27.02.2026Fevralın 27-da Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının Baş naziri Abiy Əhməd Əlinin rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Hər iki ölkənin Dövlət bayraqlarının dalğalandığı meydanda Efiopiyanın Baş nazirinin şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Efiopiyanın Baş naziri Abiy Əhməd Əlini və birinci xanım Zinaş Tayaçevi qarşıladılar.
Fəxri qarovul dəstəsinin rəisi Efiopiyanın Baş nazirinə raport verdi.
Efiopiya Federativ Demokratik Respublikasının və Azərbaycan Respublikasının Dövlət himnləri səsləndirildi.
Fəxri qarovul dəstəsi hərbi marşın sədaları altında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Efiopiyanın Baş naziri Abiy Əhməd Əlinin qarşısından keçdi.

Состоялась церемония официальной встречи Премьер-министра Эфиопии
27 февраля состоялась церемония официальной встречи Премьер-министра Федеративной Демократической Республики Эфиопия Абия Ахмеда Али.
Hа площади, где развевались государственные флаги двух стран, в честь Премьер-министра Эфиопии был выстроен почетный караул.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретили Премьер-министра Эфиопии Абия Ахмеда Али и первую леди Зинаш Таячеу.
Начальник почетного караула отдал рапорт Премьер-министру Эфиопии.
Прозвучали государственные гимны Федеративной Демократической Республики Эфиопия и Азербайджанской Республики.
Под звуки военного марша почетный караул прошел перед Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и Премьер-министром Эфиопии Абием Ахмедом Али.