Gəncədə III MDB Oyunlarının təntənəli açılış mərasimi keçirilib
Tədbirdən əvvəl Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Vətən müharibəsi zamanı Gəncəyə raket hücumları nəticəsində valideynlərini, ailə üzvlərini və yaxın qohumlarını itirmiş, həmçinin xəsarət almış uşaqlarla görüşüblər.
Sonra dövlətimizin başçısı və birinci xanım açılış mərasimini izləyiblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının üçrəngli Bayrağı arenaya gətirilib və Dövlət Himnimizin sədaları altında ucaldılıb.
Sonra III MDB Oyunlarında iştirak edən ölkələrin idmançılarının təntənəli paradı olub.
Açılış mərasimində Azərbaycan Bayrağını karateçimiz Asiman Qurbanlı və taekvondoçumuz Zemfira Həsənzadə arenaya gətiriblər.
Sonra III MDB Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri Samir Şərifov çıxış edərək dedi:
-Zati-aliləri, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev.
Zati-aliləri, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyeva.
Hörmətli qonaqlar, atletlər, məşqçilər və idmansevərlər.
Sizi Azərbaycanın qədim diyarı Gəncə şəhərində salamlayır, Müstəqil Dövlətlər Birliyi ölkələrinin III Oyunlarına xoş gəlmisiniz deyirəm.
Bu gündən etibarən Gəncə və daha altı şəhərimiz – Şəki, Qəbələ, Yevlax, Mingəçevir, Göygöl və Xankəndi III MDB Oyunlarına ev sahibliyi edəcək.
On gün davam edəcək yarışlarda Müstəqil Dövlətlər Birliyi ölkələrindən, həmçinin onlara qatılan Türkiyə, Pakistan, Oman, Kuba və Küveytdən 2400 nəfərlik idman nümayəndə heyətləri iştirak edəcək.
Dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin vətəni, qədim mədəniyyəti və zəngin tarixi olan Gəncə hazırda Müstəqil Dövlətlər Birliyinin idman paytaxtıdır.
Əminik ki, yeni istifadəyə verilən möhtəşəm Gəncə Stadionunda açılışını etdiyimiz bu idman oyunları dostluq, sülh, qarşılıqlı hörmət meyarlarına əsaslanan ədalətli mübarizə meydanı olacaq, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə, münasibətlərin daha da dərinləşməsinə mühüm töhfə verəcək.
Azərbaycanda idmanın inkişafına böyük əhəmiyyət verilir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin xüsusi diqqət və qayğısı sayəsində ölkəmiz beynəlxalq idman ailəsinin nüfuzlu və etibarlı üzvlərindən birinə çevrilmişdir. Azərbaycan müxtəlif illərdə ən mötəbər beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi etməklə bacarıqlı təşkilatçı kimi özünü təsdiq etmişdir. Bakıda 2015-ci ildə Birinci Avropa Oyunları, 2017-ci ildə IV İslam Həmrəyliyi Oyunları, eləcə də müxtəlif növlər üzrə dünya və qitə çempionatları yüksək səviyyədə keçirilmişdir.
İnanırıq ki, III MDB Oyunları da bu baxımdan əlamətdar olacaq. Oyunların paytaxt Bakıdan kənarda keçirilməsi ölkəmizin regionlarında da güclü infrastrukturun, idmanın inkişafı üçün lazımi şəraitin yaradıldığını göstərir.
İrimiqyaslı idman yarışlarının ölkənin regionlarında təşkilinə göstərdiyi qayğıya və verdiyi dəstəyə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə dərin minnətdarlığımızı ifadə edirik.
Təşkilat Komitəsi olaraq bildiririk ki, şəhərlərimiz MDB Oyunlarının keçirilməsinə, idmançıları azərbaycanlılara xas qonaqpərvərliklə qəbul etməyə tam hazırdır.
Əziz idmançılar və qonaqlar, əminik ki, Azərbaycan bu günlər ərzində sizin üçün ikinci eviniz kimi doğma olacaq. Siz gözəl və zəngin təəssürat toplayacaq, yeni dostlar qazanacaqsınız.
Müstəqil Dövlətlər Birliyi ölkələrinin III Oyunlarında iştirak edən bütün atletlərə uğurlar arzulayırıq. Ümidvarıq ki, onların əzmkarlığı layiqincə qiymətləndiriləcək.
Bu idman bayramı ölkələrimiz arasında həmrəyliyin möhkəmlənməsində yeni bir mərhələ açacaq və Oyunların şüarında deyildiyi kimi, hər bir ürəkdə qələbə işığı yandıracaq.
Mərasim iştirakçılarını salamlayan Müstəqil Dövlətlər Birliyinin Baş katibinin müavini Nurlan Seytimov dedi:
-Axşamınız xeyir, əziz dostlar. İcazə verin, sizi Müstəqil Dövlətlər Birliyinin Baş katibi Sergey Nikolayeviç Lebedevin məktubu ilə tanış edim.
