24.12.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva dekabrın 24-də Xankəndi şəhərində Zəfər parkının açılışında iştirak ediblər.
Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Prezidentin xüsusi nümayəndəsi Elçin Yusubov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma parkda yaradılmış şərait barədə məlumat verdi.
Ümumi sahəsi 9 hektar olan Zəfər parkının təməli bu ilin fevralında Prezident İlham Əliyev tərəfindən qoyulub. Dövlətimizin başçısı iyulda burada görülən işlərlə tanış olub.
Bildirilib ki, parkın girişindən Zəfər tağına doğru 44 pilləkən salınıb. Onların mərkəzi hissəsində quraşdırılmış lövhələr üzərində müharibənin gedişi barədə məlumatlar, o cümlədən azad olunmuş yaşayış məntəqələrinin adları yazılıb. Eyni zamanda, 2023-cü ildə keçirilmiş antiterror əməliyyatının nəticələrini əks etdirən məlumatlar da lövhələrdə qeyd olunub.
Zəfər tağının hündürlüyü Vətən müharibəsi günlərinin sayına görə rəmzi olaraq 44 metr təşkil edir. Bina 10 mərtəbədən və terrasdan ibarətdir. Terrasda Zəfər Günü ilə bağlı 8 rəqəmini simvolizə edən konstruksiya inşa olunub. Doqquzuncu mərtəbədə “Zəfər qalereyası” sərgi-nümayiş zalı yaradılıb.
Parkın ərazisində genişmiqyaslı abadlıq və quruculuq işləri həyata keçirilib, fəvvarələr yaradılıb, işıqlandırma və musiqilərin səsləndirilməsi üçün sistemlər quraşdırılıb. İnşaat işləri zamanı mövcud ağacların qorunmasına xüsusi diqqət yetirilib. Ümumilikdə parka 500-dən çox ağac və 11 mindən artıq kol və gül əkilib.
Qeyd edək ki, Xankəndi şəhərində Zəfər parkının yaradılması bir neçə mühüm əhəmiyyət daşıyır. İlk növbədə, bu layihə Azərbaycan xalqının tarixi ədalətin bərpası və öz ərazi bütövlüyünün qorunması uğrunda göstərdiyi döyüş əzmini, misilsiz qəhrəmanlığını və 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı qazandığı möhtəşəm Qələbəni əks etdirir. Eyni zamanda, park Xankəndi sakinlərinin və qonaqların asudə vaxtlarının səmərəli təşkilinə xidmət edəcək. Bundan başqa, belə istirahət məkanlarının yaradılması işğaldan azad olunmuş ərazilərdə görülən genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işlərinin uğurla davam etdiyini göstərir.

President Ilham Aliyev attended inauguration of Victory Park in Khankendi
On December 24, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the opening ceremony of Victory Park in the city of Khankendi.
Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the city of Khankendi, and the Aghdara and Khojaly districts Elchin Yusubov briefed the head of state and First Lady on the amenities and features created within the park.
Spanning a total area of 9 hectares, the foundation stone for Victory Park was laid by President Ilham Aliyev in February of this year. The President inspected the construction progress during his visit in July.
The park features 44 steps leading from the entrance to the Victory Arch, symbolizing the 44 days of the Patriotic War. Plaques along the central section of the steps provide information on the war's progression, including the names of liberated settlements, as well as details of the outcomes of the 2023 anti-terror operation.
The Victory Arch stands at a symbolic height of 44 meters, matching the duration of the Patriotic War. The structure comprises 10 floors and a terrace. The terrace includes an installation representing the figure “8” in honor of Victory Day (November 8). On the ninth floor, a “Victory Gallery” exhibition hall has been established.
Comprehensive landscaping and infrastructure development have been carried out throughout the park, including the installation of fountains and systems for lighting and music. Particular care was taken to preserve existing trees during construction. In total, more than 500 trees and over 11,000 shrubs and flowers have been planted.
The establishment of Victory Park in Khankendi holds profound significance. Above all, it embodies the Azerbaijani people’s resolute struggle for the restoration of historical justice and the defense of territorial integrity, their unmatched heroism, and the glorious Victory achieved in the 44-day Patriotic War. The park will also provide a welcoming space for the leisure and recreation of Khankendi residents and visitors.