Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva dekabrın 29-da “Bakı Ağ Şəhər”də olublar.
“Bakı Ağ Şəhər” layihəsinin icraçı direktoru Ruslan Sadıxov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma burada icra olunmuş və hazırda həyata keçirilən işlər barədə məlumat verdi.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları əvvəlcə “Qarabağ atları” heykəltaraşlıq kompleksi ilə tanış oldular. Vətən müharibəsindəki Qələbəmizə həsr edilmiş və milli irsimizin rəmzi olan bu kompleks “Qarabağ atları” meydanında ucaldılıb. Kompleksdə "Soltan", "Ürək", "Sereyin", "Aypara", "Şöhrət", "Ötqəm" və "İldırım" adlı ümumilikdə 7 Qarabağ atının heykəli var.
Bu kompleksin təməlini 2022-ci ilin dekabrında Prezident İlham Əliyev qoyub. Kompozisiya amerikalı heykəltaraş Robert Sammers tərəfindən yaradılıb. Onun Dallas şəhərində “Mal-qara sürülməsi”, Kaliforniya hava limanında “Con Ueyn” və digər əsərləri dünyaca məşhurdur.
Sonra dövlətimizin başçısı, birinci xanım və qızları “Bakı Ağ Şəhər”də Babək kvartalında həyata keçirilən işlərlə tanış oldular. Hazırda bu layihənin icrası istiqamətində işlər uğurla davam edir. Ərazisi 31 hektar olan kvartalda yeni park, məktəb binası, metronun bənövşəyi xəttində yeni stansiya, sərnişinlərin rahat hərəkəti üçün böyük nəqliyyat qovşağı, həmçinin çoxfunksiyalı qeyri-yaşayış, ictimai və yaşayış binalarının inşası planlaşdırılır. Ərazidə kafelər, uşaq oyun meydançası və digər sosial infrastruktur yaradılacaq. Bundan başqa, yaxınlıqda 2, 3, 6, 8 və 20 mərtəbəli binalar tikiləcək.
Kvartal Bakının mühüm nəqliyyat arteriyası olan Babək prospekti, “Ağ Şəhər” çərçivəsində salınmış, üç böyük prospektlə kəsişən, eni 45 metr olan Xaqani Rüstəmov küçəsi ilə əhatə olunub. Kvartalın cənub hissəsində yerləşən, metronun "Xətai" stansiyasından keçən Süleyman Vəzirov küçəsi də Babək prospekti ilə birləşir. Bu küçədəki dairədən Babək prospektinə qədər eni 34 metr, uzunluğu isə 1 kilometrdən çox olan dördzolaqlı yol yenidən qurulub. Hazırda Süleyman Vəzirov küçəsini Babək prospekti ilə birləşdirən, eni 32 metr olan iki əlavə yol qovşağının tikintisi üzrə işlər davam etdirilir. Bu küçə boyunca piyadaların rahat hərəkəti üçün eni 7 metr olan geniş səkilər salınıb, ağac və gül kolları əkilib, yerüstü piyada keçidləri, elektrik avtomobilləri üçün enerjidoldurma məntəqəsi, yanacaqdoldurma məntəqəsi və digər zəruri infrastruktur yaradılıb. Avtomobillərin rahat hərəkəti və sıxlığın qarşısının alınması üçün zəruri yerlərdə dönmə və geriyə çevrilmə zolaqları nəzərdə tutulub. Layihə çərçivəsində məktəbin qarşısında piyadaların parka və Bakı Avropa Liseyinə rahat hərəkətini təmin etmək məqsədilə piyada körpüsü quraşdırılıb.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Palıd meydanı parkında ilk palıd ağacını əkdilər.
Qeyd edək ki, parkda çox sayda palıd, çinar, zeytun, ağcaqayın, maqnoliya, palma və digər mövsümi ağacların əkilməsi planlaşdırılır.
Dövlətimizin başçısı, birinci xanım və qızları “Bakı Ağ Şəhər”də Zaman meydanı və buradakı piyada körpüsünün açılışında da iştirak etdilər.
Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Saleh Məmmədov Prezident İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya görülmüş işlər barədə məlumat verdi.
Uzunluğu 234, eni isə 7-13 metr arasında dəyişən körpü “Bakı Ağ Şəhər”də piyadaların rahatlığının təmin edilməsində mühüm rol oynayacaq. Piyadalar onun vasitəsilə 8 Noyabr prospektində yerləşən Zaman meydanına, Babək prospektindən Mərkəzi Park rayonuna, Fəvvarələr meydanından isə Ağ Şəhər Bulvarına rahat gedə biləcəklər. Körpüdə quraşdırılan eskalator və liftlər metronun yeni "Ağ Şəhər" stansiyasına keçidi təmin edəcək.