“III MDB Oyunlarının təşkilatçılarına, iştirakçılarına və qonaqlarına.
Müstəqil Dövlətlər Birliyi İcraiyyə Komitəsi adından sizi qonaqpərvər Azərbaycan Respublikasında keçirilən III MDB Oyunlarının açılışı münasibətilə ürəkdən salamlayıram.
Xalqlarımızın idman birliyinin parlaq rəmzinə çevrilən bu möhtəşəm idman hadisəsi yalnız atletlərin ən yüksək peşəkarlığını nümayiş etdirmək üçün bir platforma deyil, həm də MDB ölkələri arasında dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsinə, mədəniyyət və idman sahələrində çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişafına xidmət edir.
MDB Oyunları idmanın dövrümüzün ən güclü həmrəylik simvollarından biri olduğunun bariz nümunəsidir. Bir neçə gün ərzində Azərbaycan Respublikasının yeddi şəhəri iştirakçıların və tamaşaçıların zövq alacağı möhtəşəm bir idman bayramına ev sahibliyi edəcək.
Gənclərin çoxsaylı çağırışlarla üz-üzə qaldığı dövrdə idman zamanla sınaqdan keçmiş bir yolu – intizam, məqsədyönlülük və sağlam həyat tərzi yolunu təşviq və təklif edir.
Bu keyfiyyətlər gəncləri yalnız uğurlu idmançılara deyil, həm də istənilən fəaliyyət sahəsində əsl liderlərə çevirir.
Əminəm ki, III MDB Oyunları Birliyin idman hərəkatı tarixində parlaq iz buraxacaq və humanitar əməkdaşlığın daha da möhkəmlənməsinə xidmət edəcək.
Bütün gənc atletlərə idman qələbələri, yeni rekordlar və şəxsi inkişaf arzulayıram. Qoy bu Oyunlar həm idman arenalarında, həm də ölkələrimizin rifahı naminə görülən yaradıcı işlərdə yeni nailiyyətlərə ruhlandırsın.
Müstəqil Dövlətlər Birliyinin Baş katibi Sergey Nikolayeviç Lebedev”.
Daha sonra idmançıların və onların məşqçilərinin andiçmə mərasimi olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev III MDB Oyunlarını açıq elan edib.
Tədbir bədii hissə ilə davam edib.
Sonda Gəncə səması al-əlvan atəşfəşanlığa qərq olub.
Qeyd edək ki, Gəncə şəhəri III MDB Oyunlarının “İdman Paytaxtı” seçilib. Bu qərar MDB-yə üzv dövlətlərin Bədən Tərbiyəsi və İdman Şurasının Belarusun paytaxtı Minskdə keçirilən iclasında qəbul edilib.
Oktyabrın 8-dək davam edəcək III MDB Oyunlarında yarışlar 12 idman məkanında keçiriləcək və atletlər 23 idman növü üzrə 1694 medal (505 qızıl, 505 gümüş, 684 bürünc) uğrunda mübarizə aparacaqlar. Bundan əlavə, qalib komandaların uğuruna ən çox töhfə verən idmançıların da xüsusi mükafatlarla təltif edilməsi nəzərdə tutulub.
Xatırladaq ki, I MDB Oyunları 2021-ci ildə Rusiyanın Kazan şəhərində, II Oyunlar isə 2023-cü ildə Belarusun paytaxtı Minskdə keçirilib.

В Гяндже состоялась торжественная церемония открытия III Игр стран СНГ
До начала мероприятия Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева встретились с детьми, потерявшими родителей, членов семьи и близких родственников, а также получивших ранения в результате ракетных ударов по Гяндже во время Отечественной войны.
Затем глава государства и первая леди наблюдали за церемонией открытия.
Сначала на арену был вынесен и поднят под звуки государственного гимна трехцветный флаг Азербайджанской Республики.
После этого состоялся торжественный парад спортсменов стран-участниц III Игр СНГ.
На церемонии открытия флаг Азербайджана на арену вынесли наш каратист Асиман Гурбанлы и таэквондистка Земфира Гасанзаде.
Выступая на церемонии, председатель Оргкомитета III Игр стран СНГ Самир Шарифов сказал:
-Ваше превосходительство, Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев.
Ваше превосходительство, Первый вице-президент Азербайджанской Республики Мехрибан ханым Алиева.
Уважаемые гости, атлеты, тренеры и любители спорта!
Приветствую вас на древней азербайджанской земле, в городе Гянджа. Добро пожаловать на III Игры стран Содружества Независимых Государств.
С сегодняшнего дня в азербайджанских городах Гянджа, Шеки, Габала, Евлах, Мингячевир, Гёйгёль и Ханкенди на протяжении десяти дней будут проводиться III Игры стран СНГ.
В этих престижных соревнованиях примут участие спортивные делегации в составе 2400 человек из стран Содружества Независимых Государств, а также из Турции, Пакистана, Омана, Кубы и Кувейта.
