Prezident İlham Əliyev Xocavəndin Xanoba kəndində fərdi evlərin və infrastrukturun bərpası sahəsində görülən işlərlə tanış olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva martın 18-də Xocavənd rayonunun Xanoba kəndində fərdi evlərin və infrastrukturun bərpası sahəsində görülən işlərlə tanış olublar.
Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma kənddə həyata keçirilmiş və nəzərdə tutulan işlər barədə məlumat verdi.
Xanoba kəndi Xocavənd rayonunun eyniadlı inzibati ərazi dairəsində, rayon mərkəzindən 15 kilometr cənub-qərbdə yerləşir. Bura Qarabağ xanlarına məxsus olmuş yaşayış məntəqəsidir. İşğaldan əvvəl kənddə orta məktəb, klub, kitabxana, tibb məntəqəsi və rabitə şöbəsi fəaliyyət göstərib. Kənd Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 2023-cü ildə həyata keçirdiyi antiterror əməliyyatı nəticəsində işğaldan azad edilib.
Kənddə mövcud fərdi evlərin sayı 153-dür. Onlardan da 21-i yararsız, 132-si isə qismən yararlıdır. Qismən yararlı evlərdən 26-sı artıq istismara hazırdır. Bu ilin sonunadək daha 106 ev hazır olacaq.
Bir neçə gün əvvəl ilkin mərhələdə kəndə 25 ailə - 114 nəfər qayıdıb. Oktyabradək daha 107 ailənin köçürülməsi planlaşdırılır. Ümumilikdə ötən ilin oktyabrından Xocavənd rayonunun 6 yaşayış məntəqəsinə 1818 nəfər - 441 ailə qayıdıb.
Xanoba kəndində sosial məsələlərin həlli istiqamətində bir sıra işlər görülüb. Kənddəki mövcud 2 transformator məntəqəsi, elektrik və qaz xətləri bərpa olunub, eyni zamanda, yeni elektrik, qaz və optik xətlər çəkilib, subartezian quyusunda və nasos stansiyasında təmir işləri aparılıb.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım kəndə köçmüş Bəybala Qasımovun evində olublar.
Sakin: Xoş gəlmisiniz, cənab Ali Baş Komandan.
Prezident İlham Əliyev: Salam. Necəsən? Maşallah.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Təbrik edirəm bayramınızı.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Təbrik edirəm.
Qadın sakin: Çox sağ olun, var olun.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Balaca gözdən sizə oxşayır. Neçə yaşın var, Ayaz? Ayazın neçə yaşı var?
Qadın sakin: Üç.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Üç? Sən nə yaxşı hündürboy oğlansan? Mən elə bildim 5 yaşın var sənin. Maşallah. Gedək.
Qadın sakin: Xoş gəlmisiniz.
Prezident İlham Əliyev: Şəraitiniz necədir?
Sakin: Şükür, hər şey yaxşıdır. Allah Sizdən razı olsun. Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin, qazilərimizə cansağlığı versin.
Prezident İlham Əliyev: Amin.
Sakin: Allah Sizi başımızın üstündən əskik eləməsin.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun. Bayram ərəfəsində burada, Qarabağda olmaq çox xoşdur, təbrik edirəm.
Sakin: Allah köməyiniz olsun, çox sağ olun.
Sakin: Ağcabədidə.
Prezident İlham Əliyev: Neçə gündür gəlmisiniz?
Sakinlər: 3-4 gündür.
Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov: Bir neçə ailədir. Valideynləri də köçüblər, qonşudurlar.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Qırmızı "KamAZ" olacaq.
Sakin: Allah Sizdən razı olsun, Allah Sizə kömək olsun.
Prezident İlham Əliyev: Gedək göstərək bizim maşını.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: İstəyirsən maşına minmək?
Qadın sakin: Maşına baxırsan?
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: İstəyirsən?
Uşaq: Hə.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Gedək. Gəl, otur görək.
Prezident İlham Əliyev: Xoşuna gəlir bu maşın?
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Yaxşı maşındır? Bu yaxşıdır, yoxsa "KamAZ" yaxşıdır?
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: "KamAZ". Gəl öpüm səni. Babanı da öpürsən?
Sakin: De, sağ ol baba.
Uşaq: Mən sənin maşınını istəyirəm.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: İstəyirsən, yaxşı. Sağ olun, təbrik edirəm.
Sakinlər: Sağ olun, Allah köməyiniz olsun.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Xanobaya qayıdan kənd sakinləri ilə görüşüblər.
