Prezident İlham Əliyev Ağdam Muğam Mərkəzində görülən tikinti işləri ilə tanış olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva fevralın 18-də Ağdam Muğam Mərkəzində görülən tikinti işləri ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma Muğam Mərkəzində görülən işlərlə bağlı məlumat verildi.
Ümumi sahəsi 1,4 hektar olan Mərkəzin birinci mərtəbəsində kafe, kinozal, kitabxana və iki rəqs zalı yaradılıb. Buradakı 507 yerlik konsert zalında müxtəlif mədəni tədbirlər, o cümlədən muğam gecələri təşkil etmək üçün hərtərəfli şərait var.
İkinci mərtəbədə inzibati otaqlar yerləşir. Mərkəzdə 14 dərs otağı, sərgi salonu, iclas zalı, müəllimlər otağı və digər otaqlar fəaliyyət göstərəcək.
Ağdam Muğam Mərkəzinin ərazisində 1250 kvadratmetrlik açıq amfiteatr da inşa edilib.
Tikinti-quraşdırma işləri artıq yekunlaşmaq üzrədir. Hazırda tamaşa zalında, binanın çöl hissəsində son tamamlama işləri görülür, müvafiq avadanlıq və mebellər quraşdırılır.
Qeyd edək ki, muğamın təbliği və inkişafı istiqamətində dövlətimiz tərəfindən son illərdə görülən işlərə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu da mühüm töhfələr verir. Fondun həyata keçirdiyi layihələrin nəticəsidir ki, Azərbaycan muğamı UNESCO-nun “Bəşəriyyətin şifahi və qeyri-maddi irsinin şah əsərləri” siyahısına salınıb.
Xatırladaq ki, Ağdam Muğam Mərkəzinin təməli 2023-cü il mayın 2-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva tərəfindən qoyulub.

Президент Ильхам Алиев ознакомился со строительными работами, проводимыми в Агдамском центре мугама
18.02.202518 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились со строительными работами, проводимыми в Агдамском центре мугама.
Глава государства и первая леди были проинформированы о работе, проводимой в Центре мугама.
На первом этаже Центра общей площадью 1,4 гектара созданы кафе, кинозал, библиотека и два танцевальных зала. Концертный зал на 507 мест располагает всеми условиями для организации различных культурных мероприятий, в том числе вечеров мугама.
На втором этаже расположены административные кабинеты. В Центре будут функционировать 14 классных комнат, выставочный зал, конференц-зал, учительская и другие помещения.
На территории Агдамского центра мугама также построен открытый амфитеатр площадью 1250 квадратных метров.
Строительно-монтажные работы уже близятся к завершению. В настоящее время ведутся отделочные работы в зрительном зале, на внешней части здания, устанавливаются необходимое оборудование и мебель.
Отметим, что Фонд Гейдара Алиева, возглавляемый первой леди Азербайджана Мехрибан Алиевой, вносит значительный вклад в проводимую государством в последние годы работу по пропаганде и развитию мугама. Благодаря реализованным Фондом проектам азербайджанский мугам включен в список ЮНЕСКО «Шедевры устного и нематериального наследия человечества».
Напомним, что фундамент Агдамского центра мугама был заложен Президентом Ильхамом Алиевым и первой леди Мехрибан Алиевой 2 мая 2023 года.