Prezident İlham Əliyev Xocavənd şəhərində görülmüş işlərlə tanış olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Arzu Əliyeva fevralın 25-də Xocavənd şəhərində görülmüş işlərlə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma şəhərdə görülmüş işlər barədə məlumat verildi.
Qeyd edək ki, Xocavənd şəhəri 1992-ci ildə ermənilər tərəfindən işğal edilib. Şəhər 2023-cü ilin sentyabrında Silahlı Qüvvələrimiz tərəfindən həyata keçirilmiş antiterror əməliyyatı nəticəsində işğaldan azad olunub. Elə həmin il oktyabrın 15-də Prezident, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev Xocavənd şəhərində Dövlət Bayrağımızı ucaldıb.
Xocavənd rayonunun ərazisi 1,51 min kvadratkilometrdir. Əhalisinin sayı isə 12 min 500 nəfərdir. Rayonun ərazi vahidinə 1 şəhər, 2 qəsəbə və 80 kənd daxildir.
Prezident İlham Əliyevə Xocavənd şəhərində əsaslı təmirdən sonra istifadəyə verilmiş fərdi evlər barədə məlumat verildi.
Xocavənddə 980 fərdi ev mövcuddur ki, onlardan da 133-ü yararsız, 847-si isə qismən yararlıdır. Qismən yararlı evlərdən 55-i artıq istismara hazırdır. Bu il ərzində daha 792 ev təmir ediləcək.
Xatırladaq ki, bir neçə gün əvvəl Xocavənd şəhərinə 50 ailə - 194 nəfər qayıdıb. Ötən ilin sentyabrından indiyədək isə Xocavəndin 5 yaşayış məntəqəsinə - Xocavənd şəhərinə 50 ailə (194 nəfər), Qırmızı Bazar qəsəbəsinə 142 ailə (604 nəfər), Sos kəndinə 85 ailə (360 nəfər), Hadrut qəsəbəsinə 58 ailə (233 nəfər), Xocavənd kəndinə isə 20 ailə (94 nəfər) olmaqla, ümumilikdə 1485 nəfər - 355 ailə qayıdıb.
Sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Arzu Əliyeva Xocavənd şəhərinə köçmüş İlqar Həsənovun evində oldular və söhbət etdilər.
Qadın sakin: Mehriban xanım, bizə şərəfdir ki, evimizə təşrif buyurmusunuz.
Kişi sakin: Fəxr edirəm ki, Sizin komandanlığınız altında döyüşlərdə iştirak etmişəm.
Prezident İlham Əliyev: Füzuli və Xocavənd… Buranı azad etmisən?
Kişi sakin: Hazırda da Müdafiə Nazirliyində hərbi xidmətimi davam edirəm.
Qadın sakin: Xoş gəlmisiniz. Bizim üçün şərəfdir ki, bu gün Siz bizim evimizdəsiniz. Yəni böyük gündür, həqiqətən. Həmişə danışırdım, deyirdim, Xocavəndi o qədər həsrətlə gözləyirəm, orada yaşamağı çox həsrətlə istəyirəm. İndi çox şadam ki, mənim övladlarım burada böyüyəcəklər.
Prezident İlham Əliyev: İnşallah. Çox gözəl. Şərait də yaxşıdır. Eviniz necədir?
Kişi sakin: Minnətdarıq. Çox gözəldir, Ali Baş Komandan.
Prezident İlham Əliyev: Sən özün harada doğulmusan?
Kişi sakin: Xocavənd rayonunun Axullu kəndində.
Prezident İlham Əliyev: Axullu. Uzaqdır buradan?
Kişi sakin: Xeyr, buradan çox uzaq deyil.
Digər qadın sakin: Xoş gəlmisiniz. Nə böyük şərəf.
Kişi sakin: Anamdır. İsti çörəyimiz var, təzə.
Digər qadın sakin: Xoş gəlmisiniz, Mehriban xanım, bizi şərəfləndirdiniz.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Allah sizə cansağlığı versin.
Digər qadın sakin: Allah Sizi də saxlasın. Sizin sayənizdə öz torpaqlarımıza qayıtmışıq, minnətdarıq.
Digər qadın sakin: Biz də Sizi təbrik edirik, çox sağ olun. Nəvələrim burada böyüyəcək, ən böyük şərəfdir. Xoş gəlmisiniz Siz də.
Kişi sakin: İşğal dövründə Xəzər rayonunun Buzovna qəsəbəsində qaçqınlar üçün salınmış düşərgədə.
Prezident İlham Əliyev: Bakıda, Buzovnadakı düşərgədə?
Prezident İlham Əliyev: Sən də orada doğulmuşdun?
Qadın sakin: Çox gözəl, hər şey yaxşıdır, təşəkkür edirik Sizə.
