Prezident İlham Əliyev Bakının İslam Səfərli küçəsinin yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak edib
01.05.2026Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri mayın 1-də Bakı şəhərinin Səbail və Yasamal rayonlarını əhatə edən İslam Səfərli küçəsinin yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak ediblər.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülmüş işlər barədə məlumat verdi.
Bildirilib ki, Azərbaycan prospektindən başlayaraq Nigar Rəfibəyli küçəsinin bir hissəsi də daxil olmaqla, İslam Səfərli küçəsi boyunca Mirzəağa Əliyev küçəsinədək olan ərazi tam şəkildə abadlaşdırılıb. Bu ərazidən Mərkəzi Parka piyadaların rahat hərəkəti üçün keçid təmin olunub.
İslam Səfərli küçəsi ilə kəsişən 8 küçədə, eyni zamanda, Təbriz Xəlilbəyli və Mirzə İbrahimov küçələrinə qədər olan hissədə abadlıq işləri yerinə yetirilib. Abadlaşdırılan küçələrin ümumi uzunluğu 1350 metrdir. Bu küçələrdə su və çirkab sularının axıdılması xətləri tamamilə yenilənib, qaz xətləri yeraltı sistemlə əvəzlənib. Bundan başqa, küçələrdə yerləşən müxtəlif təyinatlı binalarda yenidənqurma və bərpa işləri görülüb, sakinlərin və şəhərimizin qonaqlarının istirahəti üçün lazımi şərait yaradılıb, oturacaqlar qoyulub, geniş yaşıllaşdırma işləri həyata keçirilib.
Layihənin icrası piyadalar üçün Fəvvarələr meydanından birbaşa Qış parkına çıxış imkanı yaradır. Burada XIX əsrin sonu-XX əsrin əvvəllərində inşa edilmiş yerli əhəmiyyətli memarlıq abidələri də mövcuddur. Bu isə ərazinin istər yerli sakinlər, istərsə də qonaqlar üçün cəlbediciliyini daha da artırır.
Avtomobil yollarının piyada yolları ilə əvəzlənməsi ərazidəki mağaza, kafe və restoranların fəaliyyətinə müsbət təsir edəcək, kiçik bizneslər üçün yeni imkanlar yaradacaq.
Qeyd edək ki, bu gün paytaxtımız dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilib. Bakının sosial infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, sakinlərin və şəhərə gələn qonaqların rahatlığının təmin edilməsi istiqamətində indiyədək ardıcıl tədbirlər görülüb və bu layihələr hazırda da davam etdirilir. Təsadüfi deyil ki, paytaxtımıza gələn qonaqlar şəhərin gözəlliyinə, təmizliyinə valeh olduqlarını həmişə vurğulayırlar. Bakıda müasir şəhərsalma tendensiyalarına uyğun atılan addımların tərkib hissəsi olan mikromobillik həllərinin uğurla icrası, avtomobil yollarının piyada yolları ilə əvəzlənməsi həm sakinlərin, həm də turistlərin rahatlığına xidmət edir. İnsanların sıx olduğu yerlərdə belə layihələrin icrası, eyni zamanda, son dövrlərdə həyata keçirilən şəhərsalmayönümlü planlaşdırmaya da töhfə verir. Beləliklə, paytaxtın davamlı inkişaf strategiyasının mühüm elementi olan bu addımlar Bakının həm müasir, həm də piyadalar üçün rahat şəhər kimi inkişafında xüsusi rol oynayır.

01.05.2026President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva, and family members participated in the opening of Islam Safarli Street, covering the Sabail and Yasamal districts of Baku, on May 1, following its reconstruction.
Eldar Azizov, Head of the Baku City Executive Authority, briefed the head of state and the First Lady on the completed works.
The area starting from Azerbaijan Avenue, including a section of Nigar Rafibayli Street and extending along Islam Safarli Street up to Mirzaagha Aliyev Street, has been fully renovated. This area now provides seamless pedestrian access to Central Park.
Landscaping works were also carried out on eight streets intersecting with Islam Safarli Street, as well as on the sections leading to Tabriz Khalilbeyli and Mirza Ibrahimov streets. The total length of the renovated streets is 1,350 meters. Water and sewage lines in these streets were fully renewed, and gas lines were replaced with an underground system. In addition, reconstruction and restoration works were carried out on buildings of various purposes located along these streets. Necessary facilities, including seating areas, were installed for the recreation of residents and visitors, and extensive landscaping works were implemented.
The implementation of the project provides direct pedestrian access from Fountains Square to Winter Park. The area also features architectural monuments of local importance built in the late 19th and early 20th centuries, which further enhances its appeal for both residents and visitors.
The replacement of vehicle roads with pedestrian paths is expected to positively impact the activities of shops, cafes, and restaurants in the area, creating new opportunities for small businesses.
It should be noted that Baku has become one of the most beautiful cities in the world. Consistent measures have been taken to modernize the city’s social infrastructure and ensure the comfort of residents and visitors, and these projects are ongoing. It is no coincidence that visitors to the capital often express admiration for its beauty and cleanliness. The successful implementation of micromobility solutions in Baku, in line with modern urban planning trends, and the conversion of vehicle roads into pedestrian zones serve the comfort of both residents and tourists. The implementation of such projects in densely populated areas also contributes to urban development-oriented planning. Thus, these steps, as a key element of the capital’s sustainable development strategy, play a special role in developing Baku as both a modern and pedestrian-friendly city.