Dövlətimizin başçısı Xanoba kəndində sakinlərlə birlikdə Novruz tonqalını alovlandırıb.
Sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva kənd sakinləri ilə söhbət ediblər.
Prezident İlham Əliyev: Salamaleyküm, bayramınız mübarək, təbrik edirəm.
Sakin: Salam, sağ olun, Sizinlə bahəm. Sizi də təbrik edirik.
Sakin: Cənab Prezident, xoş gəlmisiniz, bayramınız mübarək olsun.
Sakin: Cənab Prezident, Allah Sizə dəyməsin. Allah Sizə uzun ömür, cansağlığı versin.
Prezident İlham Əliyev: Sağ olun, sizə də cansağlığı arzulayıram.
Prezident İlham Əliyev: İşlər necə gedir?
Sakinlər: Əla, çox gözəl.
Prezident İlham Əliyev: Neçə gündür buradasınız, üç-dörd gündür buradasınız?
Sakinlər: Bəli.
Sakin: Əladır, çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: Bu kənddə bütün şərait var, yaşamaq, işləmək üçün.
Sakin: Var, şükür Allaha.
Prezident İlham Əliyev: Əsas odur ki, doğma Qarabağ torpağına qayıtmısınız. Qarşıdan gələn bayramlar münasibətilə təbrik edirəm. Həm Ramazan, həm Novruz bayramlarını burada - doğma Qarabağ diyarında qeyd edəcəksiniz. Bu, böyük xoşbəxtlikdir. Uzun fasilədən sonra artıq bu bayramları doğma vətəndə qeyd edəcəksiniz.
Sakinlər: Çox sağ olun, Sizin sayənizdə, Allah Sizə ömür versin.
Prezident İlham Əliyev: İşğal dövründə harada yerləşmişdiniz?
Sakin: Xocavənd qəsəbəsində.
Prezident İlham Əliyev: Dövlət tərəfindən tikilən qəsəbədə?
Sakinlər: Bəli, Sizin sayənizdə tikilmiş binalarda yerləşmişdik.
Prezident İlham Əliyev: Novruz tonqalı da buradadır, gedək birlikdə onu alovlandıraq.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sakinlərlə birlikdə Novruz tonqalını alovlandırdılar.
Prezident İlham Əliyev: Gəlin, birlikdə şəkil çəkdirək.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Sağ olun, bir daha təbrik edirəm, uğurlu olsun.
Sakin: Çox sağ olun, minnətdarıq.
Prezident İlham Əliyev: Doğma vətəndə.
Sakin: Sizin sayənizdə, Allah Sizə cansağlığı versin.
Sakin: Şəhidlərimizin, qazilərimizin sayəsində.
Prezident İlham Əliyev: Bəli, Allah rəhmət eləsin.
Sakin: Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin. Qazilərimizə cansağlığı, Sizə də uzun ömür arzulayırıq. Hər zaman xalqımızın başının üstündə olasınız.
Sakinlər: Amin, inşallah. Allah ölkəmizi, xalqımızı, hər bir valideyni, hər bir uşağı qorusun, amin.
Sakin: Cənab Prezident, 1992-1993-cü illərdə biz buradan ağlayaraq, sürünərək getmişik. İndi buraya sevinc hissi ilə qayıtmışıq, Sizin sayənizdə qayıtdıq, Sizin rəhbərliyinizlə, Sizin “dəmir yumruğ”unuz sayəsində, Ordumuzun gücü ilə. Allah şəhidlərimizə rəhmət eləsin, qazilərimizə cansağlığı versin.
Sakin: Sizə çox təşəkkür edirik. O vaxt mən buradan tək çıxmışdım, bu gün isə bura 6 uşağımla gəlmişəm.
Prezident İlham Əliyev: Allah saxlasın.
Sakin: Allah Sizə cansağlığı, uzun ömür versin, cənab Prezident.
Prezident İlham Əliyev: Çox sağ olun, doğrudan da böyük xoşbəxtlikdir. Artıq iki ildir ki, bu diyar işğalçılardan azad olunub, Xanoba kəndi 2023-cü ilin sentyabr ayında işğaldan azad edilmişdir və bundan sonra artıq bərpa işləri başlanmışdır, evlər yenidən tikildi-quruldu, bütün şərait yaradıldı. Yəni bu şanlı Zəfərimiz artıq neçə ildir bizim qürur mənbəyimizdir. Mən altıncı ildir ki, Novruz bayramını Qarabağda qeyd edirəm. Birinci dəfə 2021-ci ildə, ondan sonra da bütün illər boyu Novruz ərəfəsində Qarabağdayam və Novruz tonqalını da Qarabağda birlikdə qalayırıq. Bu, böyük xoşbəxtlikdir.
