Prezident İlham Əliyev Bakı Olimpiya Stadionunun ərazisində COP29-la bağlı yaradılan şəraitlə tanış olub
04.11.2024Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva noyabrın 4-də Bakı Olimpiya Stadionunun ərazisində COP29-la bağlı yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma burada yaradılan şərait barədə ətraflı məruzə edib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva COP29-un keçiriləcəyi tarixlərdə tədbir məkanı ərazisində istifadə ediləcək yük və sərnişindaşıma, eləcə də tibbi və yanğınsöndürmə üçün nəzərdə tutulan elektrikli minimobillər, Sammit zamanı yüksəksəviyyəli qonaqların ərazidə hərəkətini təmin etmək üçün istifadə olunacaq qolf-mobillər və elektrikli avtobuslar, həmçinin tədbir günlərində şəhər ərazisində hərəkət edəcək digər elektrikli nəqliyyat vasitələrinə baxıblar.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım COP29-un rəsmi Mavi Zonasında açılış mərasimində Milli bəyanatların səsləndiriləcəyi “Nizami” Plenar İclas zalı, İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammiti üçün hazırlanan məkanlar, eləcə də rəsmi danışıqların aparılacağı sahələrdə təşkil edilən çoxfunksiyalı müxtəlif görüş otaqları ilə tanış olublar. Qeyd edilib ki, burada Azərbaycanın mədəniyyəti və təbiətini təbliğ edən müxtəlif ekspozisiya və sərgilər var. Bildirilib ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına yaxın günlərdə təhvil veriləcək Mavi Zonada hazırda COP29 çərçivəsində pre-sessiya görüşləri keçirilir.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım akkreditasiya və qeydiyyat prosesləri ilə tanış olublar. Bu günədək konfransda qeydiyyatdan keçmiş nümayəndə heyətləri ilə bağlı ətraflı məlumat verilib, tədbirə böyük marağın olduğu bildirilib.
Digər ölkələrin və tərəflərin pavilyonlarının yerləşdiyi zonaya baxan Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva burada Azərbaycan və digər ölkə pavilyonlarının tikinti prosesləri ilə tanış olub, müxtəlif maraqlı tərəflərin iştirakı ilə geniş iştirakçı auditoriyası, eləcə də ictimaiyyət üçün açıq platforma rolunu oynayacaq Yaşıl Zonada olublar, Heydər Əliyev Fondu və Sıfır Atık Fondunun birgə pavilyonu olan Həmrəylik Mərkəzi, həmçinin digər tərəfdaşların və ölkələrin sərgi stendlərinə baxıblar. Yaşıl Zonanın ümumi konsepti, bu zonada keçiriləcək yüksəksəviyyəli konfrans və tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib.

President Ilham Aliyev reviewed facilities created for COP29 at the Baku Olympic Stadium area
04.11.2024On November 4, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, accompanied by First Lady Mehriban Aliyeva, inspected the facilities created for COP29 at the Baku Olympic Stadium area.
Assistant to the President Anar Alakbarov provided a detailed briefing on the developed facilities to the head of state and the First Lady.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva examined electric mini-mobiles designated for cargo and passenger transport, as well as vehicles for medical and fire safety purposes that will be utilized at the event venue during COP29. They also reviewed golf carts and electric buses to facilitate the movement of high-level guests in the area during the summit, alongside other electric vehicles that will operate throughout the city during the event.
The head of state and the First Lady toured the “Nizami” Plenary Hall in the official Blue Zone of COP29, where National Statements will be delivered at the opening ceremony. They also visited venues prepared for the World Leaders Climate Action Summit and multifunctional meeting rooms designated for official negotiations. Various exhibitions and displays promoting Azerbaijan's culture and nature were also noted. Pre-session meetings are currently underway within the framework of COP29 in the Blue Zone, which will soon be handed over to the UN Framework Convention on Climate Change.
The head of state and the First Lady familiarized themselves with the accreditation and registration processes, receiving detailed information about the delegations that have registered thus far, with reports indicating significant interest in the event.
Additionally, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the area housing the pavilions of other countries and parties, observing the construction processes of the Azerbaijani and other national pavilions. They explored the Green Zone, designed as an open platform for public engagement with various stakeholders. Furthermore, they visited the Center for Solidarity, a joint pavilion of the Heydar Aliyev Foundation and the Zero Waste Foundation, and viewed the exhibition stands of other partners and countries. Comprehensive information was provided regarding the overall concept of the Green Zone and the high-level conferences and events planned for this area.