Prezident İlham Əliyev Hərbi Dəniz Qüvvələrində olub
06.09.2026Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Hərbi Dəniz Qüvvələrində olublar.
Müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyevə raport verdi.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım Hərbi Dəniz Qüvvələrinin qərargahının qarşısında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin abidəsi önünə gül dəstələri qoyaraq, Ulu Öndərin xatirəsinə ehtiramlarını bildirdilər.
Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya Müdafiə Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən "MİRAS Hərbi-Sənaye Şirkəti" MMC-nin və "DEARSAN Gəmi İnşaat Sənaye" AŞ-nin birgə istehsalat sahəsində qabaqcıl texnoloji innovasiyaların tətbiqi ilə hazırlanan SALVO (SİDV) silahlı insansız dəniz vasitələri, KAYRA (KİDV) kamikadze insansız dəniz vasitələrinin təyinatı və taktiki-texniki xüsusiyyətləri barədə məlumat verildi.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım istehsalat sahəsində görülən işlərlə tanış oldular.
Daha sonra burada istehsal olunan insansız dəniz vasitələri praktiki sınaqdan keçirildi.
Sonda Prezident, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin sədrliyi ilə hərbi quruculuq məsələlərinə dair operativ müşavirə keçirildi.

President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Azerbaijani Navy.
Defense Minister Colonel General Zakir Hasanov reported to President, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev.
The head of state and the First Lady laid flowers at the monument to National Leader Heydar Aliyev in front of the headquarters of the Azerbaijani Navy and paid tribute to the memory of the National Leader.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva were briefed on the purpose and tactical and technical specifications of the SALVO armed unmanned surface vessels (AUSVs) and KAYRA kamikaze unmanned surface vessels (KUSVs), developed using advanced technologies at the joint production facility of “MIRAS Military-Industrial Company” LLC, operating under the Defense Ministry, and “DEARSAN Shipyard” JSC.
The head of state and the First Lady then reviewed the progress made at the production facility.
The unmanned surface vessels produced at the facility were subsequently subjected to practical testing.
An operational meeting on military development was held under the chairmanship of President Ilham Aliyev, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces.