Daşkənddə İslam Sivilizasiyası Mərkəzi ilə tanışlıq
23.08.2026Avqustun 23-də Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva və qızı Leyla Əliyeva Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva, qızları Saida və Şaxnoza Mirziyoyevalar ilə birlikdə Daşkənddə İslam Sivilizasiyası Mərkəzi ilə tanış olublar.
Bu mərkəz Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin qərarı ilə təsis edilib. On hektardan çox ərazini əhatə edən mərkəz Səmərqənd şəhərinin qədim memarlıq abidələri üslubunda inşa olunub. Burada 65 metr hündürlüyündə günbəz də var. Mərkəzdə bir neçə şöbə, o cümlədən nadir əlyazmaların milli reyestrinin aparılması şöbəsi, əlyazmalar fondu, kitabxana və arxivlər var. Burada müxtəlif tarixi dövrlərə aid əşyalar, həmçinin əsərlər təqdim olunur. Əcdadların yaradıcılıq potensialı müasir texnologiyalar və rəqəmsal cihazların köməyi ilə nümayiş etdirilir. Mərkəzin binasında 100 min əlyazma və 1 milyondan çox kitabın olduğu kitabxana yerləşir. Buradakı muzey ekspozisiyası “İslamdan əvvəl sivilizasiyalar”, “Birinci İntibah dövrü”, “İkinci İntibah dövrü”, “XX əsrdə Özbəkistan”, “Yeni Özbəkistan – Üçüncü İntibahın əsası” və “Müqəddəs Quran” adlı zallardan ibarətdir.
Ekspozisiyanın mərkəzində yerləşən “Müqəddəs Quran” zalında müsəlman dünyasının mənəvi incisi – “Osman Quranı” saxlanılır. Zalda müxtəlif dövrlərdə yazılmış “Quran”ın əlyazma nüsxələri və özbək dilinə tərcümələri təqdim olunur.
Yüzlərlə alim, ekspert, dini və ictimai xadim layihənin reallaşmasında iştirak edib. Bu Mərkəz UNESCO və ICESCO da daxil olmaqla, bir sıra beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq edir.

Ознакомление с Центром исламской цивилизации в Ташкенте
23 августа первая леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и ее дочь Лейла Алиева вместе с первой леди Республики Узбекистан Зироат Мирзиёевой, ее дочерьми Саидой и Шахнозой Мирзиёевыми ознакомились с Центром исламской цивилизации в Ташкенте.
Этот центр был создан решением Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Центр, занимающий площадь более десяти гектаров, построен в стиле древних архитектурных памятников города Самарканд. Он также имеет 65-метровый купол. В центре имеются несколько отделов, в том числе отдел ведения национального реестра редких рукописей, рукописный фонд, библиотека и архивы. Здесь представлены предметы, а также произведения, относящиеся к разным историческим периодам. Творчество предков демонстрируется с помощью современных технологий и цифровых устройств. В здании центра находится библиотека, насчитывающая 100 тысяч рукописей и более одного миллиона книг. Экспозиция музея состоит из залов «Доисламские цивилизации», «Эпоха Первого Ренессанса», «Эпоха Второго Ренессанса», «Узбекистан в XX веке», «Новый Узбекистан – основа Третьего Ренессанса» и «Священный Коран».
В зале «Священный Коран», расположенном в центре экспозиции, хранится духовная жемчужина мусульманского мира – «Коран Усмана». Здесь также представлены рукописные копии Корана, созданные в разные периоды, и его переводы на узбекский язык.
В реализации проекта приняли участие сотни ученых, экспертов, религиозных и общественных деятелей. Центр сотрудничает с рядом международных организаций, включая ЮНЕСКО и ИСЕСКО.