Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva, Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov və birinci xanım Ayqul Japarova, Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev və birinci xanım Ziroatxon Mirziyoyeva, Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev, Tacikistan Respublikasının Prezidenti Emoməli Rəhmon və Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov tədbirdə iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər müdiri Ramin Quluzadə dövlət başçılarına və birinci xanımlara İssık-Kul vilayətinin Kara-Oy kəndində tikilmiş mehmanxana barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, “Baku Resort & Spa” “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qırğız Respublikası Nazirlər Kabineti arasında İssık-Kul gölünün sahilində beşulduzlu mehmanxananın tikintisi üzrə investisiya qoyuluşu haqqında” 2023-cü ildə Bişkekdə imzalanmış saziş çərçivəsində inşa olunub.
Ümumilikdə 17 hektardan çox ərazini əhatə edən mehmanxana memarlıq, mədəniyyət, incəsənət, qastronomiya, sağlamlıq və istirahətin ahəngdar şəkildə bir araya gəldiyi nadir məkan kimi layihələndirilib.
Kompleksdə 330 qonağın qəbuluna imkan verən 111 otaq və 10 kottec var.
Mehmanxanada bir hissəsi Azərbaycan vətəndaşları olmaqla ilkin mərhələdə 255 nəfərin iş yeri ilə təmin edilməsi nəzərdə tutulub.
Sağlamlıq və istirahət mehmanxana konsepsiyasının əsas istiqamətlərindəndir. Burada ilboyu istirahət üçün nəzərdə tutulmuş qapalı və açıq hovuzlar, akvapark və çimərlik də qonaqların ixtiyarına veriləcək.
Qastronomiya mehmanxananın fəaliyyətinin ayrılmaz hissəsini təşkil edir. Burada Azərbaycan kulinariya ənənələrinin zənginliyi nümayiş olunacaq. Mehmanxanadakı müxtəlif restoranlarda ənənəvi Azərbaycan səhər yeməkləri də daxil olmaqla, milli mətbəximizdən təamlar təqdim ediləcək.
Hər yaş qrupundan olan qonaqlar üçün maraqlı istirahət imkanları yaratmaq məqsədilə kurort geniş əyləncə infrastrukturu ilə təchiz olunub, boulinq və digər əyləncə oyunları zonası, kino zalı, müxtəlif idman növləri üçün nəzərdə tutulmuş çoxfunksiyalı açıq idman meydançası yaradılıb.
Mehmanxanada beynəlxalq konfranslar, korporativ görüşlər, biznes və sosial tədbirlərin təşkili üçün müasir şərait var.
Burada Bakının gözəlliyi və Azərbaycanın zəngin mədəni irsini əks etdirən elementlər qonaqlara milli ənənələrlə müasirliyin harmoniyasını yaşadır.
Dünyanın ikinci ən böyük dağ gölü və Qırğızıstanın ən qiymətli təbiət incilərindən hesab olunan İssık-Kulun sahilində yerləşməsi, həmçinin bu ərazinin yüksək turizm potensialı mehmanxananın kompleksinin əhəmiyyətini daha da artırır.
Möhtəşəm Tyan-Şan dağları ilə əhatə olunan bu bölgə gözəl təbiəti, minerallarla zəngin suları, həmçinin ilboyu istirahət, sağlamlıq və mədəni turizm üçün əlverişli imkanları ilə tanınır.
“Baku Resort & Spa”nın fəaliyyətə başlaması İssık-Kul regionunda turizm sektoruna mühüm töhfə verməklə yanaşı, bölgənin turizm məkanı kimi mövqeyinin daha da möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Bu layihənin icrası, eyni zamanda, dostluğa və qardaşlığa əsaslanan Azərbaycan-Qırğızıstan münasibətlərinin inkişafına töhfə verir.

Baku Resort & Spa Hotel inaugurated on the shores of Issyk-Kul Lake
On July 31, the five-star Baku Resort & Spa Hotel was inaugurated on the shores of Issyk-Kul Lake in Kyrgyzstan.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov and First Lady Aigul Zhaparova, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and First Lady Ziroatkhon Mirziyoyeva, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon and President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov attended the event.
Ramin Guluzade, Head of the Administrative Services Department of the President of the Republic of Azerbaijan, briefed the heads of state and first ladies on the facilities at the hotel built in the village of Kara-Oy, Issyk-Kul region.
Baku Resort & Spa was built as part of the agreement “On investment in the construction of a five-star hotel on the shores of Issyk-Kul Lake between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Cabinet of Ministers of the Kyrgyz Republic" signed in Bishkek in 2023.
Covering over 17 hectares, the hotel is designed as a unique destination where architecture, culture, art, gastronomy, health, and recreation harmoniously converge.
The complex features 111 rooms and 10 cottages, allowing to welcome up to 330 guests.
The hotel initially plans to create 255 jobs, with a portion of these positions filled by Azerbaijani citizens.
Health and recreation are core pillars of the hotel's concept, offering guests indoor and outdoor pools, an aqua park, and a beach designed for year-round enjoyment.
Gastronomy is an integral part of the hotel's experience, showcasing the richness of Azerbaijani culinary traditions. Here, guests can enjoy national dishes, including traditional Azerbaijani breakfasts, across the hotel's various restaurants.
Offering entertainment for all ages, the resort features an extensive entertainment infrastructure, including a bowling and gaming zone, a cinema, and a multifunctional outdoor sports ground.
The hotel offers modern facilities for international conferences, corporate meetings, and social events.
Located on the shores of Issyk-Kul, the world’s second-largest mountain lake and one of Kyrgyzstan's most valuable natural treasures, the hotel complex gains even greater significance from the region's high tourism potential.
Surrounded by the majestic Tien Shan Mountains, the region is renowned for its stunning landscapes, mineral-rich waters, and exceptional opportunities for year-round recreation, wellness, and cultural tourism.
The opening of the Baku Resort & Spa significantly contributes to the Issyk-Kul region's tourism sector while further strengthening its standing as a premier destination.
The implementation of this project also contributes to enhancing Azerbaijan-Kyrgyzstan relations based on friendship and brotherhood.