Sakin: Bəli, Allah Sizə cansağlığı versin.
Prezident İlham Əliyev: Biz öz milli qürurumuzu bərpa etdik, ədaləti, ərazi bütövlüyümüzü bərpa etdik, düşməni torpaqlarımızdan qovduq. Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin. Silahlı Qüvvələrimiz həm 2020-ci ildə, həm 2023-cü ildə böyük qəhrəmanlıq göstərmişdir. Bunun nəticəsində biz bu gün bu torpaqlardayıq və biz bu torpaqların əsl sahibləriyik. Çünki Ermənistan buranı viran qoymuşdu. Yəni bütün kənd, qəsəbə, şəhər - hamısını dağıtmışdı. Burada bir neçə daxma tipli ev qalmışdı, amma indi baxın. Ağdam, Füzuli, Zəngilan, Cəbrayıl, Qubadlı nə gündə idi, yerlə-yeksan etmişdilər. Xaricdən gələn erməniləri Laçında, Kəlbəcərdə qanunsuz məskunlaşdırmışdılar, ora da bərbad vəziyyətdə idi. Yəni hamısını biz yenidən qururuq. Cəmi 5-6 il ərzində Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda 80 mindən çox insan yaşayır, çalışır, təhsil alır. Demək olar ki, hər ay, bəlkə də hər həftə keçmiş köçkünlər “Böyük Qayıdış” Proqramı çərçivəsində öz doğma diyarlarına qayıdırlar. Siz də artıq üç-dörd gündür ki, buradasınız. Yerləşmisiniz, hər şey yaxşıdır?
Sakin: Sağ olun, uşaqları da götürüb gəlmişik.
Prezident İlham Əliyev: Neçə uşaqdır?
Sakin: Altı uşaqdır, üzr istəyirəm, yoldaşım qəhrəman anadır.
Prezident İlham Əliyev: Allah saxlasın. Çox yaxşı. Allah köməyiniz olsun. Yaxşı nümunə göstərirsiniz. Gərək əhali artsın, mütləq.
Prezident İlham Əliyev: Düzdür, bu gün də artır, amma daha da sürətlə arta bilər.
Sakin: Biz Sizinlə fəxr edirik, dövlətimizlə fəxr edirik.
Qadın sakin: Allah köməyiniz olsun, Allah Sizi var eləsin, dövlətimizi var eləsin.
Prezident İlham Əliyev: Sizi bir daha təbrik edirəm. Artıq sülh, əmin-amanlıq, təhlükəsizlik şəraitində xoşbəxt yaşayın. İndi qurub-yaratmaq dövrüdür. Ona görə kənddə də bütün şərait var, məşğulluqla bağlı da imkanlar var. Həm dövlət, həm də ki, özəl sahədə. Özəl əkin sahələri var, örüş sahələri, su var. Yəni işıq, qaz.
Sakin: Gözəl havası var.
Prezident İlham Əliyev: Kurort havası var, kurortda yaşayırsınız. Layiqsiniz. İndi havanın fərqini görürsünüz.
Qadın sakin: Havası çox gözəldir, tərtəmiz havası var.
Prezident İlham Əliyev: Hava, su insanın sağlamlığı üçün əsas şərtlərdən biridir. Siz işğal dövründə harada yaşamısınız?
Qadın sakin: Xocavənd rayonunun qəsəbəsində.
Prezident İlham Əliyev: İndi biz bu doğma Qarabağ torpağında əbədi yaşayacağıq.
Sakin: Azərbaycanın hər tərəfi bizim torpağımızdır, amma buralar bizim dədə-baba yurdumuzdur. Ona görə də biz buralara gəlməli idik.
Prezident İlham Əliyev: Düzdür, gəlməli idik və gəldik, qalib xalq kimi qayıtdıq. Sizi bir daha təbrik edirəm.
Sakinlər: Sağ olun, var olun.
Sakin: Cənab Prezident, Sizinlə şəkil çəkdirmək olar?
Prezident İlham Əliyev: Əlbəttə olar, çəkdirək.
Prezident İlham Əliyev: Siz harada yaşamısınız?
Sakin: Biz Füzuli rayonunun Yuxarı Veysəlli kəndində.
Prezident İlham Əliyev: Yuxarı Veysəlli?
Prezident İlham Əliyev: Hə, təmas xəttinə yaxın.
