03.05.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 3-də Moskvanın və Bütün Rusiyanın Patriarxı Kirillə görüşüblər.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım qonağı qarşıladılar.
Söhbət zamanı Moskvanın və Bütün Rusiyanın Patriarxı Kirillin Azərbaycana səfərləri, dövlətimizin başçısı və birinci xanım ilə görüşləri məmnunluqla xatırlandı.
Ölkəmizdə hökm sürən multikultural mühitə toxunuldu, müxtəlif dinlərin nümayəndələrinin Azərbaycanda sülh və harmoniya şəraitində yaşadıqları vurğulandı. Bu xüsusda ölkəmizdə pravoslav xristian icmasına göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs edildi, həmin icmanın nümayəndələrinin də Azərbaycanın ictimai-siyasi və mədəni həyatında layiqincə təmsil olunduğu diqqətə çatdırıldı. Dini tolerantlığın təmin edilməsinin dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri olmaqla yanaşı, xalqımızın həyat tərzi kimi uzun illərdir mövcud olduğu bildirildi.
Sonra Moskvanın və Bütün Rusiyanın Patriarxı Kirill Rus Pravoslav kilsəsinin I dərəcəli “Müqəddəs Knyaginya Olqa” ordenini Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti və Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya təqdim etdi.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın birinci xanımı bu ordenə cəmiyyətdə ənənəvi dəyərlərin qorunub saxlanmasına, mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun inkişafına verdiyi töhfələrə görə Moskvanın və Bütün Rusiyanın Patriarxı Kirillin fərmanına əsasən layiq görülüb.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva met with Patriarch Kirill of Moscow and All Russia on May 3.
The head of state and the First Lady welcomed Patriarch Kirill.
During the meeting, the sides fondly recalled Patriarch Kirill’s previous visits to Azerbaijan and his meetings with the President and the First Lady.
They also discussed Azerbaijan’s multicultural environment, emphasizing the peaceful and harmonious coexistence of representatives of different religions in the country. Special attention was drawn to the care and support provided to the Orthodox Christian community in Azerbaijan, whose members are actively involved in the country’s public, political, and cultural life. It was noted that religious tolerance is not only a key principle of Azerbaijan’s state policy but also a long-standing tradition and way of life in the country.
Following the discussions, Patriarch Kirill presented the Saint Princess Olga Order, First Degree, of the Russian Orthodox Church to Mehriban Aliyeva, First Vice-President of the Republic of Azerbaijan and President of the Heydar Aliyev Foundation.
The First Lady of Azerbaijan was awarded the order by decree of Patriarch Kirill of Moscow and All Russia in recognition of her contributions to the preservation of traditional values in society and the promotion of intercultural and interfaith dialogue.