Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva, qızı Leyla Əliyeva və digər ailə üzvləri Pekində Böyük Xalq Sarayı ilə tanış olublar
23.04.2025Aprelin 23-də Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva, qızı Leyla Əliyeva və digər ailə üzvləri Pekində Böyük Xalq Sarayı ilə tanış olublar.
Çin Xalq Respublikasının qurulmasının 10-cu ildönümü ilə əlaqədar inşa edilmiş Böyük Xalq Sarayı 1959-cu ildə istifadəyə verilib. Çin xalqının milli birliyinin rəmzi olaraq dizayn edilmiş saray 3 hissədən ibarətdir. Kompleksə Böyük və Əsas auditoriumlar, Konqres, ziyafət, rəsmi qonaqların qarşılanması zalları, Çin Xalq Nümayəndələri Yığıncağı Daimi Komitəsinin ofis binası daxildir. Böyük Xalq Sarayında Çinin hər bölgəsinin adına zallar var.
Saray dövlət tədbirlərinin olmadığı vaxtlarda ayın müəyyən günlərində ictimaiyyətin ziyarəti üçün açıq olur.

Azerbaijan’s First Lady Mehriban Aliyeva, her daughter Leyla Aliyeva, and other family members visited the Great Hall of the People in Beijing
On April 23, First Lady of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, her daughter Leyla Aliyeva, and other family members visited the Great Hall of the People in Beijing.
The Great Hall of the People, located at the western edge of Tiananmen Square in the heart of Beijing, serves as the venue for China’s most important state events and ceremonies. These include congresses of the Communist Party of China, annual sessions of the National People’s Congress (NPC), and official welcoming ceremonies for foreign heads of state.
Constructed to commemorate the 10th anniversary of the founding of the People’s Republic of China, the Great Hall of the People was inaugurated in 1959. Designed as a symbol of national unity, it consists of three sections. The complex houses the Grand Auditorium, Main Auditorium, Congress Hall, State Banquet Hall, official reception rooms, and the administrative building of the Standing Committee of the National People's Congress. There are also halls named after each region of China within the Great Hall of the People.