Prezident İlham Əliyev: Siz də dadına baxın, təndir çörəyidir.
Qadın sakin: Nuş edin, nuş olsun.
Prezident İlham Əliyev: Sən də hərbi hissədə xidmət edirsən?
Prezident İlham Əliyev: Siz nə işlə məşğul olursunuz?
Qadın sakin: Mən Azərbaycan dili və ədəbiyyat müəllimiyəm.
Digər qadın sakin: Mehriban xanım, gəlişinizdən çox şərəf duyuram.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Mən də çox xoşbəxtəm sizi görməyimə.
Digər qadın sakin: Biz də çox xoşbəxtik Sizi görməyə.
Prezident İlham Əliyev: Əsas odur ki, doğma Qarabağ torpağındasınız.
Qadın sakin: Əsas odur ki, bu gün bu azadlığı yaşayırıq, bu müstəqilliyi yaşayırıq. Qalan şeylər hamısı düzələcək. Təmirdir, məktəbdir - hamısı olacaq, bəli.
Digər qadın sakin: Allah canınızı sağ eləsin.
Kişi sakin: Düşməni də qovmuşuq.
Digər qadın sakin: Allah canınızı sağ eləsin. Sizin sayənizdə.
Prezident İlham Əliyev: Düzdür, qovmuşuq.
Qadın sakin: Amin. Allah Sizi qorusun, xalqımıza çox görməsin. Həmişə sülh olsun, əmin-amanlıq olsun.
Prezident İlham Əliyev: Bundan sonra sülh olacaq.
Digər qadın sakin: Allah ömür versin Sizə.
Qadın sakin: Bizim eşitdiyimiz o bomba səsini, güllə səsini bu uşaqlar bir daha eşitməsinlər.
Prezident İlham Əliyev: Eşitməyəcəklər.
Kişi sakin: Ali Baş Komandanımız onlara elə bir dərs verdi ki, onlar bir daha ayağa qalxan deyillər.
Prezident İlham Əliyev: Bu, şanlı tariximizdir. Əlbəttə, Zəfər tarixi qürur mənbəyimizdir. Elə igidlər hesabına biz torpaqlarımızı azad etdik.
Kişi sakin: Sizin sayənizdə, “dəmir yumruğ”un sayəsində.
Qadın sakin: Mən daha çox qürurluyam. Çünki həm hərbçi bacısıyam, həm də şəhid bacısıyam.
Qadın sakin: Həm də həyat yoldaşım hərbçidir.
Prezident İlham Əliyev: Xocavəndin, Füzulinin azad olunmasında iştirak edib və yüksək təltiflərlə də mükafatlandırılıb.
Qadın sakin: Bəli, Sizin imzanızla. Çox sağ olun.
Prezident İlham Əliyev: İndi Azərbaycan elə güclüdür, əminəm ki, bundan sonra heç kim bizə qarşı torpaq iddiası ilə çıxış edə bilməz. Ona görə sülh, əmin-amanlıq olmalıdır, heç bir itki olmamalıdır. Amma güclü Ordumuz da hər zaman olmalıdır ki, bunu biz təmin edək. Onu da edirik.

Президент Ильхам Алиев ознакомился с работами, проделанными в городе Ходжавенд, встретился с жителями города и села
25 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Арзу Алиева ознакомились с работами, проведенными в городе Ходжавенд.
Глава государства и первая леди были проинформированы о проделанной в городе работе.
Отметим, что город Ходжавенд был оккупирован армянами в 1992 году. Город был освобожден от оккупации в сентябре 2023 года в результате антитеррористической операции, проведенной Вооруженными силами Азербайджана. 15 октября того же года Президент, победоносный Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев поднял в городе Ходжавенд наш Государственный флаг.
Территория Ходжавендского района составляет 1,51 тысячи квадратных километров, численность населения - 12 тысяч 500 человек. Территориальная единица района включает 1 город, 2 поселка и 80 сел.
Президент Ильхам Алиев был проинформирован о частных домах в городе Ходжавенд, переданных в пользование после капитального ремонта.
В Ходжавенде имеются 980 частных домов, из которых 133 непригодны для проживания, а 847 - пригодны частично. Из пригодных частично домов 55 уже готовы к использованию. В течение этого года будут отремонтированы еще 792 дома.
Напомним, что несколько дней назад в город Ходжавенд вернулись 50 семей – 194 человека. С сентября прошлого года по сегодняшний день в пять населенных пунктов Ходжавенда вернулись в общей сложности 1485 человек – 355 семей, в том числе в город Ходжавенд - 50 семей (194 человека), в поселок Гырмызы Базар – 142 семьи (604 человека), в село Сос – 85 семей (360 человек), в поселок Гадрут – 58 семей (233 человека) и в село Ходжавенд – 20 семей (94 человека).
