Prezident İlham Əliyev Ağdam Muğam Mərkəzində görülən tikinti işləri ilə tanış olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva fevralın 18-də Ağdam Muğam Mərkəzində görülən tikinti işləri ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma Muğam Mərkəzində görülən işlərlə bağlı məlumat verildi.
Ümumi sahəsi 1,4 hektar olan Mərkəzin birinci mərtəbəsində kafe, kinozal, kitabxana və iki rəqs zalı yaradılıb. Buradakı 507 yerlik konsert zalında müxtəlif mədəni tədbirlər, o cümlədən muğam gecələri təşkil etmək üçün hərtərəfli şərait var.
İkinci mərtəbədə inzibati otaqlar yerləşir. Mərkəzdə 14 dərs otağı, sərgi salonu, iclas zalı, müəllimlər otağı və digər otaqlar fəaliyyət göstərəcək.
Ağdam Muğam Mərkəzinin ərazisində 1250 kvadratmetrlik açıq amfiteatr da inşa edilib.
Tikinti-quraşdırma işləri artıq yekunlaşmaq üzrədir. Hazırda tamaşa zalında, binanın çöl hissəsində son tamamlama işləri görülür, müvafiq avadanlıq və mebellər quraşdırılır.
Qeyd edək ki, muğamın təbliği və inkişafı istiqamətində dövlətimiz tərəfindən son illərdə görülən işlərə Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu da mühüm töhfələr verir. Fondun həyata keçirdiyi layihələrin nəticəsidir ki, Azərbaycan muğamı UNESCO-nun “Bəşəriyyətin şifahi və qeyri-maddi irsinin şah əsərləri” siyahısına salınıb.
Xatırladaq ki, Ağdam Muğam Mərkəzinin təməli 2023-cü il mayın 2-də Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva tərəfindən qoyulub.

18.02.2025On February 18, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva inspected the ongoing construction of the Aghdam Mugham Center.
The head of state and the First Lady were briefed on the developments at the Mugham Center.
The center, spanning 1.4 hectares, includes a café, a cinema hall, a library, and two dance halls on the first floor. The 507-seat concert hall offers comprehensive facilities for hosting various cultural events, including mugham nights.
Administrative offices are located on the second floor. The center will also feature 14 classrooms, an exhibition hall, a meeting room, a teachers' room, and additional facilities.
An open-air amphitheater, covering 1,250 square meters, has also been constructed at the Aghdam Mugham Center.
Construction and installation works are nearing completion, with final finishing taking place in the auditorium and the exterior of the building. Equipment and furniture installation is also in progress.
In recent years, the Azerbaijani government has actively promoted and developed mugham, with significant contributions from the Heydar Aliyev Foundation, led by First Lady Mehriban Aliyeva. As a result of the Foundation’s initiatives, Azerbaijani mugham has been inscribed on UNESCO’s “Masterpieces of the Oral and Intangible Heritage of Humanity” list.
The foundation stone for the Aghdam Mugham Center was laid by President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva on May 2, 2023.