Колыбель древней культуры и родина великого азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви - Гянджа в этом году объявлена Спортивной столицей Содружества Независимых Государств.
Уверены, что III Игры стран СНГ, церемония открытия которых проходит сегодня на новом стадионе Гянджи, станут площадкой честной спортивной борьбы, основанной на дружбе, мире и взаимоуважении, а также внесут значимый вклад в расширение и дальнейшее углубление отношений между нашими странами и народами.
В Азербайджане уделяется большое внимание развитию спорта и физической культуры. Благодаря особой заботе и поддержке со стороны Президента Ильхама Алиева наша страна сегодня – один из самых авторитетных и надежных членов международной спортивной семьи. Азербайджан зарекомендовал себя как успешный и эффективный организатор крупнейших международных спортивных соревнований. В Баку на высоком уровне в 2015 году были проведены Первые Европейские игры, в 2017 году – IV Игры исламской солидарности, в разные годы с успехом прошли чемпионаты мира и континента по отдельным видам спорта.
Убеждены, что III Игры стран СНГ пополнят этот список и войдут в историю спорта как еще один грандиозный спортивный праздник в Азербайджане.
Проведение Игр стран СНГ не в Баку, а за пределами столицы является показателем наличия и в регионах Азербайджана современной инфраструктуры и условий, необходимых для развития спорта.
Выражаем глубокую признательность Президенту Азербайджанской Республики за внимание и поддержку проведению масштабных международных соревнований в регионах страны.
Как Организационный комитет заявляем, что все города Игр готовы к их проведению и приему с присущим Азербайджану гостеприимством всех спортивных делегаций.
Дорогие спортсмены и гости нашей страны!
Рассчитываем, что Азербайджан в эти дни станет для каждого из вас вторым домом, и вы приобретете здесь новых друзей.
Желаем успехов всем атлетам, участвующим в III Играх стран СНГ. Надеемся, что их спортивный задор и упорство будут оценены по достоинству.
Уверены, что нынешний спортивный праздник откроет новый этап в укреплении единства и солидарности наших стран и, как говорится в лозунге Игр, зажжет пламя победы в каждом сердце.
Приветствуя участников церемонии, заместитель генерального секретаря Содружества Независимых Государств Нурлан Сейтимов сказал:
- Добрый вечер, дорогие друзья.
Позвольте мне ознакомить вас с приветствием генерального секретаря Содружества Независимых Государств Сергея Николаевича Лебедева.
«Организаторам, участникам и гостям III Игр стран СНГ.
Уважаемые друзья, от имени Исполнительного комитета Содружества Независимых Государств сердечно приветствую всех вас в связи с открытием III Игр стран СНГ в гостеприимном Азербайджане.
Этот масштабный спортивный форум, ставший ярким символом спортивного единства наших народов, не только демонстрирует высочайшее мастерство атлетов, но и укрепляет дружественные связи между странами Содружества, способствует развитию многостороннего сотрудничества в области физической культуры и спорта.
Игры стран СНГ – это больше, чем спортивное соревнование. Это – зримое доказательство того, что спорт остается важнейшей объединяющей силой нашего времени. На протяжении нескольких дней семь городов Азербайджанской Республики станут ареной, где различия растворяются в универсальном языке спорта, а участников и зрителей объединит восхищение человеческими возможностями и уважение к честной игре.
В эпоху, когда молодежь сталкивается с множеством вызовов и соблазнов, спорт предлагает проверенный временем путь - путь дисциплины, целеустремленности и здорового образа жизни. Эти качества делают молодых людей не только успешными спортсменами, но и настоящими лидерами в любой сфере деятельности.
Уверен, что III Игр стран СНГ оставят яркий след в истории спортивного движения Содружества и послужат дальнейшему укреплению гуманитарного сотрудничества.
Желаю всем молодым атлетам спортивных побед, новых рекордов и личностного роста. Пусть эти игры вдохновят на новые свершения как на спортивных аренах, так и в созидательной работе на благо наших стран!
Генеральный секретарь Сергей Николаевич Лебедев».
Затем состоялась церемония принесения клятвы спортсменами и их тренерами.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев объявил III Игры стран СНГ открытыми.
Мероприятие продолжилось художественной частью.
В заключение небо над Гянджей озарилось красочным фейерверком.
Отметим, что город Гянджа был избран «Спортивной столицей СНГ» в 2025 году. Решение об этом было принято на заседании Совета по физической культуре и спорту государств-участников СНГ в столице Беларуси Минске.
Соревнования III Игр стран СНГ, которые продлятся до 8 октября, пройдут на 12 спортивных площадках, атлеты будут бороться за 1694 медали (505 золотых, 505 серебряных, 684 бронзовые) в 23 видах спорта. Кроме того, предусматривается награждение специальными призами спортсменов, внесших наибольший вклад в успех команд-победителей.
Напомним, что I Игры стран СНГ прошли в 2021 году в российском городе Казань, а II Игры – в 2023 году в столице Беларуси Минске.