Prezident İlham Əliyev Bakıda Dövlət Bayrağı Meydanında olub, Azərbaycanın üçrəngli Bayrağını ucaldıb
08.11.2024Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və oğulları Heydər Əliyev noyabrın 8-də Bakıda Dövlət Bayrağı Meydanında olublar.
Dövlətimizin başçısı burada Azərbaycanın üçrəngli Bayrağını ucaldıb.
Sonra Prezident İlham Əliyev meydanda və Dövlət Bayrağı Muzeyində yaradılan şəraitlə tanış olub.
Qeyd edək, ki, Dövlət Bayrağı Muzeyi Prezident İlham Əliyev və xanımı Mehriban Əliyeva tərəfindən 2010-cu il noyabrın 9-da açılıb. Muzey fəaliyyəti dövründə Azərbaycanın Dövlət Bayrağı ilə yanaşı, ölkəmizdə müxtəlif dövrlərdə mövcud olan xanlıqların, dövlətlərin bayraqları əyani nümayiş etdirilib və gələn qonaqlara ətraflı məlumatlar verilib. Bundan başqa, muzeydə Azərbaycanın qədim və zəngin dövlətçilik tarixini əks etdirən 400 eksponat sərgilənib. Muzeyə gələn qonaqlara hər bir tarixi nümunə haqqında təfsilatlı məlumatlar verilib.
2017-ci ildə Dövlət Bayrağı Meydanında aparılan yenidənqurma və bərpa işləri ilə əlaqədar Dövlət Bayrağı Muzeyi də təmirə bağlanıb. Təmir-bərpa işlərinin aparıldığı illər ərzində muzeyin əməkdaşları eksponatların qorunması, saxlanılması, daha da zənginləşdirilməsi istiqamətində işlər görüb, eksponat sayını 431-ə çatdırıblar.
Təmir-bərpa işlərindən sonra yeni görkəmdə və tərtibatda fəaliyyətə başlayan Dövlət Bayrağı Muzeyində 44 günlük Vətən müharibəsinə həsr olunan “Zəfər qalereyası” adlı ekspozisiya nümayiş olunur. Qalereyada Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə Dövlət Bayrağının ucaldılması və Xankəndi şəhərində Vətən müharibəsindəki Qələbənin üçüncü ildönümü ilə bağlı hərbi paradın fotoları sərgilənir.
Muzey altı sərgi salonundan ibarətdir.
A Sərgi salonunda ölkəmizin qədim və orta əsrlər dövrünə aid bayraqlar, bayraq ucluqları, hakimiyyət rəmzləri, sikkələr, silahlar və XIX əsr Azərbaycan şəhərlərinin gerbləri nümayiş olunur.
B Sərgi salonu Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və Azərbaycan SSR dövrünü əhatə edir. Burada Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin parlamentində 1918-ci il dekabrın 7-də asılan Dövlət Bayrağı, həmin dövrə aid fotoşəkillər, pul əsginasları, poçt markaları, eləcə də keçmiş Azərbaycan SSR-in bayraqları, gerbləri, müxtəlif illərdə qəbul olunan konstitusiyaları, pul əsginasları və poçt markaları təqdim edilir.
C Sərgi salonundakı eksponatlar isə müstəqillik dövrünü əhatə edir. Burada Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr edilən xatirə medalları və poçt markaları, Azərbaycan Prezidentinin ştandartı, dövlətimizin orden və medalları, Azərbaycan Konstitusiyası, eləcə də Vətən müharibəsinə həsr edilən orden və medallar, dünyanın ən hündür zirvələrinə sancılmış Dövlət Bayrağı nümayiş etdirilir. Salonda Prezident İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində Dövlət Bayrağı meydanının yaradılması haqqında” 2007-ci il 17 noyabr tarixli və “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Gününün təsis edilməsi haqqında” 2009-cu il 17 noyabr tarixli sərəncamlar, Ulu Öndər Heydər Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin 1990-cı il 17 noyabr tarixli Qərarından ibarət stend yerləşdirilib.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin bayraqları, medalları, emblem və şevronları isə muzeyin D salonunda sərgilənir.
E və F salonlarında Azərbaycanın hərbi qulluqçularının mərasim geyim formaları nümayiş olunur.
