Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva faşizm üzərində Qələbə uğrunda mübarizədə həlak olan Azərbaycan övladlarının xatirəsini ehtiramla anıblar
09.05.2025Mayın 9-da faşizm üzərində tarixi Qələbədən 80 il ötür.
Bu münasibətlə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva iki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, tank qoşunları general-mayoru Həzi Aslanovun məzarını ziyarət edərək abidəsi önünə gül dəstələri qoyub, müharibədə həlak olan bütün Azərbaycan övladlarının xatirəsini ehtiramla anıblar.
Qeyd edək ki, Azərbaycan xalqı faşizm üzərində tarixi Qələbəyə mühüm töhfələr verib. Bu Qələbənin qazanılmasında çox böyük payı olan xalqımız 600 mindən çox oğul və qızını cəbhəyə yola salıb. Onların 300 mindən çoxu döyüşlərdə qəhrəmanlıqla həlak olub. Həmin müharibə zamanı göstərdikləri igidliyə görə Azərbaycanın 130-dan çox nümayəndəsi Sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına layiq görülüb, 170 mindən artıq əsgər və zabitimiz müxtəlif orden və medallarla təltif edilib.
Azərbaycan diviziyaları Qafqazdan Berlinədək şanlı döyüş yolu keçib, yüzlərlə həmyerlimiz isə partizan dəstələrinin tərkibində vuruşub. Bu Qələbədə Azərbaycan nefti həlledici rol oynayıb. Azərbaycan sovet ordusu üçün yanacaq-sürtkü materiallarının əsas tədarükçüsü olub. Mühərrik yağlarının 90 faizi, benzinin 80 faizi, neftin isə 70 faizi Azərbaycan tərəfindən təchiz edilib.
Bu müharibədə şərəfli döyüş yolu keçmiş Azərbaycan övladlarının tarixi şücaətləri hər zaman ehtiramla anılır. Xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev hakimiyyətdə olduğu bütün dövrlərdə müharibə veteranlarına xüsusi diqqət və qayğı göstərib, onları “xalqımızın qızıl fondu” adlandırıb. Prezident İlham Əliyev də müharibə veteranlarının sosial problemlərinin həllini daim diqqət mərkəzində saxlayır, 9 May - Qələbə bayramı ərəfəsində onlara maddi yardımlar göstərilir. Azərbaycan Prezidentinin 2025-ci il 21 aprel tarixli Sərəncamı ilə 1941-1945-ci illərdə İkinci Dünya müharibəsində iştirak etmiş şəxslərə 2500 manat məbləğində, İkinci Dünya müharibəsində həlak olmuş və ya sonralar vəfat etmiş döyüşçülərin dul arvadlarına, həmin dövrdə arxa cəbhədə fədakar əməyinə görə orden və medallarla təltif edilmiş şəxslərə, İkinci Dünya müharibəsi illərində döyüş cəbhələrinin arxa hüdudları, yaxud döyüşən donanmaların əməliyyat zonaları daxilində ordunun və donanmanın mənafeyi üçün tapşırıqları yerinə yetirmiş xüsusi birləşmələrin işçilərinə, İkinci Dünya müharibəsi dövründə Leninqrad şəhərinin müdafiəsinə görə müvafiq medal və döş nişanı ilə təltif edilmiş şəxslərə, habelə Leninqrad şəhərinin mühasirəsi iştirakçılarına 1250 manat məbləğində birdəfəlik maddi yardım verilib. Bütün bunlar bir daha sübut edir ki, müharibə veteranlarına hərtərəfli diqqət və qayğı Azərbaycanda dövlət siyasətinin başlıca prioritetlərindən biridir.
Azərbaycan xalqı artıq beşinci ildir ki, 1941-1945-ci illər müharibəsində faşizm üzərində Qələbəni 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində qazanılmış böyük Zəfərin doğurduğu sevinc hissi ilə birgə ikiqat qürurla qeyd edir. Xalqımızın uğrunda 30 il mübarizə apardığı ədalət nəhayət Zəfər çaldı, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri çərçivəsində ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etdi.
Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə və 1941-1945-ci illər müharibəsində canlarından keçmiş bütün oğul və qızlarımızın əziz xatirəsi xalqımızın qəlbində əbədi yaşayacaq.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva paid tribute to Azerbaijanis who died for Victory over fascism
09.05.2025May 9 marks the 80th anniversary of the historic Victory over fascism.
President of the Republic of Azerbaijan, Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the grave of Major General of Tank Troops Hazi Aslanov, who was twice awarded the title of Hero of the Soviet Union. The head of state and the First Lady placed flowers at his statue and paid tribute to all Azerbaijanis killed during the war.
The people of Azerbaijan made a significant contribution to the historic Victory over fascism. Azerbaijani citizens played a tremendous role in achieving this Victory, with 600,000 sons and daughters sent to the frontline. More than 300,000 of them heroically died in battles. Over 130 representatives of Azerbaijan were awarded the title of Hero of the Soviet Union for their bravery during the war, and more than 170,000 soldiers and officers received various orders and medals.
Azerbaijani divisions covered a glorious battle road from the Caucasus to Berlin, with hundreds of compatriots fighting as part of guerrilla groups. Azerbaijani oil played a crucial role in this Victory. Azerbaijan was a major supplier of fuel and lubricants to the Soviet army, providing 90 percent of engine oil, 80 percent of gasoline, and 70 percent of oil.
The historic heroism of the sons of Azerbaijan has always been treated with utmost respect. National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev paid special attention and took great care of war veterans during his time in power, describing them as “the golden fund of our people”. President Ilham Aliyev has also focused on resolving the social problems of war veterans, providing them with financial assistance on the eve of 9 May, Victory Day. By an Order of the President of Azerbaijan dated April 21, 2025, veterans of the 1941-1945 war were provided with 2,500 manats, while widows of soldiers killed during or after World War II, individuals who selflessly worked on the home front at the time, employees of special forces who performed tasks for the benefit of the army and navy within the operational boundaries of the frontlines or combat navies during World War II, persons awarded medals and badges for the defense of Leningrad during World War II, as well as persons involved in the defense of the besieged city of Leningrad, received one-time financial assistance amounting to 1,250 manats. This demonstrates once again that comprehensive attention and care for war veterans is one of the top priorities of state policy in Azerbaijan.
For the fifth consecutive year, the people of Azerbaijan are celebrating the Victory over fascism in the 1941-1945 war with even greater pride, following our Victory in the 44-day Patriotic War. The justice that our people had aspired to for 30 years has finally prevailed, and Azerbaijan has restored its territorial integrity and sovereignty within its internationally recognized borders under the leadership of President and Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev.
The memory of all our sons and daughters who died in the struggle for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, as well as during the 1941-1945 war, will forever live in the hearts of the people.