Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşa rayonunun Daşaltı kənd məscidinin açılışında iştirak ediblər
09.05.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 9-da Şuşa rayonunun Daşaltı kənd məscidinin açılışında iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov və “PMD Projects” şirkətinin direktoru Nəriman Topçibaşev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülmüş işlər barədə məlumat verdilər.
Daşaltı kənd məscidinin təməli 2021-ci ilin noyabrında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva tərəfindən qoyulub. Məscid kəndin mərkəzində milli memarlıq üslubunda inşa edilib. İkiminarəli məscid ümumi memarlıq kompozisiyası, planlaşdırma və bədii-dekorativ xüsusiyyətlərinə görə Qarabağ memarlıq məktəbinin ənənələrinə uyğun inşa olunub. Hündürlüyü 22,5 metr olan minarələr layihələndirilərkən Yuxarı Gövhər Ağa məscidinin minarələrinin formasından istifadə olunub. İkimərtəbəli məsciddə eyni vaxtda 150-dən çox insan ibadət edə biləcək.
Daşaltı kənd məscidinin inşası Prezident İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə maddi-mədəniyyət abidələrimizin, dini ocaqlarımızın bərpası və yenilərinin tikilməsi ilə bağlı verdiyi tapşırıqlara uyğun həyata keçirilib. İşğal dövründə dağıdılan məscidlərimizin bərpası, yeni dini ocaqların inşası Azərbaycan dövlətinin xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinə, mədəni və tarixi zənginliyinə verdiyi qiymətin göstəricisidir.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma “Daşaltı kəndinin yenidən qurulması layihəsi” çərçivəsində görüləcək işlər barədə də məlumat verildi. Bu layihə yerli memarlıq irsinə sadiqlik, ekoloji davamlılıq və müasir turizm infrastrukturu ilə kənd həyatını birləşdirir. Ümumi sahəsi 65 hektara yaxın olan Daşaltı kəndində 80 otaqlı 5 mərtəbəli hotel binası, kotteclər, ticarət və ictimai obyektlər, o cümlədən, informasiya mərkəzi, sərgi binası, emalatxana inşa ediləcək. Layihəyə əsasən təbiət və tarixlə vəhdət təşkil edən, geniş turizm imkanları olan kənd məkanının yaradılması nəzərdə tutulur.
Daşaltı kəndinin rekreasiya zonası təbiətə minimal müdaxilə prinsipi ilə layihələndirilib və təbiətsevərlərin ətraf mühitlə daha sıx əlaqə qurmasına imkan yaradacaq. Layihə müxtəlif yaş qrupları və maraqlara uyğun fəaliyyətləri özündə birləşdirir, həmçinin funksionallıq, sakitlik və macəra arasında tarazlıq yaradaraq, nadir istirahət təcrübəsi təqdim edir.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended inauguration of Dashalti village mosque in Shusha district
09.05.2025On May 9, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended the inauguration of the Dashalti village mosque in the Shusha district.
Special Representative of the President in the Shusha district Aydin Karimov and Director of “PMD Projects” Nariman Topchibashev briefed the President and the First Lady on the completed work.
The foundation stone of the Dashalti village mosque was laid by President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva in November 2021. Constructed in the national architectural style, the mosque is situated in the center of the village. With two minarets, its overall architectural composition, layout, and artistic-decorative elements reflect the traditions of the Karabakh school of architecture. The minarets, each 22.5 meters high, were designed based on the form of those at the Yukhari Govhar Agha Mosque. The two-story mosque can accommodate more than 150 worshippers simultaneously.
The mosque’s construction was carried out in line with President Ilham Aliyev’s directives regarding the restoration of cultural monuments and religious sites, as well as the construction of new ones in the territories liberated from occupation. The restoration of mosques destroyed during the occupation, along with the construction of new religious landmarks, demonstrates the Azerbaijani state’s commitment to preserving national and spiritual values and honoring its cultural and historical heritage.
The President and the First Lady were also informed about the upcoming works planned within the framework of the “Reconstruction Project of Dashalti Village.” This initiative seeks to integrate village life with local architectural heritage, ecological sustainability, and modern tourism infrastructure. Covering nearly 65 hectares, Dashalti village will feature a five-story hotel with 80 rooms, cottages, commercial and public facilities — including an information center, exhibition hall, and workshop. The project aims to create a village environment that harmonizes with nature and history, offering wide-ranging tourism opportunities.
The recreational zone has been designed with the principle of minimal environmental intervention, enabling nature enthusiasts to engage more intimately with the landscape. Activities tailored to various age groups and interests will ensure a balance of functionality, tranquility, and adventure — offering a unique leisure experience.