
- Respected attendees of the ceremony, dear friends.
First of all, I would like to congratulate you from my heart on the Holy Ramadan Holiday. I wish new achievements and sound health to the people of Azerbaijan.
The month of Ramadan invites the world Muslims to the way of peace and unity, benevolent acts, pure intentions, mercy, and moral maturity. The holy Ramadan invites us to help the needy and those facing hardships. Today’s meeting has a symbolic meaning from this point of view. Some of our fellow countrymen who had been suffering from Armenia’s occupational policy are today provided with a new apartment, which means they will live in better conditions. A new era starts now in your life. Your living conditions will be improved. I want to congratulate you on this occasion and wish you long and happy years in your new apartments.
As a result of Armenia’s occupational policy lasting over 20 years, our country has over a million refugees and IDP. Solution of these peoples’ problems, improving their living conditions, providing them with jobs, education, medical and other services have always been a focus of attention of the Azerbaijani state. All necessary measures have been taken consistently for over twenty years in this area. As you know - although our state has faced great hardships in the first years of our independence - the Azerbaijani Government has removed all tent villages existing in our country in a short span of time. Some 100 modern residential complexes have been constructed in Azerbaijan for IDP families. All necessary infrastructure has been created in these settlements. The settlements have been provided with schools and kindergartens. Over four hundred thousand IDP have been provided with jobs. State programmes are being implemented now aiming to provide our fellow countrymen with jobs. I would like to once more mention that this is the hardest and most important problem for the state of Azerbaijan. The Azerbaijani state has been taking all necessary actions in order to solve this problem, and this policy will continue to be pursued.
In my activities, I have been approaching solution of social issues, in particular, the problems facing refugee and IDP families, with special attention. My first meeting in the capacity of the first vice-president had been dedicated to solution of these problems. Our goal is to provide, in the first stage, four thousand IDP families living in unfit, unfinished and dangerous buildings in Baku and Sumgait cities with new apartments. All necessary instructions have been given for this purpose and actions are being taken already, and I’m sure we’ll reach our goal. Foundation of a new residential complex designed for 1026 families was laid in May this year near Lokbatan settlement. All necessary infrastructure facilities – a medical station, a secondary school for 600 pupils and a kindergarten – will be constructed in this settlement. Construction works have already started here. I am confident works will be completed in a short period of time and 1026 IDP families who today are living in a very hard conditions will be provided with new apartments.
A total of over 6 billion Manats have been allocated so far by the state of Azerbaijan for the execution of these works. Today, the proportion of the funds allocated by the state for refugees and IDP in Azerbaijan is among the highest indices of the world. The achievements reached by the state of Azerbaijan in this field, our experience is recognized as a model in the world.
I would like to once more note that Azerbaijan is a powerful state and takes all necessary steps to solve current issues, implementing all necessary actions. It is very pleasing that, along with the state, business structures, businessmen too, could not remain indifferent to this very important for our society issue, continuing to give their contribution to the solution of this major problem.
Today, 214 families temporarily settled in an unfit building in Shuvalan settlement, Khazar district, and unfinished building in Khatai district are resettled into new, completely finished buildings. Today, thanks to the support provided by businessmen, living conditions of 214 families will be improved. Taking this opportunity, I want to express my deep gratitude to these companies. I consider this a case worth of esteem. I am hopeful other business people, other business structures operating in our country too will joint this initiative in future. This is an indicator of our society’s unity, at the same time, continuation of the tradition of charity, one of the best traditions of Azerbaijan.
I expect the business structures, businessmen and the private sector to seriously think about the social responsibility and take active part in the solution of problems concerning our society. In particular, they should participate in improving the living conditions of refuges and IDP, the hardest problem for each of us.
The state of Azerbaijan has always approached its citizens, in particular, you – refugee and IDP families, who have faced great hardships - and taken care thereof. The greatest dream of every Azerbaijani is to liberate our lands from occupation and restore the territorial integrity of Azerbaijan. We all want all our refugees and IDP to return to their native lands, homes. We want our villages, towns and cities liberated from occupation to be restored, new settlements built and people return to normal lifestyle. Our state has been doing everything to this end. And we have to show solidarity on this path to reach all the goals facing us.
I once more congratulate each of you from my heart and wish you sound health and new achievements. Thank you very much.
Mehriban Aliyeva expressed her thanks for the high appreciation of her activities.
- Dear sisters and brother.
Thank you very much for these pleasant words about me and my activities. I want to note that in my activities at the Heydar Aliyev Foundation, the Azerbaijan Culture Foundation and in my today’s very responsible position, you have been my source of strength. This is because whenever I make any step, while being in contact with every human, the people of Azerbaijan that I love very much, I feel, indeed, your love, your support, and your trust, which is essential for me.
Not such a long time has passed since Azerbaijan restored its state independence, in terms of history. Nevertheless, Azerbaijan has made the world feel its presence with the achievements reached in all fields – economy, politics, social sphere, sports and culture. I am sure the people of Azerbaijan underlies all these achievements.
Today, you mentioned that very large international events have taken place recent years in our country. Of course, the number of guests and tourists coming to our country from around the world is increasing. We meet these people, come in contact with them. All of them talk about the beauty of Baku, our country’s development, and the Azerbaijani cuisine. But they specially emphasize that people here are very good, open-hearted, warm-hearted and hospitable. Needless to say that beauty and prosperity is very important. But if you come to a beautiful place and see hatred and anger in the face of people, you can never feel yourself comfortable in such a place. All guests say that you are happy, your people are so kind. I very much believe in this and take pride in. I am proud of our people having such a great heart. I believe that good intentions, kindness of a human is essential for the solution of the issues facing us – they exist and are numerous, we are living in a difficult world, and our people has such qualities. Therefore, we will definitely reach all our goals, with justice being restored, the Garabagh problem solved, and you all will return to your native lands and we will celebrate this together.