02.01.2025Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri yanvarın 2-də Şahdağ Turizm Kompleksinin ərazisində inşa edilən “Lakeside” hotelində aparılmış işlərlə tanış olublar.
“Archico” MMC-nin texniki direktoru Nazim Şirinov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma burada görülmüş və nəzərdə tutulan işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, hotelin interyeri Lahıcın ən məşhur misgərlik ustalarının əl işləri olan Lahıc misgərlik sənətinin nümunələri ilə bəzədilib.
Yeni hoteldə qonaqların istirahətinin hərtərəfli, dolğun və mənalı təşkili üçün geniş imkanlar yaradılacaq. Burada ümumilikdə 122 nömrə olacaq.
Hoteldə idman, “Kids Care” zonaları, işgüzar tədbirlər üçün müasir konfrans zalı və iclas otağı, xizək həvəskarları üçün xizək məktəbi və iki xizək simulyatoru ilə təchiz edilmiş mərkəz fəaliyyət göstərəcək.
Hotelin yerləşdiyi əraziyə xizək sürənlərin rahat yaxınlaşmalarını təmin etmək üçün burada ilk dəfə “MegaCord” əlaqələndirici lift fəaliyyət göstərəcək. Bu lift hoteli ümumi kanat yolları şəbəkəsi ilə birləşdirəcək.
Şahdağın gözəl təbiəti və yeni hotelin göstərəcəyi xidmətlər qonaqların istirahətini unudulmaz edəcək. Hotelin qarşısında təbii gölün füsunkar mənzərəsi, gölətrafı müxtəlif restoran və kafelər qonaqların istirahətinə xüsusi rəng qatacaq.
Qeyd edək ki, yeni hotelin interyerində milli ornamentlərə üstünlük verilib. Taxtadan hazırlanmış və əl işi olan Qarabağ xalçasının nümunəsi də hotelin interyerini bəzəyən elementlərdən biri olacaq.
Hoteldə 250 yerlik restoran qonaqların ixtiyarına veriləcək.
Məlumat verildi ki, inşaat işlərinin ikinci fazasında hotelin yaxınlığındakı dağlıq ərazidə gəzinti parkının tikintisi də nəzərdə tutulur.
Son illərdə dövlətimizin başçısının diqqəti və qayğısı nəticəsində ölkəmizdə turizm infrastrukturunun daha da inkişaf etdirilməsi istiqamətində çox mühüm layihələr həyata keçirilir. Dünyanın ən yüksək standartlarına cavab verən müasir turizm infrastrukturunun yaradılması sayəsində insanlarımızın, eləcə də ölkəmizə gələn turistlərin rahat istirahəti üçün hər cür şərait yaradılır. Bunun nəticəsində həm yeni iş yerləri açılır, həm daxili turizmin potensialı genişlənir, həm də Azərbaycana gələn xarici turistlərin sayı artır. Bütün bunlar, eləcə də ölkəmizdə hökm sürən sabitlik və əmin-amanlıq Azərbaycanı dünyanın ən cəlbedici məkanlarından birinə çevirib.
Sonra dövlətimizin başçısı, birinci xanım və ailə üzvləri Şahdağ Turizm Kompleksinin ərazisində inşa edilən Xizək Stadionu Kompleksinin “Xizək klubu” binasının tikintisi ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, “Xizək klubu” binasında kafe, brifinq, iclas və konfrans zalları, mətbuat nümayəndələri üçün otaq olacaq. Yalnız qış mövsümündə deyil, bütün ilboyu burada “Xizək klubu”nun üzvü olanlara, o cümlədən uşaq və yeniyetmələr üçün xizəksürmə kursları təşkil ediləcək.
Xizək Stadionu Kompleksində yaradılmış yamac Beynəlxalq Xizək və Snoubord Federasiyasının bütün tələb və standartlarına tam cavab verir. Burada idmanın bu növü üzrə müxtəlif beynəlxalq yarışların, o cümlədən dünya və Avropa çempionatlarının keçirilməsi üçün hərtərəfli şərait yaradılacaq. İdman kompleksində idmançıların, məşqçilərin və azarkeşlərin rahatlığı üçün bütün məqamlar nəzərə alınacaq. Burada 500 nəfərlik tribuna quraşdırılacaq.
Qeyd edək ki, artıq bir neçə ölkə öz idmançılarının Şahdağ Turizm Kompleksinin ərazisində inşa olunan Xizək Stadionu Kompleksində təlim-məşq toplantıları keçirmələri üçün müraciət edib.
Beləliklə, burada yaradılan şərait bir daha Azərbaycanın idman ölkəsi kimi dünyada beynəlxalq rolunu daha da artırmaqla yanaşı, ölkəmizdə idmanın bir çox növü üzrə nüfuzlu yarışların keçirilməsi üçün mühüm layihələrin icra olunduğunu, müasir infrastrukturun qurulduğunu nümayiş etdirir.