Bundan əlavə, Dövlət Bayrağı Muzeyindəki monitorlarda ölkəmizin qədim və orta əsrlər, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və Azərbaycan SSR dövrünə, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın dövlətçilik tarixindəki xidmətlərinə, Prezident İlham Əliyevin ordu quruculuğuna və Ali Baş Komandanlığı ilə Vətən müharibəsindəki tarixi qələbəyə həsr edilən videolar nümayiş olunur.

Президент Ильхам Алиев побывал на Площади Государственного флага в Баку, поднял трехцветный Флаг Азербайджана
08.11.20248 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, первая леди Мехрибан Алиева и их сын Гейдар Алиев побывали на Площади Государственного флага в Баку.
Глава государства поднял здесь трехцветный Флаг Азербайджана.
Затем Президент Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными на площади и в Музее Государственного флага.
Отметим, что Музей Государственного флага был открыт Президентом Ильхамом Алиевым и его супругой Мехрибан Алиевой 9 ноября 2010 года. В период деятельности музея, в нем, наряду с Государственным флагом Азербайджана, демонстрировались флаги ханств, государств, существовавших в различные периоды на территории нашей страны, посетителям предоставлялась подробная информация об этом. Кроме того, в музее было представлено 400 экспонатов, отражающих древнюю и богатую историю государственности Азербайджана.
В связи с реконструкцией и восстановительными работами, проводимыми на Площади Государственного флага, в 2017 году Музей Государственного флага также был закрыт на ремонт. В период ремонтно-восстановительных работ сотрудники музея проводили работу по охране, сохранению экспонатов музея и пополнению его коллекции, довели число экспонатов до 431.
В Музее Государственного флага, который после ремонтно-восстановительных работ приступил к деятельности в новом виде и оформлении, демонстрируется экспозиция под названием «Галерея Победы», посвященная 44-дневной Отечественной войне. В галерее экспонируются фотографии, запечатлевшие поднятие Президентом Ильхамом Алиевым Государственного флага на освобожденных от оккупации территориях и военный парад в Ханкенди, посвященный третьей годовщине Победы в Отечественной войне.
Музей состоит из шести выставочных залов.
В выставочном зале А демонстрируются флаги, относящиеся к древности и средневековью, наконечники флагов, символы власти, монеты, оружие и гербы азербайджанских городов XIX века.
Экспозиция выставочного зала B охватывает период Азербайджанской Демократической Республики и Азербайджанской ССР. Здесь представлены Государственный флаг, который был вывешен в парламенте Азербайджанской Демократической Республики 7 декабря 1918 года, фотографии, относящиеся к тому периоду, денежные купюры, почтовые марки, а также флаги, гербы Азербайджанской ССР, ее конституции разных лет, денежные купюры и почтовые марки.
А экспонаты в выставочном зале C охватывают период независимости. Здесь демонстрируются памятные медали и почтовые марки, посвященные общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, штандарт Президента Азербайджана, государственные ордена и медали, Конституция Азербайджана, а также ордена и медали, посвященные Отечественной войне, Государственный флаг, который был водружен на самой высокой вершине мира. В зале также экспонируется стенд с подписанными Президентом Ильхамом Алиевым распоряжениями «О создании в столице Азербайджанской Республики городе Баку Площади Государственного флага» от 17 ноября 2007 года и «Об учреждении Дня Государственного флага Азербайджанской Республики» от 17 ноября 2009 года, постановлением Верховного Меджлиса Нахчыванской Автономной Республики под председательством великого лидера Гейдара Алиева от 17 ноября 1990 года.
В зале D экспонируются флаги, медали, эмблемы и шевроны Вооруженных сил Азербайджана.
В залах E и F демонстрируются церемониальная форма одежды военнослужащих Азербайджана.
Кроме того, на мониторах в Музее Государственного флага демонстрируются видеокадры, посвященные древнему и средневековому периоду истории нашей страны, периоду Азербайджанской Демократической Республики и Азербайджанской ССР, заслугам общенационального лидера Гейдара Алиева в истории государственности Азербайджана, строительству армии под руководством Президента Ильхама Алиева и исторической Победе в Отечественной войне под его Верховным главнокомандованием.