Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva Gəncədə Aleksandr Nevski adına Rus Pravoslav kilsəsində olub
06.03.2025Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, qızları Leyla Əliyeva və Arzu Əliyeva Gəncədə Aleksandr Nevski adına Rus Pravoslav kilsəsində olublar.
Kilsənin baş keşişi Varfolomey Denis Sotnikov məbədin tarixi barədə məlumat verdi.
Qeyd edildi ki, Rus Pravoslav kilsəsi 1887-ci ildə inşa olunub. Məbəd həm yerli pravoslavların, həm də müsəlmanların xeyriyyə vəsaiti hesabına Bizans üslubunda kərpicdən tikilib.
Qırx dörd il ibadət evi kimi fəaliyyət göstərdikdən sonra 1931-ci ildə sovet hökuməti tərəfindən bağlanıb. 1935-1938-ci illərdə muzey binası olan məbəd bir müddətdən sonra kafedral anbar kimi istifadə edilib. Bina 1946-cı ildə Rus Pravoslav kilsəsinə qaytarılıb və yenidən qapılarını ibadət edənlərin üzünə açıb.
Qədim interyerindəki müxtəlif ikonalar günümüzə qədər gəlib çıxıb. Bunların arasında müqəddəs Aleksandr Nevski və müqəddəs Mariya Maqdalena adına ikonaları xüsusi qeyd etmək olar.
Kilsənin yaradılmasının 110 illiyi 1997-ci ildə qeyd olunub. Kilsə tikilməsinin 130 illiyi münasibətilə 2017-ci ildə təmir edilib.
Azərbaycandakı mövcud pravoslav kilsələri arasında ən qədimlərindən olan bu tarixi abidədə bir sıra növbəti təmir işlərinin aparılmasına ehtiyac yarandığı bildirilib.
Qeyd edək ki, çoxmillətli, çoxkonfessiyalı ölkəmizdə tarixi-mədəni irsin, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması, o cümlədən dini ibadət yerlərinin və maddi-mədəniyyət abidələrinin bərpası, mühafizəsi Azərbaycan dövləti tərəfindən daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Prezident İlham Əliyev dini icmalara, onların rəhbərlərinə ardıcıl olaraq maddi-mənəvi dəstək göstərməklə Azərbaycanın dövlət-din münasibətlərində nümunəvi təcrübəsini dünyaya nümayiş etdirir. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən dinlərarası dialoqun və əməkdaşlığın gücləndirilməsi sahəsində çoxsaylı layihələr həyata keçirilir, ölkəmizdəki, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki məscid, kilsə və sinaqoqlar təmir, bərpa olunur.

06.03.2025First Vice-President of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva, along with her daughters, Leyla Aliyeva and Arzu Aliyeva, visited the Alexander Nevsky Russian Orthodox Church in Ganja.
Church's head priest, Varfolomey Denis Sotnikov, provided historical information about the site. Built in 1887 in Byzantine style with brick, the church was funded by both local Orthodox Christians and Muslims.
After functioning as a place of worship for 44 years, the church was closed by Soviet authorities in 1931 and later used as a museum and warehouse. It was returned to the Russian Orthodox Church in 1946 and has remained active since.
The church has preserved various ancient icons, including those of Saint Alexander Nevsky and Saint Mary Magdalene. Its 110th anniversary was marked in 1997, and in 2017, restoration work was carried out for its 130th anniversary. Further repairs are now required to maintain this historic monument.
Azerbaijan, a multinational and multi-confessional country, continues to prioritize the protection of its historical and cultural heritage, including religious sites. President Ilham Aliyev consistently supports religious communities and their leaders, showcasing Azerbaijan’s exemplary state-religion relations. Under the leadership of First Vice-President Mehriban Aliyeva, the Heydar Aliyev Foundation actively promotes interfaith dialogue and cooperation, restoring mosques, churches, and synagogues across the country, including in liberated territories.