Kəlbəcərin Vəng kəndində “Aşağı Vəng”, “Nadirxanlı” və “Çaykənd” kiçik su elektrik stansiyalarının açılışı olub
21.08.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 21-də Kəlbəcər rayonunun Vəng kəndində “AzərEnerji” ASC-nin “Aşağı Vəng”, “Nadirxanlı” və “Çaykənd” kiçik su elektrik stansiyalarının açılışında iştirak ediblər.
“AzərEnerji” ASC-nin sədri Baba Rzayev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma stansiyalar barədə məlumat verdi.
Qeyd edək ki, Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının yaşıl enerji zonasına çevrilməsi ilə bağlı Prezident İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu tapşırıqlara uyğun olaraq Kəlbəcər rayonunda 8,6 meqavatlıq “Aşağı Vəng” və 8,8 meqavatlıq “Nadirxanlı” kiçik su elektrik stansiyaları tikilib. Bu stansiyaları su ilə təmin etmək üçün Lev çayının Tərtər çayına qovuşmasından sonra baş suqəbuledici, eyni zamanda, Tutqu çayının Tərtər çayına qovuşan hissəsində ikinci suqəbuledici yaradılıb. Kaskad su elektrik stansiyaları silsiləsinə daxil olan bu stansiyalar üçün çətin relyefdə ümumilikdə 9300 metr uzunluğunda derivasiya borusu çəkilib. Çay balıqlarının derivasiya borusuna daxil olmasının qarşısının alınması və onların çay ekosistemində saxlanılması üçün xüsusi hidrotexniki qurğularla təchiz olunan suqəbuledicilərdə bütün ekoloji normalara riayət edilib. Hər iki stansiyada quraşdırılmış hidroaqreqatlar zərərli maddələrin suya qarışmasının qarşısını almaqla yanaşı, onun keyfiyyət göstəricilərində heç bir dəyişiklik etmədən suyu aşağı axarda yenidən çaya qaytarır.
Müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş stansiyalar ölkə enerjisisteminin mərkəzləşdirilmiş SCADA sisteminə inteqrasiya olunub. Burada istehsal edilən ekoloji təmiz yaşıl enerji ilə təxminən 25 min nəfər elektrik enerjisi ilə təmin olunacaq.
“Aşağı Vəng” və “Nadirxanlı” stansiyalarında il ərzində 48 milyon kilovat-saat elektrik enerjisinin istehsal edilməsi nəzərdə tutulur. Qənaət edilən təbii qazın həcmi 12,5 milyon kubmetr təşkil edəcək ki, bununla da il ərzində 23 min ton karbon qazının atmosferə atılmasının qarşısı alınacaq. Kəlbəcər rayonunun 8 nəfər sakini stansiyalarda işlə təmin olunub.
“Çaykənd” Kiçik Su Elektrik Stansiyasının isə gücü 5 MVt-dır. Bu, “AzərEnerji” tərəfindən Kəlbəcərdə istismara verilən sayca on birinci yaşıl enerji obyektidir. Stansiya ölkənin ən böyük bolsulu çaylarından birinin - Tərtər çayının üzərində yeni yaradılmış baş suqəbuledicidən 8 min 500 metrlik derivasiya borusu ilə gələn su ilə təchiz olunur. Təxminən 7 min nəfəri ekoloji təmiz yaşıl enerji ilə təmin edəcək stansiyada “ətraf mühitə dost texnologiyalar” tətbiq ediləcək. Rəqəmsal qaydada açılıb-qoşulma, intellektual idarəetmə, operativ monitorinq və təhlil aparılması ilə yanaşı, stansiyaya Bakıdan nəzarət etmək də mümkün olacaq. Stansiyanın enerjisistemə inteqrasiya üçün 5 kilometr uzunluğunda 10 kV-luq elektrik xətti çəkilib. Stansiya ölkə enerjisisteminin mərkəzləşdirilmiş SCADA sisteminə inteqrasiya edilib. Stansiyada il ərzində 15 milyon kilovat-saat elektrik enerjisinin istehsalı, bununla da 3.2 milyon kubmetr təbii qaza qənaət edilməsi və 6 min ton karbon qazının atmosferə atılmasının qarşısının alınması nəzərdə tutulur. Burada 4 nəfər Kəlbəcər sakini işlə təmin olunub.
Prezident İlham Əliyev “Aşağı Vəng”, “Nadirxanlı” və “Çaykənd” kiçik su elektrik stansiyalarının açılışını etdi.
