Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şükürbəyli kəndində fərdi evlərdə yaradılmış şəraitlə tanış olublar
09.05.2026Mayın 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şükürbəyli kəndində inşa edilmiş fərdi evlərdə yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma kənddə görülmüş işlər barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Şükürbəyliyə rayonun Şıxalıağalı, Dəjəl kəndlərinin və Mahmudlu qəsəbəsinin sakinləri də daxil olmaqla, ümumilikdə 2522 nəfərin (615 ailə) köçürülməsi nəzərdə tutulur. İlkin mərhələdə 635 fərdi ev istifadəyə verilib. Onlardan 615-i sakinlər, 20-si isə xidməti istifadə üçündür. Evlər 2, 3, 4 və 5 otaqlıdır.
Kənddə sakinlərin rahat yaşaması və sosial məsələlərin həlli üçün bir sıra işlər görülüb. Burada hər biri 80 yerlik olmaqla 2 körpələr evi-uşaq bağçası, həkim məntəqəsi, musiqi məktəbi, klub-icma mərkəzi və yerli icra strukturları üçün inzibati bina tikilib.
Şükürbəyli kəndində 35/10 kV-luq elektrik yarımstansiyası inşa edilib, elektrik enerjisi, təbii qaz, içməli su, rabitə, həmçinin internet və “İP TV” şəbəkələri yaradılıb, yollar asfaltlanıb.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в частных домах в селе Шукюрбейли
09.05.20269 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными в частных домах, построенных в селе Шукюрбейли.
Глава государства и первая леди были проинформированы о работе, проделанной в селе.
Было отмечено, что в село планируется переселить в общей сложности 2522 человека (615 семей), включая жителей сел Шыхалыагалы, Дежел и поселка Махмудлу Джебраильского района. На начальном этапе в пользование сдано 635 частных жилых домов, из которых 615 предназначены для жителей, а 20 — для служебного пользования. Дома – двух-, трех-, четырех и пятикомнатные.
В селе проведен ряд работ для комфортного проживания жителей и решения социальных вопросов. Здесь построены два ясли-детских сада на 80 мест каждый, врачебный пункт, музыкальная школа, клуб-общинный центр и административное здание для местных исполнительных структур.
В селе Шукюрбейли построена электрическая подстанция мощностью 35/10 кВ, созданы сети электроснабжения, газоснабжения, питьевой воды, связи, а также интернета и IPTV, заасфальтированы дороги.