Затем Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочь Арзу Алиева побывали в доме переехавшего в город Ходжавенд Ильгара Гасанова.
Жительница: Мехрибан ханым, для нас большая честь, что Вы посетили наш дом.
Житель: Я горжусь тем, что участвовал в боях под Вашим командованием.
Президент Ильхам Алиев: Физули и Ходжавенд… Ты освобождал эти места?
Житель: Я и в настоящее время продолжаю военную службу в Министерстве обороны.
Жительница: Добро пожаловать. Для нас честь, что Вы сегодня у нас в доме. Это действительно великий день. Я всегда говорила, что очень тоскую по Ходжавенду, очень хочу там жить. Теперь я очень рада, что мои дети будут расти здесь.
Президент Ильхам Алиев: Иншаллах. Отлично. Условия тоже хорошие. Как вам ваш дом?
Житель: Благодарим Вас. Он очень красивый, Верховный главнокомандующий.
Президент Ильхам Алиев: Ты сам где родился?
Житель: В селе Ахуллу Ходжавендского района.
Президент Ильхам Алиев: Ахуллу. Это далеко отсюда?
Житель: Нет, не очень.
Другая жительница: Добро пожаловать. Это большая честь.
Житель: Это моя мать. У нас есть горячий хлеб, свежий.
Другая жительница: Добро пожаловать, Мехрибан ханым, Вы оказали нам честь.
Первая леди Мехрибан Алиева: Да дарует Вам Аллах здоровье.
Другая жительница: Пусть Аллах хранит и Вас. Благодаря Вам мы вернулись на свои земли, мы благодарны Вам.
Другая жительница: Мы тоже Вас поздравляем, большое спасибо. Мои внуки будут расти здесь, это огромная честь. И Вам добро пожаловать.
Президент Ильхам Алиев: Где вы жили во время оккупации?
Житель: Во время оккупации мы жили в лагере для беженцев в поселке Бузовна Хазарского района.
Президент Ильхам Алиев: В Баку, в лагере в Бузовны?
Президент Ильхам Алиев: И ты там родился?
Президент Ильхам Алиев: Как вам жилищные условия?
Жительница: Отличные, все хорошо. Благодарим Вас.
Президент Ильхам Алиев: И вы попробуйте хлеб из тандыра.
Жительница: Приятного аппетита.
Президент Ильхам Алиев: Ты тоже служишь в воинской части?
Житель: Да, господин Президент.
Президент Ильхам Алиев: Чем вы занимаетесь?
Жительница: Я преподаватель азербайджанского языка и литературы.
Другая жительница: Мехрибан ханым, для меня большая честь, что Вы приехали.
Первая леди Мехрибан Алиева: Я тоже очень счастлива видеть Вас.
Другая жительница: Мы тоже очень счастливы, что видим Вас.
Президент Ильхам Алиев: Главное, что вы на родной Карабахской земле.
Жительница: Главное, что сегодня мы живем в условиях свободы и независимости. Все остальное наладится. Ремонт, школа – все будет, да.
Другая жительница: Да ниспошлет Вам Аллах здоровье.
Житель: Мы изгнали врага.
Другая жительница: Да ниспошлет Вам Аллах здоровье. Благодаря Вам.
Президент Ильхам Алиев: Верно, изгнали.
Жительница: Аминь. Да хранит Вас Аллах. Пусть всегда будут мир, спокойствие.
Президент Ильхам Алиев: Отныне будет мир.
Другая жительница: Да ниспошлет Аллах Вам долгих лет жизни.
Жительница: Желаем, чтобы эти дети больше не слышали звуки взрывов, выстрелов, которые слышали мы.
Президент Ильхам Алиев: Не услышат.
Житель: Наш Верховный главнокомандующий преподал им такой урок, что они больше никогда не смогут подняться.
Президент Ильхам Алиев: Это наша славная история. Конечно, история Победы – источник нашей гордости. Благодаря таким героям мы освободили наши земли.
Житель: Благодаря Вам, благодаря «Железному кулаку».
Жительница: Я особенно горда, потому что я – сестра и военнослужащего, и шехида.
Жительница: Мой муж тоже военнослужащий.
Президент Ильхам Алиев: Он принимал участие в освобождении Ходжавенда, Физули и был удостоен высоких наград.
Жительница: Да, с Вашей подписью. Большое спасибо.
Президент Ильхам Алиев: Сейчас Азербайджан настолько сильный, что, уверен, никто больше не сможет предъявлять нам территориальные претензии. Поэтому должен быть мир, спокойствие, никаких потерь не должно быть. Но у нас всегда должна быть сильная армия, чтобы мы это обеспечивали. И мы это делаем.