Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunu ziyarət edib
26.08.2026Avqustun 26-da Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva K.Y.Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunu ziyarət ediblər.
Səhiyyə naziri Teymur Musayev Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya institutun fəaliyyəti barədə məlumat verdi.
Qeyd olundu ki, Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutu bir əsrdən çoxdur uşaqların sağlamlığının qorunması kimi mühüm və nəcib işə xidmət edir.
Hazırda elmi-metodik mərkəz kimi fəaliyyət göstərən bu tibb müəssisəsi 1925-ci ildə 200 çarpayılıq uşaq xəstəxanasının bazasında təşkil olunub, 1927-ci ildə yenidən qurularaq Ana və Uşaqları Mühafizə İnstitutuna çevrilib. Burada uşaqların müalicə-profilaktikası ilə yanaşı, pediatriya sahəsində peşəkar tibbi kadrların hazırlanması, elmi tədqiqatların aparılması, mövcud tibb təhsilinin təkmilləşdirilməsi həyata keçirilir. İnstitutda 255 çarpayılıq klinik şöbələr, elmi və bir çox paraklinik bölmələr var. Yenidoğulanların 60 çarpayılıq reanimasiyası və intensiv terapiyası şöbəsi respublika üzrə mərkəz funksiyasını yerinə yetirir.
Birinci vitse-prezident və qızları ziyarət zamanı institutda yaradılmış şəraitlə tanış olublar. Həmçinin gələcəkdə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi üçün instituta avadanlıqlar – süni ventilyasiya aparatları hədiyyə edilib.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева посетила Научно-исследовательский институт педиатрии
26 августа Первый вице-президент Азербайджанской Республики, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, ее дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева посетили Научно-исследовательский институт педиатрии имени К.Я.Фараджевой.
Mинистр здравоохранения Теймур Мусаев проинформировал Первого вице-президента Мехрибан Алиеву о деятельности Института.
Было отмечено, что Научно-исследовательский институт педиатрии более века служит важному и благородному делу – охране здоровья детей.
Это медицинское учреждение, которое в настоящее время функционирует как научно-методический центр, было организовано в 1925 году на базе детской больницы на 200 коек, а в 1927 году было реорганизовано и стало Институтом охраны материнства и детства. Здесь наряду с лечебно-профилактической помощью детям осуществляется подготовка профессиональных медицинских кадров в области педиатрии, проводятся научные исследования и совершенствуется существующая система медицинского образования. В Институте имеются клинические отделения на 255 коек, научные и многие параклинические подразделения. Отделение реанимации и интенсивной терапии новорожденных на 60 коек выполняет функции республиканского центра.
Во время посещения Первый вице-президент и ее дочери ознакомились с созданными в институте условиями. Также Институту для совершенствования его деятельности в будущем было передано в дар оборудование – аппараты искусственной вентиляции легких.