Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunu ziyarət edib
26.08.2026Avqustun 26-da Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva K.Y.Fərəcova adına Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutunu ziyarət ediblər.
Səhiyyə naziri Teymur Musayev Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya institutun fəaliyyəti barədə məlumat verdi.
Qeyd olundu ki, Elmi-Tədqiqat Pediatriya İnstitutu bir əsrdən çoxdur uşaqların sağlamlığının qorunması kimi mühüm və nəcib işə xidmət edir.
Hazırda elmi-metodik mərkəz kimi fəaliyyət göstərən bu tibb müəssisəsi 1925-ci ildə 200 çarpayılıq uşaq xəstəxanasının bazasında təşkil olunub, 1927-ci ildə yenidən qurularaq Ana və Uşaqları Mühafizə İnstitutuna çevrilib. Burada uşaqların müalicə-profilaktikası ilə yanaşı, pediatriya sahəsində peşəkar tibbi kadrların hazırlanması, elmi tədqiqatların aparılması, mövcud tibb təhsilinin təkmilləşdirilməsi həyata keçirilir. İnstitutda 255 çarpayılıq klinik şöbələr, elmi və bir çox paraklinik bölmələr var. Yenidoğulanların 60 çarpayılıq reanimasiyası və intensiv terapiyası şöbəsi respublika üzrə mərkəz funksiyasını yerinə yetirir.
Birinci vitse-prezident və qızları ziyarət zamanı institutda yaradılmış şəraitlə tanış olublar. Həmçinin gələcəkdə fəaliyyətin təkmilləşdirilməsi üçün instituta avadanlıqlar – süni ventilyasiya aparatları hədiyyə edilib.

On August 26, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan and President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, together with her daughters Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva, visited the Scientific Research Institute of Pediatrics.
Minister of Health Teymur Musayev briefed First Vice-President Mehriban Aliyeva on the institute’s activities.
The Scientific Research Institute of Pediatrics has been serving the important and noble cause of protecting children’s health for more than a century.
Currently operating as a scientific and methodological center, the medical facility was established in 1925 on the basis of a 200-bed children’s hospital and reorganized in 1927 into the Institute for the Protection of Mother and Child. Alongside the treatment and prevention of childhood diseases, the institute provides training for professional medical personnel in pediatrics, conducts scientific research, and contributes to the improvement of medical education. The institute has clinical departments with a total capacity of 255 beds, as well as scientific and numerous paraclinical divisions. Its 60-bed neonatal resuscitation and intensive care department serves as a central facility for the republic.
During the visit, the First Vice-President and her daughters viewed the conditions created at the institute. Medical equipment, including mechanical ventilation devices, was also presented to the institute to support its future operations.