11.08.2026Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 11-də “Naxçıvan şəhərinin 2044-cü ilədək inkişafına dair Baş Planı” ilə tanış olublar.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma yeni Baş Plan, şəhərin gələcək inkişafı üzrə müəyyən edilmiş hədəflər və görüləcək işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Baş Plan “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023–2027-ci illər üçün Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sifarişi əsasında “Azərmemarlayihə” Dövlət Baş Layihə İnstitutu və beynəlxalq məsləhətçi şirkət "Chapman Taylor" tərəfindən hazırlanıb.
Azərbaycanın ən qədim yaşayış məskənlərindən olan Naxçıvan şəhərinin müstəqillik dövründə ilk dəfə hazırlanan yeni Baş Planı onun perspektivdə məkan inkişafının vahid strateji baxışını müəyyən edir. Konsepsiya şəhər mərkəzinin yenilənməsi, rekreasiya zonalarının genişləndirilməsi, dayanıqlı mobilliyin təşviqi, yaşayış və sosial infrastrukturun gücləndirilməsi və turizm potensialının daha səmərəli reallaşdırılması əsasında formalaşdırılıb.
Şəhərin əsas inkişaf istiqamətlərindən biri onun mərkəzi hissəsinin yenidən formalaşdırılmasıdır. Bu məqsədlə 74 hektar ərazini əhatə edən mərkəzi rayonun müfəssəl planı, həmçinin bu rayon daxilində mövcud planlaşdırma strukturu qorunmaqla 12,5 hektarlıq ərazini əhatə edən hissə üçün yeni memarlıq konsepsiyası hazırlanıb. Layihədə şəhər mərkəzinin daha canlı, yığcam və əlçatan məkana çevrilməsi nəzərdə tutulur. Konsepsiyaya əsasən, tarixi əhəmiyyət kəsb etməyən köhnəlmiş tikililərin mərhələli şəkildə yenilənərək müasir çoxmərtəbəli yaşayış və çoxfunksiyalı binalarla əvəzlənməsi, ərazidə yeni inzibati kompleksin yaradılması, mərkəzi meydanın isə yeni landşaft və kiçik memarlıq elementləri əlavə edilməklə insanyönümlü ictimai məkana çevrilməsi təklif edilir. Bütün bu yanaşmalar nəticəsində yaşayış, iş, xidmət, istirahət və ictimai funksiyaların bir-birini tamamladığı müasir şəhər mərkəzi formalaşdırılacaq.
Ekoloji infrastrukturun şəhərin ayrılmaz hissəsinə çevrilməsini hədəfləyən Baş Planın icrası dövründə mövcud yaşıllıq sistemi də genişləndiriləcək, Naxçıvançay boyunca ərazi şəhər həyatına inteqrasiya olunacaq, burada yeni parklar, istirahət zonaları və ictimai məkanlar yaradılacaq. Nəticədə adambaşına düşən yaşıllıq sahəsinin 15 kvadratmetrdən 27 kvadratmetrə çatdırılması nəzərdə tutulur.
Şəhər mobilliyinə yanaşma da yeni prinsiplər üzərində qurulub. Dayanıqlı, ekoloji təmiz nəqliyyat həllərinin tətbiqini dəstəkləyən konsepsiyaya əsasən, küçə-yol şəbəkəsinin ümumi uzunluğu 188,4 kilometr, velosiped infrastrukturunun uzunluğu isə 122 kilometr təşkil edəcək. Bu, ümumi küçə-yol şəbəkəsinin 65 faizdən çoxunun velosiped hərəkəti üçün uyğunlaşdırılması deməkdir.
Baş Planda Naxçıvanın zəngin tarixi-mədəni irsi və əlverişli coğrafi mövqeyi şəhərin turizm potensialını formalaşdıran əsas üstünlüklər kimi dəyərləndirilir. Tarixi irsin qorunması ilə yanaşı, xidmət sahələrinin genişləndirilməsi və şəhər mühitinin keyfiyyətinin yüksəldilməsi turizm sektorunun rəqabətqabiliyyətliliyinin artırılmasına imkan yaradacaq.
Naxçıvanın gələcək inkişafı şəhərin artım potensialı nəzərə alınmaqla planlaşdırılıb. Baş Plana əsasən, göstərilən müddət ərzində məskunlaşma ərazisinin 1831 hektardan 2630 hektara çatdırılması nəzərdə tutulur. Bununla şəhərin mövcud ərazisinin təxminən 44 faiz genişlənəcəyi, əhali sayının isə 97 min 200 nəfərdən 130 min nəfərə çatacağı proqnozlaşdırılır.
Əhalinin sıxlığı nəzərə alınaraq yaşayış fondunun 3,9 milyon kvadratmetrə çatdırılması hesablanıb. Bu, orta hesabla adambaşına 30 kvadratmetr yaşayış sahəsinin təmin olunmasına imkan verəcək və yeni yaşayış məhəllələrinin sosial, nəqliyyat və mühəndis infrastrukturu ilə kompleks şəkildə formalaşdırılmasına şərait yaradacaq.
