Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva, Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov və birinci xanım Ayqul Japarova, Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev və birinci xanım Ziroatxon Mirziyoyeva, Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayev, Tacikistan Respublikasının Prezidenti Emoməli Rəhmon və Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov tədbirdə iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər müdiri Ramin Quluzadə dövlət başçılarına və birinci xanımlara İssık-Kul vilayətinin Kara-Oy kəndində tikilmiş mehmanxana barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, “Baku Resort & Spa” “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Qırğız Respublikası Nazirlər Kabineti arasında İssık-Kul gölünün sahilində beşulduzlu mehmanxananın tikintisi üzrə investisiya qoyuluşu haqqında” 2023-cü ildə Bişkekdə imzalanmış saziş çərçivəsində inşa olunub.
Ümumilikdə 17 hektardan çox ərazini əhatə edən mehmanxana memarlıq, mədəniyyət, incəsənət, qastronomiya, sağlamlıq və istirahətin ahəngdar şəkildə bir araya gəldiyi nadir məkan kimi layihələndirilib.
Kompleksdə 330 qonağın qəbuluna imkan verən 111 otaq və 10 kottec var.
Mehmanxanada bir hissəsi Azərbaycan vətəndaşları olmaqla ilkin mərhələdə 255 nəfərin iş yeri ilə təmin edilməsi nəzərdə tutulub.
Sağlamlıq və istirahət mehmanxana konsepsiyasının əsas istiqamətlərindəndir. Burada ilboyu istirahət üçün nəzərdə tutulmuş qapalı və açıq hovuzlar, akvapark və çimərlik də qonaqların ixtiyarına veriləcək.
Qastronomiya mehmanxananın fəaliyyətinin ayrılmaz hissəsini təşkil edir. Burada Azərbaycan kulinariya ənənələrinin zənginliyi nümayiş olunacaq. Mehmanxanadakı müxtəlif restoranlarda ənənəvi Azərbaycan səhər yeməkləri də daxil olmaqla, milli mətbəximizdən təamlar təqdim ediləcək.
Hər yaş qrupundan olan qonaqlar üçün maraqlı istirahət imkanları yaratmaq məqsədilə kurort geniş əyləncə infrastrukturu ilə təchiz olunub, boulinq və digər əyləncə oyunları zonası, kino zalı, müxtəlif idman növləri üçün nəzərdə tutulmuş çoxfunksiyalı açıq idman meydançası yaradılıb.
Mehmanxanada beynəlxalq konfranslar, korporativ görüşlər, biznes və sosial tədbirlərin təşkili üçün müasir şərait var.
Burada Bakının gözəlliyi və Azərbaycanın zəngin mədəni irsini əks etdirən elementlər qonaqlara milli ənənələrlə müasirliyin harmoniyasını yaşadır.
Dünyanın ikinci ən böyük dağ gölü və Qırğızıstanın ən qiymətli təbiət incilərindən hesab olunan İssık-Kulun sahilində yerləşməsi, həmçinin bu ərazinin yüksək turizm potensialı mehmanxananın kompleksinin əhəmiyyətini daha da artırır.
Möhtəşəm Tyan-Şan dağları ilə əhatə olunan bu bölgə gözəl təbiəti, minerallarla zəngin suları, həmçinin ilboyu istirahət, sağlamlıq və mədəni turizm üçün əlverişli imkanları ilə tanınır.
“Baku Resort & Spa”nın fəaliyyətə başlaması İssık-Kul regionunda turizm sektoruna mühüm töhfə verməklə yanaşı, bölgənin turizm məkanı kimi mövqeyinin daha da möhkəmlənməsinə xidmət edir.
Bu layihənin icrası, eyni zamanda, dostluğa və qardaşlığa əsaslanan Azərbaycan-Qırğızıstan münasibətlərinin inkişafına töhfə verir.

На берегу озера Иссык-Куль состоялось открытие отеля Baku Resort & Spa
31.07.202631 июля в Кыргызстане, на берегу озера Иссык-Куль, состоялось открытие пятизвездочного отеля Baku Resort & Spa.
B мероприятии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров и первая леди Айгуль Жапарова, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и первая леди Зироатхон Мирзиёева, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов.
Управляющий делами Президента Азербайджанской Республики Рамин Гулузаде проинформировал глав государств и первых леди об отеле, построенном в селе Кара-Ой Иссык-Кульской области.
Было отмечено, что Baku Resort & Spa построен в рамках Соглашения между Правительством Азербайджанской Республики и Кабинетом Министров Кыргызской Республики об инвестициях в строительство пятизвездочного отеля на берегу озера Иссык-Куль, подписанного в Бишкеке в 2023 году.
Отель, занимающий общую площадь более 17 гектаров, спроектирован как уникальное пространство, где гармонично сочетаются архитектура, культура, искусство, гастрономия, оздоровление и отдых.
В комплексе насчитывается 111 номеров и 10 коттеджей, позволяющих принять 330 гостей.
На начальном этапе в отеле планируется обеспечить рабочими местами 255 человек, часть из которых – граждане Азербайджана.
Здоровье и отдых – одно из ключевых направлений концепции отеля. В распоряжении гостей будут предназначенные для круглогодичного отдыха крытый и открытый бассейны, аквапарк и пляж.
Гастрономия составляет неотъемлемую часть деятельности отеля. Здесь будет продемонстрировано все богатство азербайджанских кулинарных традиций. В различных ресторанах отеля будут подаваться блюда национальной кухни, включая традиционные азербайджанские завтраки.
С целью создания интересных возможностей для отдыха гостей всех возрастных категорий курорт оснащен широкой развлекательной инфраструктурой: созданы зона для боулинга и других развлекательных игр, кинозал, а также многофункциональная открытая спортивная площадка для различных видов спорта.
В отеле созданы современные условия для проведения международных конференций, корпоративных встреч, а также бизнес- и социальных мероприятий.
Элементы, отражающие красоту Баку и богатое культурное наследие Азербайджана, дарят гостям ощущение гармонии национальных традиций и современности.
Расположение на берегу озера Иссык-Куль – второго по величине высокогорного озера в мире и одной из ценнейших природных жемчужин Кыргызстана, а также высокий туристический потенциал этой территории еще больше повышают значимость отельного комплекса.
Этот регион, окруженный величественными горами Тянь-Шаня, славится красивой природой, богатыми минералами водами и благоприятными возможностями для круглогодичного отдыха, оздоровительного и культурного туризма.
Открытие Baku Resort & Spa не только внесет важный вклад в туристический сектор Иссык-Кульского региона, но и послужит дальнейшему укреплению его позиций как туристического направления.
Реализация этого проекта также способствует развитию азербайджано-кыргызских отношений, основанных на дружбе и братстве.