Prezident İlham Əliyev Bakının İslam Səfərli küçəsinin yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri mayın 1-də Bakı şəhərinin Səbail və Yasamal rayonlarını əhatə edən İslam Səfərli küçəsinin yenidənqurmadan sonra açılışında iştirak ediblər.
Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Eldar Əzizov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülmüş işlər barədə məlumat verdi.
Bildirilib ki, Azərbaycan prospektindən başlayaraq Nigar Rəfibəyli küçəsinin bir hissəsi də daxil olmaqla, İslam Səfərli küçəsi boyunca Mirzəağa Əliyev küçəsinədək olan ərazi tam şəkildə abadlaşdırılıb. Bu ərazidən Mərkəzi Parka piyadaların rahat hərəkəti üçün keçid təmin olunub.
İslam Səfərli küçəsi ilə kəsişən 8 küçədə, eyni zamanda, Təbriz Xəlilbəyli və Mirzə İbrahimov küçələrinə qədər olan hissədə abadlıq işləri yerinə yetirilib. Abadlaşdırılan küçələrin ümumi uzunluğu 1350 metrdir. Bu küçələrdə su və çirkab sularının axıdılması xətləri tamamilə yenilənib, qaz xətləri yeraltı sistemlə əvəzlənib. Bundan başqa, küçələrdə yerləşən müxtəlif təyinatlı binalarda yenidənqurma və bərpa işləri görülüb, sakinlərin və şəhərimizin qonaqlarının istirahəti üçün lazımi şərait yaradılıb, oturacaqlar qoyulub, geniş yaşıllaşdırma işləri həyata keçirilib.
Layihənin icrası piyadalar üçün Fəvvarələr meydanından birbaşa Qış parkına çıxış imkanı yaradır. Burada XIX əsrin sonu-XX əsrin əvvəllərində inşa edilmiş yerli əhəmiyyətli memarlıq abidələri də mövcuddur. Bu isə ərazinin istər yerli sakinlər, istərsə də qonaqlar üçün cəlbediciliyini daha da artırır.
Avtomobil yollarının piyada yolları ilə əvəzlənməsi ərazidəki mağaza, kafe və restoranların fəaliyyətinə müsbət təsir edəcək, kiçik bizneslər üçün yeni imkanlar yaradacaq.
Qeyd edək ki, bu gün paytaxtımız dünyanın ən gözəl şəhərlərindən birinə çevrilib. Bakının sosial infrastrukturunun müasirləşdirilməsi, sakinlərin və şəhərə gələn qonaqların rahatlığının təmin edilməsi istiqamətində indiyədək ardıcıl tədbirlər görülüb və bu layihələr hazırda da davam etdirilir. Təsadüfi deyil ki, paytaxtımıza gələn qonaqlar şəhərin gözəlliyinə, təmizliyinə valeh olduqlarını həmişə vurğulayırlar. Bakıda müasir şəhərsalma tendensiyalarına uyğun atılan addımların tərkib hissəsi olan mikromobillik həllərinin uğurla icrası, avtomobil yollarının piyada yolları ilə əvəzlənməsi həm sakinlərin, həm də turistlərin rahatlığına xidmət edir. İnsanların sıx olduğu yerlərdə belə layihələrin icrası, eyni zamanda, son dövrlərdə həyata keçirilən şəhərsalmayönümlü planlaşdırmaya da töhfə verir. Beləliklə, paytaxtın davamlı inkişaf strategiyasının mühüm elementi olan bu addımlar Bakının həm müasir, həm də piyadalar üçün rahat şəhər kimi inkişafında xüsusi rol oynayır.

Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии после реконструкции улицы Ислама Сафарли в Баку
1 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и члены их семьи приняли участие в открытии после реконструкции улицы Ислама Сафарли, охватывающей Сабаильский и Ясамальский районы города Баку.
Глава Исполнительной власти города Баку Эльдар Азизов проинформировал главу государства и первую леди о проделанной работе.
Было отмечено, что территория от проспекта Азербайджан, включая часть улицы Нигяр Рафибейли, до улицы Мирзааги Алиева вдоль улицы Ислама Сафарли полностью благоустроена. Для удобного передвижения пешеходов отсюда обеспечен переход к Центральному парку.
На восьми улицах, пересекающихся с улицей Ислама Сафарли, а также на участке до улиц Тебриза Халилбейли и Мирзы Ибрагимова проведены работы по благоустройству. Общая протяженность благоустроенных улиц составляет 1350 метров. На них полностью обновлены водяные линии и линии для отводы сточных вод, наружные газовые линии заменены подземной системой. Кроме того, реконструированы и восстановлены расположенные на улицах здания различного назначения, созданы необходимые условия для отдыха жителей и гостей города, установлены скамейки, выполнены масштабные работы по озеленению.
Реализация проекта обеспечивает пешеходам возможность прямого выхода от Площади Фонтанов к Зимнему парку. Здесь также есть архитектурные памятники местного значения, построенные в конце XIX – начале XX века. Это еще больше повышает привлекательность территории как для местных жителей, так и для гостей.
Замена автомобильных дорог пешеходными положительно скажется на деятельности магазинов, кафе и ресторанов, создаст новые возможности для малого бизнеса.
Сегодня наша столица превратилась в один из самых красивых городов мира. Принимаются последовательные меры по модернизации социальной инфраструктуры Баку, обеспечению комфорта жителей и гостей города, реализация этих проектов продолжается и в настоящее время. Не случайно гости столицы неизменно восхищаются красотой и чистотой города. Успешная реализация решений в области микромобильности, являющихся составной частью шагов, предпринимаемых в соответствии с современными тенденциями градостроительства, замена автомобильных дорог пешеходными служат удобству как горожан, так и туристов. Реализация таких проектов с высокой плотностью населения также вносит вклад в градостроительное планирование, осуществляемое в последние годы. Таким образом, эти шаги, являющиеся важным элементом стратегии устойчивого развития столицы, играют особую роль в превращении Баку в современный и удобный для пешеходов город.