8 Noyabr küçəsində yerləşən və 8 min kvadratmetrə yaxın ərazini əhatə edən Zaman meydanı gözəl landşaft və fəvvarələr kompleksi ilə əhatə olunub. Bura incəsənət və mədəniyyət həvəskarlarının məkanına çevrilib. Belə ki, meydanda bir çox yerli və xarici məşhur sənətkarların əsərləri nümayiş olunur. Meydan dünyada məşhur rəssam Konstantin Krik tərəfindən məhz “Bakı Ağ Şəhər” layihəsi üçün hazırlanmış 7 saatdan ibarət "Seven Public Clocks" kompozisiyası ilə bəzədilib. Konstantin Krikin 1999-cu ildə yaratdığı "Six Public Clocks" adlı eyni sənət instalyasiyası hazırda Londonda yerləşir və məşhur rəmzlərdən birinə çevrilib.
Meydanda yerləşən Cozef Klibanskinin "Buludların üstündə" adlı bürünc kompozisiyası da maraqla qarşılanır. Ağ Şəhərin mərkəzi yollarından biri olan Bulvar küçəsində müasir britaniyalı heykəltaraş Saymon Qadcenin "Nur axtarışında" heykəli də quraşdırılıb. Bu heykəl dünyanın müxtəlif ictimai yerlərində, o cümlədən Londondakı “Riverside Walk Garden” və “Hyde Park” komplekslərində qoyulub. Saymon Qadcenin xüsusi olaraq “Bakı Ağ Şəhər” üçün hazırladığı "Flaminqo" əsəri də tezliklə buradakı Dağdağan parkını bəzəyəcək.
Qeyd edək ki, bu ərazi 150 ildən çox neft sənayesi tullantıları ilə həddindən artıq çirkləndiyi və burada çoxsaylı neft gölməçələri yarandığı üçün bir vaxtlar “Qaraşəhər” kimi tanınırdı. Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə bu ərazi dünya miqyasında nadir ekoloji layihəyə, müasir yaşayış massivinə çevrilib. “Bakı Ağ Şəhər” layihəsi dünyada müasir şəhərsalma konsepsiyanın ən parlaq nümunələrindən biridir. Layihənin icrasına Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə 2011-ci il dekabrın 24-də başlanılıb. Layihə ekoloji cəhətdən təmiz, dayanıqlı və “ağıllı şəhər” prinsipləri əsasında işlənib hazırlanıb. Yaşayış binalarının əksəriyyəti MDB ölkələri arasında ilk dəfə olaraq BREEAM - beynəlxalq ekoloji sertifikatlaşdırma standartına və CRREM - karbon risklərinin qiymətləndirilməsi tələblərinə uyğun layihələndirilib. Geniş daxili küçələri, yaşıllıq sahələri, müasir beynəlxalq heykəltaraşlıq əsərləri ilə bəzədilmiş və şəhərsalmanın son yenilikləri nəzərə alınmaqla layihələndirilmiş “Bakı Ağ Şəhər” paytaxtın iş, yaşayış və istirahət üçün ən müasir məkanına çevrilir.
Bütün dünyanın diqqət mərkəzində olan COP29-un mənzil-qərargahının məhz “Bakı Ağ Şəhər”də olması da rəmzi məna daşıyırdı. Bu, beynəlxalq iqlim gündəliyinə mühüm töhfələr verən Azərbaycanda ekoloji, o cümlədən yaşıllaşdırma məsələlərinin həlli ilə bağlı görülən işlərin nümayişi baxımından da mühüm əhəmiyyət daşıyırdı.

Президент Ильхам Алиев посетил «Баку Белый город»
29.12.202529 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева, их дочери Лейла Алиева и Арзу Алиева посетили «Баку Белый город».
Исполнительный директор проекта «Баку Белый город» Руслан Садыхов проинформировал главу государства о выполненной и проводимой здесь в настоящее время работе.
Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочери сначала ознакомились со скульптурным комплексом «Карабахские скакуны». Этот комплекс посвящен нашей Победе в Отечественной войне и является символом национального наследия. Он установлен на площади «Карабахские скакуны» и включает в целом семь статуй карабахских скакунов - «Солтан», «Урек», «Серейин», «Айпара», «Шохрат», «Отгам» и «Йылдырым».
Фундамент этого комплекса был заложен Президентом Ильхамом Алиевым в декабре 2022 года. Композицию создал американский скульптор Роберт Саммерс. Его всемирно известными работами являются «Перегон скота» в городе Даллас, «Джон Уэйн» в калифорнийском аэропорту и другие.
Затем глава государства, первая леди Мехрибан Алиева и их дочери ознакомились с работами, проводимыми в квартале Бабек в «Баку Белый город». В настоящее время работа по реализации этого проекта успешно продолжается. В квартале площадью 31 гектар планируется построить новый парк, здание школы, новую станцию фиолетовой линии метро, крупный транспортный узел для комфортного передвижения пассажиров, а также многофункциональные нежилые, общественные и жилые здания. На территории будут созданы кафе, детская игровая площадка и другая социальная инфраструктура. Кроме того, поблизости будут построены 2-, 3-, 6-, 8- и 20-этажные здания.