Sakin: Cənab Prezident, yalın o biri üzündədir.
Prezident İlham Əliyev: Aşağı Veysəlli o, anklav idi.
Sakin: Bəli, neytral zona idi. Biz Aşağı Veysəllidən gəlib baxırdıq buralara, həsrətlə baxırdıq. Mənim buradan çıxanda yeddi yaşım var idi. Deyirdim ki, görəsən, biz bu dağlara qayıda biləcəyik? Sizin sayənizdə, şəhidlərimizin sayəsində gəldik, bu gün buradayıq.

President Ilham Aliyev inspected restoration of individual houses and infrastructure in Khanoba village of Khojavend
18.03.2026President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva reviewed the restoration of individual houses and infrastructure in Khanoba village of the Khojavend district on March 18.
Emin Huseynov, Special Representative of the President in the Aghdam, Fuzuli, and Khojavend districts, briefed the head of state and the First Lady on reconstruction progress and upcoming projects in the village.
Khanoba village is located in the administrative territorial district of the same name in Khojavend, 15 kilometers southwest of the district center. It was historically a residential area belonging to the Garabagh khans. Prior to the occupation, the village had a secondary school, a club, a library, a medical point, and a communications department. The village was liberated following the anti-terror operation carried out by the Armed Forces of Azerbaijan in 2023.
The village has 153 individual houses, of which 21 are unfit for use and 132 are partially usable. Of the partially usable houses, 26 are already ready for occupancy, with an additional 106 expected to be completed by the end of the year.
A few days ago, at the initial stage, 25 families comprising 114 people returned to the village. By October, the relocation of another 107 families is planned. In total, since October last year, 1,818 people (441 families) have returned to six residential areas of the Khojavend district.
A number of measures have been implemented in Khanoba village to address social infrastructure needs. Two existing transformer substations, as well as electricity and gas lines, have been restored. New electricity, gas, and fiber-optic lines have been laid, and repair work has been carried out at the subartesian well and pumping station.
The head of state and the First Lady also visited the home of Beybala Gasimov, a resident who recently returned to the village.
Later, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with the returning residents of Khanoba village.
The head of state lit the Novruz bonfire together with the village residents.
Afterwards, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva spoke with the village residents.
Greeting the residents, President Ilham Aliyev said: “All conditions have been created in the village—for living and working. The main thing is that you have returned to your native Garabagh land. I congratulate you on the upcoming holidays. You will celebrate both Ramadan and Novruz here—in your native Garabagh region. This is a great happiness. After a long break, you will now celebrate these holidays in your homeland.
The Novruz bonfire is right here—let us go and light it together.”
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva then lit the Novruz bonfire together with the residents.
President Ilham Aliyev said: “Indeed, this is a great happiness. For two years now, this land has been liberated from occupation. Khanoba village was freed in September 2023, and since then reconstruction has begun—houses have been rebuilt, and all necessary conditions have been created. In other words, our glorious Victory has been a source of pride for several years. This is the sixth year I am celebrating Novruz in Garabagh. The first time was in 2021, and every year since then, on the eve of Novruz, I have come to Garabagh, where we light the Novruz bonfire together. This is a great happiness.
We have restored our national pride, ensured justice and territorial integrity, and driven the enemy out of our lands. May Allah rest the souls of all our martyrs in peace. Our Armed Forces demonstrated great heroism both in 2020 and in 2023. As a result, we are here today, and we are the rightful owners of these lands. Because Armenia had reduced everything to ruins. Entire villages, settlements, and cities were destroyed. Only a few dilapidated houses remained—but look at them now. Aghdam, Fuzuli, Zangilan, Jabrayil, Gubadli—everything had been completely leveled. Armenians were illegally settled in Lachin and Kalbajar after being brought from abroad—those areas were also in a deplorable condition.
We are rebuilding everything. In just five to six years, more than 80,000 people are already living, working, and studying in Garabagh and East Zangezur. Almost every month, and even every week, former internally displaced persons return to their native lands within the framework of the ‘Great Return’ Program. You yourselves have been here for several days now.
Once again, I congratulate you. Live happily now, in peace, security, and tranquility. The time has come to build and create. All necessary conditions have been established in the village, and there are also employment opportunities—both in the public and private sectors. There are arable lands, pastures, and water resources. Electricity and gas are available. The air here is like that of a resort—you are living in a resort area. You deserve it. You can already feel the difference in the air. Clean air and water are among the main factors for human health.
Now we will live forever on this native Garabagh land. We had to return—and we have returned as a victorious people. Once again, I congratulate you.”