27.02.2026Fevralın 27-da Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Baş naziri Abiy Əhməd Əlinin rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Hər iki ölkənin Dövlət bayraqlarının dalğalandığı meydanda Efiopiyanın Baş nazirinin şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Efiopiyanın Baş naziri Abiy Əhməd Əlini və birinci xanım Zinaş Tayaçevi qarşıladılar.
Fəxri qarovul dəstəsinin rəisi Efiopiyanın Baş nazirinə raport verdi.
Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının və Azərbaycan Respublikasının Dövlət himnləri səsləndirildi.
Fəxri qarovul dəstəsi hərbi marşın sədaları altında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Efiopiyanın Baş naziri Abiy Əhməd Əlinin qarşısından keçdi.

Official welcome ceremony was held for Prime Minister of Ethiopia
27.02.2026An official welcome ceremony was held in Baku for Prime Minister of the Federal Democratic Republic of Ethiopia Abiy Ahmed Ali on February 27.
A guard of honor was arranged for the Ethiopian Prime Minister in the square decorated with the national flags of both countries.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva welcomed Prime Minister of Ethiopia Abiy Ahmed Ali and First Lady Zinash Tayachew.
The chief of the guard of honor reported to the Prime Minister of Ethiopia.
The national anthems of the Federal Democratic Republic of Ethiopia and the Republic of Azerbaijan were played.
The guard of honor marched in front of President of Azerbaijan Ilham Aliyev and Prime Minister of Ethiopia Abiy Ahmed Ali to the accompaniment of a military march.