Квартал окружен проспектом Бабека – важной транспортной артерией Баку, проложенной в рамках «Белого города» улицей Хагани Рустамова шириной 45 метров, пересекающейся с тремя крупными проспектами. Расположенная в южной части квартала улица Сулеймана Везирова, проходящая рядом со станцией метро «Хатаи», также соединяется с проспектом Бабека. Реконструирована четырехполосная дорога шириной 34 метра и протяженностью более одного километра, следующая от кольцевой развязки на этой улице до проспекта Бабека. В настоящее время продолжается строительство еще двух дорожных развязок шириной 32 метра, соединяющих улицу Сулеймана Везирова с проспектом Бабека. Вдоль этой улицы для комфортного передвижения пешеходов проложены просторные тротуары шириной 7 метров, высажены деревья и кустарники, созданы надземные пешеходные переходы, зарядная станция для электромобилей, заправочная станция и другая необходимая инфраструктура. Для обеспечения комфортного движения автомобилей и предотвращения заторов в необходимых местах предусмотрены полосы для поворота и разворота. В рамках проекта перед школой установлен пешеходный мост для обеспечения комфортного передвижения пешеходов к парку и Бакинскому европейскому лицею.
Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их дочери посадили первый дуб в парке Дубовой площади.
Отметим, что в парке планируется высадить большое количество дубов, платанов, оливковых деревьев, кленов, магнолий, пальм и других сезонных деревьев.
Глава государства, первая леди и их дочери также приняли участие в открытии площади Заман и пешеходного моста в «Баку Белый город».
Председатель правления Государственного агентства автомобильных дорог Азербайджана Салех Мамедов проинформировал Президента Ильхама Алиева и первую леди Мехрибан Алиеву о проделанной работе.
Мост длиной 234 метра и шириной от 7 до 13 метров сыграет важную роль в обеспечении комфорта пешеходов в «Баку Белом городе». По этому мосту пешеходы смогут легко добраться до площади Заман, расположенной на проспекте 8 Ноября, от проспекта Бабека до района Центрального парка, а от Площади фонтанов до бульвара Белого города. Эскалаторы и лифты, установленные на мосту, обеспечат доступ к новой станции метро «Белый город».
Расположенная на улице 8 Ноября площадь Заман, занимающая территорию площадью около 8 тысяч квадратных метров, окружена красивым ландшафтом и комплексом фонтанов. Она стала пространством для любителей искусства и культуры. Так, на площади демонстрируются работы многих известных местных и зарубежных мастеров. Площадь украшена состоящей из семи часов композицией Seven Public Clocks, созданной всемирно известным художником Константином Криком специально для проекта «Баку Белый город». Аналогичная художественная инсталляция Six Public Clocks, созданная Константином Криком в 1999 году, в настоящее время находится в Лондоне и стала одним из его знаменитых символов.
На площади также привлекает внимание бронзовая композиция под названием «Над облаками» Джозефа Клибанского. На одной из центральных улиц Белого города – Бульварной улице установлена скульптура современного британского скульптора Саймона Гаджена «В поисках света». Аналогичные скульптуры установлены в различных общественных местах по всему миру, включая комплексы Riverside Walk Garden и Hyde Park в Лондоне. Специально изготовленная Саймоном Гадженом для Белого города работа «Фламинго» вскоре украсит парк Дагдагана в Белом городе.
Территория Белого города некогда была известна как «Черный город» из-за чрезмерного загрязнения на протяжении более 150 лет отходами нефтедобывающей промышленности и образования многочисленных нефтяных запруд. По инициативе Президента Азербайджана эта территория была преобразована в уникальный в мировом масштабе экологический проект – современный жилой массив. Проект «Баку Белый город» является одним из самых ярких образцов современной концепции градостроительства в мире. Проект был запущен 24 декабря 2011 года с участием Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой. Он разработан на основе принципов экологичности, устойчивости и «умного города». Впервые на пространстве СНГ большинство жилых зданий спроектированы в соответствии с международным стандартом экологической сертификации BREEAM и требованиями оценки углеродного риска CRREM. «Баку Белый город» с его широкими внутренними улицами, зелеными зонами, современными скульптурными произведениями, созданными художниками с мировым именем, и спроектирован с учетом последних инноваций в сфере градостроительства и становится самым современным уголком столицы для работы, проживания и отдыха.
Штаб-квартира находящегося в центре внимания всего мира COP29 расположена именно в «Баку Белом городе», что также имело символическое значение. Кроме того, это представляло важное значение и с точки зрения демонстрации значительного вклада Азербайджана в международную климатическую повестку дня, в том числе проделанной в стране работы, связанной с решением экологических проблем, включая вопросы озеленения.