Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşa rayonunun Daşaltı kənd məscidinin açılışında iştirak ediblər
09.05.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 9-da Şuşa rayonunun Daşaltı kənd məscidinin açılışında iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov və “PMD Projects” şirkətinin direktoru Nəriman Topçibaşev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülmüş işlər barədə məlumat verdilər.
Daşaltı kənd məscidinin təməli 2021-ci ilin noyabrında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva tərəfindən qoyulub. Məscid kəndin mərkəzində milli memarlıq üslubunda inşa edilib. İkiminarəli məscid ümumi memarlıq kompozisiyası, planlaşdırma və bədii-dekorativ xüsusiyyətlərinə görə Qarabağ memarlıq məktəbinin ənənələrinə uyğun inşa olunub. Hündürlüyü 22,5 metr olan minarələr layihələndirilərkən Yuxarı Gövhər Ağa məscidinin minarələrinin formasından istifadə olunub. İkimərtəbəli məsciddə eyni vaxtda 150-dən çox insan ibadət edə biləcək.
Daşaltı kənd məscidinin inşası Prezident İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə maddi-mədəniyyət abidələrimizin, dini ocaqlarımızın bərpası və yenilərinin tikilməsi ilə bağlı verdiyi tapşırıqlara uyğun həyata keçirilib. İşğal dövründə dağıdılan məscidlərimizin bərpası, yeni dini ocaqların inşası Azərbaycan dövlətinin xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinə, mədəni və tarixi zənginliyinə verdiyi qiymətin göstəricisidir.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma “Daşaltı kəndinin yenidən qurulması layihəsi” çərçivəsində görüləcək işlər barədə də məlumat verildi. Bu layihə yerli memarlıq irsinə sadiqlik, ekoloji davamlılıq və müasir turizm infrastrukturu ilə kənd həyatını birləşdirir. Ümumi sahəsi 65 hektara yaxın olan Daşaltı kəndində 80 otaqlı 5 mərtəbəli hotel binası, kotteclər, ticarət və ictimai obyektlər, o cümlədən, informasiya mərkəzi, sərgi binası, emalatxana inşa ediləcək. Layihəyə əsasən təbiət və tarixlə vəhdət təşkil edən, geniş turizm imkanları olan kənd məkanının yaradılması nəzərdə tutulur.
Daşaltı kəndinin rekreasiya zonası təbiətə minimal müdaxilə prinsipi ilə layihələndirilib və təbiətsevərlərin ətraf mühitlə daha sıx əlaqə qurmasına imkan yaradacaq. Layihə müxtəlif yaş qrupları və maraqlara uyğun fəaliyyətləri özündə birləşdirir, həmçinin funksionallıq, sakitlik və macəra arasında tarazlıq yaradaraq, nadir istirahət təcrübəsi təqdim edir.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии мечети в селе Дашалты Шушинского района
09.05.20259 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии мечети в селе Дашалты Шушинского района.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов и директор компании PMD Projects Нариман Топчибашев проинформировали главу государства и первую леди о проделанной работе.
Фундамент мечети села Дашалты был заложен в ноябре 2021 года Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и первой леди Мехрибан Алиевой. Мечеть построена в центре села в национальном архитектурном стиле. Двухминаретная мечеть по общей архитектурной композиции, планировке и художественно-декоративным особенностям возведена в соответствии с традициями карабахской архитектурной школы. При проектировании минаретов высотой 22,5 метра использовалась форма минаретов мечети Юхары Говхар Ага. В двухэтажной мечети одновременно смогут совершать богослужение более 150 человек.
Мечеть села Дашалты построена в соответствии с поручениями Президента Ильхама Алиева по восстановлению памятников материальной культуры, религиозных очагов и строительству новых на освобожденных от оккупации территориях. Восстановление мечетей, разрушенных во время оккупации, строительство новых религиозных очагов являются показателем того, насколько высоко Азербайджанское государство ценит национально-духовные ценности, культурное и историческое богатство нашего народа.
Глава государства и первая леди были проинформированы о предстоящих работах в рамках проекта реконструкции села Дашалты. Этот проект сочетает в себе сельскую жизнь с приверженностью местному архитектурному наследию, экологической устойчивостью и современной туристической инфраструктурой. В селе Дашалты, общая площадь которого составляет около 65 гектаров, будут построены 5-этажное здание отеля на 80 номеров, коттеджи, торговые и общественные объекты, а также информационный центр, выставочное здание, мастерская. Целью проекта является создание сельского пространства с широкими возможностями для туризма, составляющего единство с природой и историей.
Рекреационная зона в селе Дашалты спроектирована по принципу минимального вмешательства в природу и позволит любителям природы находиться в более тесном контакте с окружающей средой. Проект соединяет разные виды деятельности, подходящие для различных возрастных групп и интересов. Создавая баланс между функциональностью, спокойствием и приключениями, он предлагает уникальный опыт для отдыха.