Gәncә Memorial Kompleksində görülən işlərlə tanışlıq
20.08.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 20-də Gәncә Memorial Kompleksində görülən işlərlə tanış olublar.
Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma burada həyata keçirilən işlər barədə məlumat verib.
Qeyd edək ki, Gəncə Memorial Kompleksinin təməlini Prezident İlham Әliyev 2022-ci ilin yanvarında qoyub. 44 günlük Vətən müharibəsində Ermənistan ordusunun mülki əhaliyə qarşı törətdiyi cinayətləri özündə əks etdirəcək Kompleks raket zәrbәlәrinә mәruz qalmış yaşayış binalarının vә keçmiş parkın yerlәşdiyi ərazidə yaradılır. Ümumi sahəsi 4 hektar təşkil edəcək Kompleksdə ikimәrtәbәli muzey binası və sәrgi zalı olacaq. Burada mülki әhaliyə qarşı törәdilmiş cinayәtlәrlə bağlı ekspozisiya, həmçinin dağıdılmış binaların yerlәri ziyarәtçilәrә nümayiş etdirilәcәk. Kompleksdə, həmçinin konfrans zalı da yaradılacaq. Ərazidəki parkda yaşıllaşdırma işlәri aparılacaq, 700-ә yaxın ağac, 12 mindәn çox dekorativ kol vә güllәr әkilәcәk. Ermənistan ordusu tərəfindən atılmış raketin izini simvolizә edәn spiralvari kraterin dәrinliyi 13 metrdir. Hazırda muzey binasının tikintisi ilə bağlı son tamamlanma, həmçinin ekspozisiyanın tәşkili vә әrazinin abadlaşdırılması işləri həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan müharibədən dərhal sonra sülh təşəbbüsləri ilə çıxış edib, sülh gündəliyinin reallaşması üçün ardıcıl iş aparıb və artıq sülh müqaviləsi tərəflər arasında paraflanıb. Buna baxmayaraq, xalqımıza qarşı törədilmiş müharibə cinayətlərinin unudulmaması, tariximizin gələcək nəsillərə çatdırılması baxımından bu cür komplekslər mühüm rola malikdir.

20.08.2025On August 20, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Ganja Memorial Complex to inspect the ongoing construction work.
Anar Guliyev, Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture, briefed the head of state and the First Lady on the progress of the project.
President Ilham Aliyev laid the foundation for the Ganja Memorial Complex in January 2022. The complex, which will reflect the crimes committed by the Armenian military against civilians during the 44-day Patriotic War, is being established on the site of residential buildings and a former park that were struck by missile attacks. Spanning a total area of 4 hectares, the complex will feature a two-story museum building and an exhibition hall. The exhibition will showcase the atrocities committed against civilians, and the sites of destroyed buildings will be displayed for visitors. Additionally, a conference hall will be created within the complex. Landscaping efforts in the park area will include planting approximately 700 trees, over 12,000 decorative shrubs, and flowers. A spiral crater, symbolizing the impact of a missile launched by the Armenian military, will have a depth of 13 meters. Currently, final construction work on the museum building, the organization of the exhibition, and landscaping works are underway.