Buxara şəhərində “Ark” qalası ilə tanışlıq
24.08.2026Avqustun 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, birinci xanım Ziroatxon Mirziyoyeva və ailə üzvləri Buxara şəhərində “Ark” qalası ilə tanış olublar.
“Ark” qalası eramızdan əvvəl IV əsrdə inşa olunub. Onun hazırkı görkəmi isə əsasən XVII–XVIII əsrlərdə formalaşıb. Qaladan XX əsrin əvvəllərində Buxara hökmdarlarının qış iqamətgahı kimi istifadə olunurdu. Hazırda qala 4 hektar ərazini əhatə edir. Qalanın böyük hissəsi 1920-ci ildə dağılıb. 1947-ci ildən qala ərazisində Buxara Dövlət Muzey-Qoruğu fəaliyyət göstərir.

Presidents and First Ladies of Azerbaijan and Uzbekistan visited Ark Fortress in Bukhara
24.08.2026On August 24, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, First Lady Ziroatkhon Mirziyoyeva, and family members visited the Ark Fortress in Bukhara.
The Ark Fortress was constructed in the 4th century BCE. Its present appearance was mainly formed in the 17th–18th centuries. In the early 20th century, the fortress served as a winter residence of the rulers of Bukhara. Currently, the fortress covers an area of four hectares. A major portion of the fortress was destroyed in 1920. Since 1947, the Bukhara State Museum-Reserve has operated within the fortress.