Xizək Stadionu Kompleksinin istifadəyə verilməsi ilə gənc nəsildə idmanın bu növünə olan maraq artacaq, bu sahədə idmançılar yetişəcək, ölkəmizi beynəlxalq səviyyəli idman yarışlarında layiqincə təmsil edəcəklər.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və ailə üzvləri Şahdağ Turizm Kompleksində istirahət edən insanlarla görüşdülər.

Президент Ильхам Алиев ознакомился с работами, проведенными в отеле Lakeside в туристическом комплексе «Шахдаг», и строительством здания «Лыжного клуба»
02.01.20252 января Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и члены их семьи ознакомились с работами, проведенными в строящемся на территории туристического комплекса «Шахдаг» отеле Lakeside, и строительством здания «Лыжного клуба» Комплекса лыжного стадиона.
Tехнический директор ООО Archico Назим Ширинов проинформировал главу государства и первую леди о выполненных и планируемых здесь работах.
Было отмечено, что интерьер отеля украшен образцами лагичского медного искусства - работами самых известных медников Лагича.
В новом отеле будут созданы широкие возможности для организации полноценного и содержательного отдыха гостей. В целом здесь будет 122 номера.
В отеле будут функционировать спортивная зона, зона Kids Care, современный конференц-зал и комната заседаний для проведения деловых мероприятий, лыжная школа для любителей лыжного спорта и центр, оборудованный двумя лыжными симуляторами.
Впервые здесь будет действовать соединительный лифт MegaCord, обеспечивающий удобный доступ лыжников на территорию расположения отеля. Этот лифт соединит отель с общей сетью канатных дорог.
Живописная природа Шахдага и услуги, которые будут оказываться новым отелем, сделают отдых гостей незабываемым. Восхитительный вид на природное озеро перед отелем, различные рестораны и кафе вокруг него добавят отдыху гостей особый колорит.
Отметим, что в интерьере нового отеля предпочтение было отдано национальным орнаментам. Изготовленный из дерева образец карабахского ковра ручной работы станет одним из элементов, украшающих интерьер отеля.
В отеле в распоряжение гостей будет передан ресторан на 250 мест.
Было сообщено, что вторая фаза строительных работ предусматривает создание парка для прогулок в горной местности близ отеля.
В последние годы в результате внимания и заботы главы государства реализуются очень важные проекты, направленные на дальнейшее развитие туристической инфраструктуры в нашей стране. Благодаря строительству современной туристической инфраструктуры, соответствующей самым высоким мировым стандартам, создаются все условия для комфортного отдыха граждан, а также туристов, приезжающих в нашу страну. В результате открываются новые рабочие места, расширяется потенциал внутреннего туризма, а также увеличивается число иностранных туристов, посещающих Азербайджан. Все это, а также стабильность и спокойствие, царящие в нашей стране, превратили Азербайджан в одно из самых привлекательных мест в мире.
Затем глава государства, первая леди и члены их семьи ознакомились со строительством здания «Лыжного клуба» Комплекса лыжного стадиона, возводимого на территории туристического комплекса «Шахдаг».
Отметим, что в здании «Лыжного клуба» будут располагаться кафе, залы для брифингов, заседаний и конференций, а также комната для представителей медиа. Здесь будут организовываться курсы катания на лыжах для членов «Лыжного клуба», в том числе для детей и подростков, не только в зимний сезон, но и круглый год.
Склон, созданный в Комплексе лыжного стадиона, полностью соответствует всем требованиям и стандартам Международной федерации лыжного спорта и сноуборда. Здесь будут созданы все условия для проведения различных международных соревнований, в том числе чемпионатов мира и Европы по этому виду спорта. В спортивном комплексе будут учтены все нюансы для удобства спортсменов, тренеров и болельщиков. Здесь будет сооружена трибуна на 500 человек.
Отметим, что несколько стран уже подали заявки на проведение учебно-тренировочных сборов своих спортсменов в Комплексе лыжного стадиона, строящемся на территории туристического комплекса «Шахдаг».
Таким образом, созданные здесь условия не только повышают международную роль Азербайджана в мире как спортивной страны, но и демонстрируют, что в нашей стране реализуются важные проекты, строится современная инфраструктура для проведения престижных соревнований по многим видам спорта.
С вводом в эксплуатацию Комплекса лыжного стадиона у молодого поколения возрастет интерес к этому виду спорта, что позволит готовить спортсменов-лыжников, которые будут достойно представлять нашу страну на международных спортивных соревнованиях.
Затем Президент Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и члены их семьи встретились с людьми, отдыхающими в туристическом комплексе «Шахдаг».