Şəhərin böyüməsi ilə paralel olaraq sosial infrastruktur da genişləndiriləcək. Təhsil və səhiyyə xidmətləri nəzərə alınaraq, ümumtəhsil müəssisələrinin tutumu 23 min 400, məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin tutumu 7 min 800, xəstəxanaların çarpayı fondu isə 650 yerə çatdırılacaq. Xidmət, nəqliyyat və logistika, sənaye, tikinti, turizm və aqrar sektorların inkişafı hesabına məşğulluq səviyyəsinin də 40 faizə yaxın artaraq 78 min nəfərə çatacağı gözlənilir.
Beləliklə, Orta Dəhlizin strateji əhəmiyyətli hissəsi olan Naxçıvan şəhəri 2044-cü ilədək daha böyük potensiala malik yaşayış məkanı kimi inkişaf edəcək. Şəhərin tarixi-mədəni irsini müasir şəhərsalma prinsipləri ilə uzlaşdıran yeni Baş Plan onun dayanıqlı, inklüziv və insanyönümlü regional mərkəz kimi inkişafının strateji əsasını formalaşdıracaq.

Президент Ильхам Алиев ознакомился с Генеральным планом развития города Нахчыван до 2044 года
11 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с Генеральным планом развития города Нахчыван до 2044 года.
Председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев проинформировал главу государства и первую леди о новом Генплане, целях будущего развития города и предстоящих работах.
Было отмечено, что Генеральный план был подготовлен Государственным головным проектным институтом «Азермемарлайихе» и международной консалтинговой компанией Chapman Taylor в соответствии с «Государственной программой социально-экономического развития Нахчыванской Автономной Республики на 2023-2027 годы» на основе заказа Государственного комитета по градостроительству и архитектуре.
Новый Генеральный план Нахчывана, одного из старейших городов Азербайджана, впервые разработанный в период независимости, определяет единое стратегическое видение его пространственного развития на перспективу. Концепция основана на обновлении центра города, расширении рекреационных зон, стимулировании устойчивой мобильности, укреплении жилой и социальной инфраструктур, а также более эффективной реализации туристического потенциала.
Одно из главных направлений развития города – преобразование его центральной части. С этой целью были разработаны детальный план центрального района площадью 74 гектара, а также новая архитектурная концепция для части площадью 12,5 гектара с сохранением существующей внутри этого района планировки. Проект предусматривает превращение центра города в более оживленное, компактное и доступное пространство. Согласно концепции, предлагается поэтапно обновлять устаревшие здания, не представляющие исторической ценности, заменяя их современными многоэтажными жилыми и многофункциональными зданиями, создать на этой территории новый административный комплекс и преобразовать центральную площадь в ориентированное на человека общественное пространство с добавлением новых элементов ландшафтного дизайна и малых архитектурных элементов. В результате всех этих подходов будет сформирован современный центр города, где жилые, рабочие, сервисные, рекреационные и общественные функции будут гармонично дополнять друг друга.
В ходе реализации Генплана, нацеленного на превращение экологической инфраструктуры в неотъемлемую часть города, будет расширена существующая система озеленения, территория вдоль реки Нахчыванчай будет интегрирована в городскую жизнь, здесь будут созданы новые парки, зоны отдыха и общественные пространства. В результате планируется увеличить площадь зеленых насаждений на душу населения с 15 до 27 квадратных метров.
Подход к городской мобильности также построен на новых принципах. Согласно концепции, поддерживающей внедрение устойчивых, экологически чистых транспортных решений, общая протяженность дорожно-уличной сети составит 188,4 километра, а протяженность велосипедной инфраструктуры – 122 километра. Это означает, что более 65 процентов всей дорожно-уличной сети будет приспособлено для велосипедного движения.
Генплан рассматривает богатое историко-культурное наследие Нахчывана и его выгодное географическое положение как основные преимущества, определяющие туристический потенциал города. Наряду с сохранением исторического наследия, расширение зон обслуживания и улучшение качества городской среды позволят повысить конкурентоспособность туристического сектора.
Будущее развитие Нахчывана планируется с учетом потенциала роста города. Согласно Генплану, в указанный период площадь территории расселения предполагается увеличить с 1 831 до 2 630 гектаров. Так, прогнозируется расширение существующей территории города примерно на 44 процента, а численность населения, как ожидается, увеличится с 97 200 до 130 тысяч человек.
С учетом плотности населения предусмотрено довести площадь жилищного фонда до 3,9 миллиона квадратных метров. Это позволит обеспечить в среднем 30 квадратных метров жилой площади на человека и создаст условия для комплексного формирования новых жилых кварталов с социальной, транспортной и инженерной инфраструктурой.
Параллельно с ростом города будет расширяться и социальная инфраструктура. С учетом услуг систем образования и здравоохранения вместимость общеобразовательных учреждений увеличится до 23 400 мест, дошкольных учреждений – до 7 800, а коечный фонд больниц – до 650 мест. Ожидается, что за счет развития сферы услуг, транспорта и логистики, промышленности, строительного, туристического и аграрного секторов уровень занятости вырастет почти на 40 процентов и достигнет 78 тысяч человек.
Таким образом, город Нахчыван, являющийся стратегически важной частью Среднего коридора, к 2044 году будет развиваться как жилое пространство с большим потенциалом. Новый Генеральный план, который сочетает историко¬-культурное наследие города с современными принципами градостроительства, станет стратегической основой для его развития как устойчивого, инклюзивного и ориентированного на человека регионального центра.