Birinci xanım Mehriban Əliyeva Tbilisidə Mirzə Fətəli Axundzadə adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyi ilə tanış olub
06.04.2026Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva aprelin 6-da Tbilisidə Mirzə Fətəli Axundzadə adına Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyi ilə tanış olub.
Azərbaycanın birinci xanımına muzey haqqında məlumat verildi.
Muzeyin binası vaxtilə Tbilisidə yaşayan Mirzə Fətəli Axundzadənin vəsaiti ilə inşa edilib. Gürcüstanın azərbaycanlı ziyalılarının müraciətinə əsasən, 1982-ci ildə binada Mirzə Fətəli Axundzadənin ev-muzeyi yaradılıb. 1996-cı ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Gürcüstana rəsmi səfərindən sonra bu mədəniyyət ocağı əsaslı təmir olunaraq, həmin vaxtdan mədəniyyət mərkəzi kimi fəaliyyət göstərir.
Gürcüstan Prezidentinin Sərəncamına əsasən, 2007-ci ildə Mərkəzə Azərbaycan Mədəniyyəti Muzeyi statusu verilib və 2013-cü ildə Azərbaycan Respublikasının maliyyə dəstəyi ilə burada əsaslı təmir və yenidənqurma işləri həyata keçirilib. Elə həmin il mayın 8-də keçirilmiş muzeyin açılış mərasimi Ulu Öndər Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunub.
Hazırda muzeyin nəzdində fəaliyyət göstərən mədəniyyət mərkəzində xalçaçılıq, musiqi, o cümlədən muğam, rəsm və dil kursları var.
Əsas məqsədi mədəniyyətimizi və xalqımızın mədəni irsini Gürcüstanda qoruyub saxlamaq və təbliğ etmək olan muzeydə bu ölkədə fəaliyyət göstərən müxtəlif muzeylərin fondlarından Azərbaycanın mədəni irsinə aid əşyalar tədqiq edilir, onların sərgiləri keçirilir.
Burada milli musiqi alətlərimizin və geyimlərimizin, xalq sənətinin müxtəlif sahələrinə aid nümunələrin, M.F.Axundzadənin həyat və fəaliyyətini əks etdirən eksponatların və digər maraqlı əşyaların nümayiş olunduğu 6 ekspozisiya zalı var.
Ekspozisiyada Gürcüstanda yaşayan etnik azərbaycanlılar tərəfindən toxunmuş və Milli Muzeydə saxlanılan ənənəvi xalçalar da təqdim olunur. Onların yaradılma tarixi yüzilliklərə gedib çıxır. Bu xalçaların toplanması və elmi cəhətdən öyrənilməsi XIX əsrin ortalarından – məhz Gürcüstan Milli Muzeyinin hüquqi varisi olduğu “Qafqaz Muzeyi” dövründən başlayır.
Azərbaycan-Gürcüstan dostluğuna həsr olunmuş zalda hər iki ölkənin heykəltaraşlarının xalqlarımızın dostluq münasibətlərini əks etdirən əsərləri, Tbilisi şəhərində Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan mədəniyyət və istirahət parkının, M.F.Axundzadə adına məktəbin və kitabxananın, Bakı şəhərindəki Tbilisi prospektinin və “Dostluq abidəsi”nin fotoşəkilləri yer alıb.
Mədəni tədbirlər və konfransların da keçirildiyi muzeydə Mirzə Şəfi Vazehin 1820-1830-cu illərdə Gəncədə qurduğu “Divani-Hikmət” ədəbi məclisinin fəaliyyətini davam etdirən “Müdriklər Məclisi” yaradılıb. Burada Tbilisi şəhərində yeganə olan Azərbaycan dilində kitabxana və incəsənət qalereyası fəaliyyət göstərir.
Sonra Azərbaycanın birinci xanımı muzeyin xatirə kitabına ürək sözlərini yazdı. Uşaqlar tərəfindən toxunmuş kiçik xalçalar xanım Mehriban Əliyevaya hədiyyə olundu.

Первая леди Мехрибан Алиева ознакомилась в Тбилиси с Музеем азербайджанской культуры имени Мирзы Фатали Ахундзаде
Здание, где расположен музей, было построено на средства Мирзы Фатали Ахундзаде, который в свое время жил в Тбилиси. На основании обращения представителей азербайджанской интеллигенции Грузии в 1982 году в этом здании был создан дом-музей Мирзы Фатали Ахундзаде. После официального визита Общенационального лидера Гейдара Алиева в Грузию в 1996 году этот культурный центр был капитально отремонтирован и с тех пор функционирует как культурный центр.
Согласно распоряжению Президента Грузии, в 2007 году центру был присвоен статус Музея азербайджанской культуры, и в 2013 году при финансовой поддержке Азербайджанской Республики здесь были проведены капитальный ремонт и реконструкция. Состоявшаяся 8 мая того же года церемония открытия музея была посвящена 90-летнему юбилею Великого лидера Гейдара Алиева.
В настоящее время в функционирующем при музее культурном центре действуют курсы по ковроткачеству, музыке, в том числе мугаму, живописи и языку.
В музее, главной целью которого являются сохранение и популяризация азербайджанской культуры и культурного наследия нашего народа в Грузии, исследуются относящиеся к культурному наследию Азербайджана экспонаты из фондов различных музеев, действующих в этой стране, проводятся их выставки.
Здесь имеются 6 выставочных залов, где представлены азербайджанские национальные музыкальные инструменты и костюмы, образцы народного ремесел, экспонаты, отражающие жизнь и деятельность М.Ф.Ахундзаде, и другие интересные предметы.
В экспозиции также представлены сотканные проживающими в Грузии этническими азербайджанцами традиционные ковры, хранящиеся в Национальном музее. История их создания насчитывает столетия. Сбор и научное изучение этих ковров началось с середины XIX века – со времен «Кавказского музея», правопреемником которого является Национальный музей Грузии.
В зале, посвященном азербайджано-грузинской дружбе, представлены работы скульпторов двух стран, отражающие дружеские отношения наших народов, фотографии парка культуры и отдыха имени Великого лидера Гейдара Алиева в Тбилиси, школы и библиотеки имени М.Ф.Ахундзаде, Тбилисского проспекта и памятника «Дружба» в городе Баку.
В музее, где также проводятся культурные мероприятия и конференции, создан «Меджлис мудрецов», продолжающий деятельность литературного собрания «Дивани-Хикмет», основанного Мирзой Шафи Вазехом в 1820-1830-х годах в Гяндже. Здесь же функционируют единственная в городе Тбилиси библиотека на азербайджанском языке и художественная галерея.
Затем первая леди Азербайджана оставила запись в памятной книге музея. Дети преподнесли Мехрибан Алиевой памятные подарки.