Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Gəncə şəhər stadionunda tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olublar
20.08.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 20-də Gəncə şəhər stadionunda aparılan tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olublar.
Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən işlər barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, 1959-1963-cü illərdə inşa edilən Gəncə şəhər stadionu 1964-cü ildə istismara verilib. Son illərdə stadionun tamaşaçı tribunaları yararsız vəziyyətə düşdüyündən və texniki cəhətdən istismarı mümkün olmadığından bu idman qurğusunun fəaliyyəti qismən həyata keçirilirdi.
Prezident İlham Əliyevin 2023-cü ildə imzaladığı Sərəncama əsasən, Gəncə şəhər stadionunun yenidənqurma işlərinin layihələndirilməsi və həyata keçirilməsi üçün Prezidentin ehtiyat fondundan ilkin olaraq bir milyon manat ayrılıb.
Ötən il aprelin 9-da dövlətimizin başçısı stadionun təməlini qoyub.
Qeyd edək ki, bu il sentyabrın 28-dən oktyabrın 8-dək Azərbaycan növbəti böyük idman yarışına - III MDB Oyunlarına ev sahibliyi edəcək. Bunun üçün bir neçə şəhər və rayon seçilsə də, MDB Oyunlarının açılış və bağlanış mərasimləri, həmçinin əsas oyunlar Gəncədə keçiriləcək. Bütün bunlar nəzərə alınaraq şəhər stadionunun tikintisində işlər sürətləndirilib. Stadionun ərazisində köməkçi məşq meydançaları və Futbol Akademiyası binası tikilib. Yeni layihəyə görə stadionun ərazisi genişləndirilərək 10,4 hektara çatdırılıb. Nəqliyyat vasitələrinin təhlükəsiz giriş-çıxışı və parklanması ilə birlikdə idman arenasının ümumi sahəsi 12 hektardan çoxdur.
UEFA-nın 4-cü kateqoriya standartlarına uyğun inşa edilən stadionun tamaşaçı tutumu layihə üzrə 15 min 343 yerlikdir. Stadionda fiziki imkanları məhdud tamaşaçılar üçün müvafiq sayda oturacaqlar, media və VIP zonalar mövcud olacaq. Burada, həmçinin futbolçular üçün soyunub-geyinmə, konfrans, tibb, hakimlər, texniki heyət üçün otaqlar və digər zəruri sahələr də müasir səviyyədə qurulur. Stadionun daxilində bilet satışı, müxtəlif ictimai iaşə obyektləri, avtodayanacaqlar və nəzarət-buraxılış məntəqələri yaradılacaq. Stadion UEFA tələblərinə uyğun işıqlandırma, səs, yayım, internet, havalandırma, təhlükəsizlik və digər zəruri sistemlər ilə təchiz olunur. İdman qurğusunun ərazisində də geniş abadlıq və yaşıllaşdırma işləri həyata keçirilir.
Müxtəlif idman yarışlarının keçiriləcəyi Gəncə şəhər stadionunun inşası, ilk növbədə, uşaqlar və yeniyetmələr arasında futbola olan marağı daha da artıracaq, futbolla məşğul olmaq istəyənlərə geniş imkanlar yaradacaq. Bölgələrimizdə yeni idman komplekslərinin yaradılması, köhnələrinin əvəzinə müasir idman qurğularının inşası ümumilikdə ölkəmizdə idmanın kütləviliyini təmin etməklə yanaşı, gənc nəslin sağlam yetişməsi baxımından da böyük rol oynayır. Bu layihə, eyni zamanda, ölkəmizin III MDB Oyunlarının yüksək səviyyədə keçirilməsi üçün gördüyü işlərdən biridir.

20.08.2025On August 20, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the Ganja city stadium to review the progress of ongoing construction work.
Minister of Youth and Sports Farid Gayibov briefed the head of state and the First Lady on the project.
The Ganja city stadium, originally built between 1959 and 1963 and commissioned in 1964, had seen its spectator stands deteriorate in recent years, rendering them partially unusable and limiting the facility’s operations.
Based on a decree signed by President Ilham Aliyev in 2023, an initial allocation of one million manat was provided from the President’s Reserve Fund for the design and implementation of the stadium’s reconstruction. On April 9 of the previous year, the head of state laid the foundation for the project.
Azerbaijan will host the 3rd Commonwealth of Independent States (CIS) Games from September 28 to October 8 this year. While several cities and districts have been selected for the event, the opening and closing ceremonies, as well as the main competitions, will take place in Ganja. With this in mind, construction work at the city stadium has been accelerated. The stadium’s territory now includes auxiliary training fields and a Football Academy building. The stadium’s area has been expanded to 10.4 hectares, with the total area of the sports complex, including safe vehicle access, parking, and infrastructure, exceeding 12 hectares.
Constructed in accordance with UEFA’s Category 4 standards, the stadium will have a seating capacity of 15,343. It will feature designated seating for spectators with disabilities, as well as media and VIP zones. The facility will also include modern dressing rooms for players, conference rooms, medical facilities, referee rooms, technical staff areas, and other necessary spaces. Additional amenities such as ticket offices, various catering outlets, parking areas, and security checkpoints will be established. The stadium will be equipped with UEFA-compliant lighting, sound, broadcasting, internet, ventilation, security, and other essential systems. Extensive landscaping and greening works are also progressing on the stadium grounds.