Xatırladaq ki, dövlətimizin başçısının göstərişi ilə həyata keçirilən işlər nəticəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda əlavə 3 su elektrik stansiyasının istismara verilməsi ilə bu cür stansiyaların sayı ümumilikdə 38-ə, ümumi gücü isə 307 MVt-a çatdırılıb. Sistemli şəkildə tikilib istismar olunan bu stansiyalar artıq iqtisadiyyata, yaşıl enerjinin genişlənməsinə, ətraf mühitin qorunmasına öz töhfəsini verir. Bu günə qədər su elektrik stansiyalarında 1,5 milyard kVts yaşıl enerji istehsal olunub, 335 milyon kubmetr qaza qənaət edilib, 620 min ton karbon qazının atmosferə atılmasının qarşısı alınıb. Su elektrik stansiyaları azsulu dövrdə 80 MVt, bolsulu dövrdə isə 200 MVt-dan artıq gücdə 24 saat fasiləsiz yaşıl enerji istehsal edir.

В селе Венг Кяльбаджарского района состоялось открытие малых гидроэлектростанций «Ашагы Венг», «Надирханлы» и «Чайкенд»
21.08.202521 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии малых гидроэлектростанций «Ашагы Венг», «Надирханлы» и «Чайкенд» ОАО «АзерЭнержи» в селе Венг Кяльбаджарского района.
Председатель ОАО «АзерЭнержи» Баба Рзаев проинформировал главу государства и первую леди о станциях.
Следует отметить, что в соответствии с поручениями Президента Ильхама Алиева по превращению Карабахского и Восточно-Зангезурского экономических районов в зону зеленой энергии, в Кяльбаджарском районе построены малые гидроэлектростанции «Ашагы Венг» мощностью 8,6 мегаватт и «Надирханлы» мощностью 8,8 мегаватт. Для обеспечения этих станций водой после места слияния реки Лев с рекой Тертер создан основной водозабор. Второй водозабор построен в месте слияния реки Тутгу с рекой Тертер. Для этих станций, входящих в каскад гидроэлектростанций, в условиях сложного рельефа проложен деривационный трубопровод общей протяженностью 9300 метров. На водозаборах, оснащенных специальными гидротехническими устройствами, предотвращающими попадание речной рыбы в деривационный трубопровод и обеспечивающими ее сохранение в экосистеме реки, соблюдены все экологические нормы. Гидроагрегаты, установленные на обеих станциях, помимо предотвращения попадания в воду вредных веществ, обеспечивают возврат воды в реку вниз по течению без изменения ее качественных показателей.
Оснащенные современным оборудованием станции интегрированы в централизованную систему SCADA энергосистемы страны. Вырабатываемой здесь экологически чистой зеленой энергией будет обеспечиваться около 25 тысяч человек.
Планируется, что на станциях «Ашагы Венг» и «Надирханлы» будет вырабатываться 48 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год. Объем сэкономленного природного газа составит 12,5 миллионов кубометров, что позволит предотвратить выбросы в атмосферу 23 тысяч тонн углекислого газа в год. На станциях работой обеспечены 8 жителей Кяльбаджарского района.
Мощность малой гидроэлектростанции «Чайкенд» составляет 5 МВт. Это одиннадцатый по счету объект зеленой энергии, введенный в эксплуатацию «АзерЭнержи» в Кяльбаджаре. Станция снабжается водой, поступающей по деривационной трубе протяженностью 8500 метров из недавно созданного главного водозабора на одной из крупнейших и многоводных рек страны – реке Тертер. На станции, которая будет обеспечивать экологически чистой зеленой энергией около 7 тыс. человек, будут применяться «дружественные окружающей среде технологии». Наряду с цифровым включением и выключением, интеллектуальным управлением, оперативным мониторингом и анализом, станцией также можно будет управлять из Баку. Для интеграции станции в энергосистему проложена 5-километровая линия электропередачи напряжением 10 кВ. Станция интегрирована в централизованную систему SCADA энергосистемы страны. Ожидается, что станция будет вырабатывать 15 миллионов киловатт-часов электроэнергии в год, что позволит сэкономить 3,2 миллиона кубометров природного газа и предотвратить выбросы в атмосферу 6 тысяч тонн углекислого газа. Здесь трудоустроены 4 жителя Кяльбаджара.
Президент Ильхам Алиев открыл малые гидроэлектростанции «Ашагы Венг», «Надирханлы» и «Чайкенд».
Напомним, что с вводом в эксплуатацию в Карабахе и Восточном Зангезуре еще трех гидроэлектростанций в результате работ, проводимых по указанию главы государства, число таких станций доведено до 38, а их общая мощность составила 307 МВт. Систематически строящиеся и эксплуатируемые станции уже вносят вклад в экономику, развитие зеленой энергетики и охрану окружающей среды.
На сегодняшний день на гидроэлектростанциях выработано 1,5 млрд кВт·ч зеленой энергии, сэкономлено 335 млн кубометров газа, предотвращены выбросы в атмосферу 620 тысяч тонн углекислого газа. Гидроэлектростанции круглосуточно вырабатывают 80 МВт зеленой энергии в периоды маловодья и более 200 МВт – в периоды многоводья.