Prezident İlham Əliyev Hərbi Dəniz Qüvvələrində olub
06.09.2026Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Hərbi Dəniz Qüvvələrində olublar.
Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevə raport verdi.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım Hərbi Dəniz Qüvvələrinin qərargahının qarşısında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsi önünə gül dəstələri qoyaraq, Ulu Öndərin xatirəsinə ehtiramlarını bildirdilər.
Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya Müdafiə Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən "MİRAS Hərbi-Sənaye Şirkəti" MMC-nin və "DEARSAN Gəmi İnşaat Sənaye" AŞ-nin birgə istehsalat sahəsində qabaqcıl texnoloji innovasiyaların tətbiqi ilə hazırlanan SALVO (SİDV) silahlı insansız dəniz vasitələri, KAYRA (KİDV) kamikadze insansız dəniz vasitələrinin təyinatı və taktiki-texniki xüsusiyyətləri barədə məlumat verildi.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım istehsalat sahəsində görülən işlərlə tanış oldular.
Daha sonra burada istehsal olunan insansız dəniz vasitələri praktiki sınaqdan keçirildi.
Sonda Prezident, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin sədrliyi ilə hərbi quruculuq məsələlərinə dair operativ müşavirə keçirildi.

Президент Ильхам Алиев посетил Военно-морские силы
Президент Азербайджанской Республики, победоносный Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили Военно-морские силы.
Министр обороны генерал-полковник Закир Гасанов отдал рапорт Президенту, победоносному Верховному главнокомандующему Вооруженными силами Ильхаму Алиеву.
Глава государства и первая леди возложили цветы к памятнику Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву перед штабом Военно-морских сил, почтили память Великого лидера.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева были проинформированы о назначении и тактико-технических особенностях вооруженных беспилотных морских средств SALVO (SİDV), беспилотных морских средств-камикадзе KAYRA (KİDV), разработанных с применением передовых технологических инноваций на совместном производственном участке ООО «Военно-промышленная компания MİRAS», действующем в подчинении Министерства обороны, и АК «Судостроительная промышленность DEARSAN».
Затем глава государства и первая леди ознакомились с работами, проделанными на производственном участке.
После этого были проведены практические испытания произведенных беспилотных морских средств.
В заключение под председательством Президента, Верховного главнокомандующего Вооруженными силами Ильхама Алиева состоялось оперативное совещание, посвященное вопросам военного строительства.