Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şükürbəyli kəndində fərdi evlərdə yaradılmış şəraitlə tanış olublar
Mayın 9-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şükürbəyli kəndində inşa edilmiş fərdi evlərdə yaradılmış şəraitlə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma kənddə görülmüş işlər barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Şükürbəyliyə rayonun Şıxalıağalı, Dəjəl kəndlərinin və Mahmudlu qəsəbəsinin sakinləri də daxil olmaqla, ümumilikdə 2522 nəfərin (615 ailə) köçürülməsi nəzərdə tutulur. İlkin mərhələdə 635 fərdi ev istifadəyə verilib. Onlardan 615-i sakinlər, 20-si isə xidməti istifadə üçündür. Evlər 2, 3, 4 və 5 otaqlıdır.
Kənddə sakinlərin rahat yaşaması və sosial məsələlərin həlli üçün bir sıra işlər görülüb. Burada hər biri 80 yerlik olmaqla 2 körpələr evi-uşaq bağçası, həkim məntəqəsi, musiqi məktəbi, klub-icma mərkəzi və yerli icra strukturları üçün inzibati bina tikilib.
Şükürbəyli kəndində 35/10 kV-luq elektrik yarımstansiyası inşa edilib, elektrik enerjisi, təbii qaz, içməli su, rabitə, həmçinin internet və “İP TV” şəbəkələri yaradılıb, yollar asfaltlanıb.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva viewed facilities established in private houses in Shukurbeyli village
On May 9, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva viewed the facilities established in the private houses built in Shukurbeyli village.
The head of state and the First Lady were briefed on developments in the village.
A total of 2,522 people (615 families), including residents from the villages of Shikhaliaghali and Dajal, as well as the Mahmudlu settlement, are planned to be resettled in the village. In the initial phase, 635 private houses have been commissioned, with 615 designated for residents and 20 for service use. The houses consist of 2-, 3-, 4-, and 5-room units.
A range of measures has been implemented in the village to ensure comfortable living conditions for residents and to address social issues. These include the construction of two kindergartens with 80 seats each, a medical point, a music school, a club-community center, and an administrative building for local executive authorities.
A 35/10 kV electrical substation has been built in Shukurbeyli, while electricity, natural gas, drinking water, and communication lines, as well as high-speed internet and IP TV services, have been provided. All roads have been asphalted.