Prezident İlham Əliyev Cəbrayıl rayonunun Şükürbəyli kəndinin açılışında iştirak edib
09.05.2026Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 9-da Cəbrayıl rayonunun Şükürbəyli kəndinin açılışında iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısı əvvəlcə kənddə inşa edilmiş 360 şagird yerlik məktəb binasının açılışını edib.
Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Şükürbəyli kəndində görülmüş işlər barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verdilər.
Bildirildi ki, Şükürbəyli Cəbrayıl rayonunun eyniadlı inzibati ərazi dairəsində, rayon mərkəzindən 18 kilometr cənub-şərqdə, düzənlik ərazidə yerləşir.
Kənd 1993-cü ildə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilib. İşğaldan əvvəl kənddə məktəb, klub, kitabxana və xəstəxana fəaliyyət göstərib, əhali əsasən üzümçülük, heyvandarlıq, taxılçılıq və baramaçılıqla məşğul olub. Kənd 2020-ci ildə Vətən müharibəsi zamanı rəşadətli Azərbaycan Ordusu tərəfindən işğaldan azad edilib. Prezident İlham Əliyev 2023-cü ildə kəndin təməlini qoyub.
Sonra elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev məktəbdə yaradılmış şərait barədə dövlətimizin başçısına və birinci xanıma məlumat verdi.
Diqqətə çatdırıldı ki, işğaldan azad edilmiş digər ərazilərimizdə istifadəyə verilən yeni məktəblərdə olduğu kimi, bu təhsil müəssisəsində də müəllim və şagirdlər üçün hərtərəfli şərait yaradılıb. Məktəbdə tədrisin yüksək səviyyədə aparılması üçün zəruri fənn kabinetləri, həmçinin fizika, kimya, biologiya laboratoriyaları, informatika, texnologiya, ibtidai hərbi hazırlıq sinifləri var. Bundan başqa, məktəbdə kitabxana, akt və idman zalları, yeməkxana müəllim və şagirdlərin ixtiyarına verilib. Ərazidə, eyni zamanda, futbol və basketbol meydançaları da yaradılıb.
Qeyd edək ki, müasir təhsil ocaqlarının qurulması işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq işlərinin mühüm tərkib hissəsidir. Ən yüksək standartlara cavab verən təhsil müəssisələri yeni texnologiyalarla, zəruri maddi-texniki baza ilə təchiz olunur.

President Ilham Aliyev attended opening of Shukurbeyli village in Jabrayil district
On May 9, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the inauguration of Shukurbeyli village in the Jabrayil district.
The head of state first inaugurated the village’s new 360-seat school.
Vahid Hajiyev, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Jabrayil, Gubadli and Zangilan districts, and Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs, briefed the head of state and the First Lady on the developments in Shukurbeyli.
It was noted that Shukurbeyli is located within the administrative-territorial unit of the same name in the Jabrayil district, situated 18 kilometers southeast of the district center on a plain.
The village was occupied by Armenian armed forces in 1993. Prior to the occupation, the village had a school, a club, a library and a hospital, while the population was mainly engaged in viticulture, animal husbandry, grain farming and sericulture. The village was liberated from occupation by the courageous Azerbaijani Army during the Patriotic War in 2020. President Ilham Aliyev laid the foundation stone for the village in 2023.
Minister of Science and Education Emin Amrullayev then briefed the head of state and the First Lady on the facilities established at the school.
It was noted that, similar to other new schools inaugurated in Azerbaijan’s liberated territories, comprehensive conditions have been created here for both teachers and students. To ensure a high standard of education, the school is equipped with subject classrooms, physics, chemistry and biology laboratories, as well as specialized rooms for informatics, technology and initial military training. In addition, a library, assembly hall, gym and canteen are available for the use of teachers and students. Football and basketball courts have also been built on the school grounds.
The establishment of modern educational institutions is an important component of the large-scale reconstruction efforts underway in the liberated territories. These educational facilities, meeting the highest standards, are equipped with modern technologies and the necessary material and technical base.