Prezident İlham Əliyev Bakı Olimpiya Stadionunun ərazisində COP29-la bağlı yaradılan şəraitlə tanış olub
04.11.2024Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva noyabrın 4-də Bakı Olimpiya Stadionunun ərazisində COP29-la bağlı yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Prezidentin köməkçisi Anar Ələkbərov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma burada yaradılan şərait barədə ətraflı məruzə edib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva COP29-un keçiriləcəyi tarixlərdə tədbir məkanı ərazisində istifadə ediləcək yük və sərnişindaşıma, eləcə də tibbi və yanğınsöndürmə üçün nəzərdə tutulan elektrikli minimobillər, Sammit zamanı yüksəksəviyyəli qonaqların ərazidə hərəkətini təmin etmək üçün istifadə olunacaq qolf-mobillər və elektrikli avtobuslar, həmçinin tədbir günlərində şəhər ərazisində hərəkət edəcək digər elektrikli nəqliyyat vasitələrinə baxıblar.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım COP29-un rəsmi Mavi Zonasında açılış mərasimində Milli bəyanatların səsləndiriləcəyi “Nizami” Plenar İclas zalı, İqlim Fəaliyyəti üzrə Dünya Liderlərinin Sammiti üçün hazırlanan məkanlar, eləcə də rəsmi danışıqların aparılacağı sahələrdə təşkil edilən çoxfunksiyalı müxtəlif görüş otaqları ilə tanış olublar. Qeyd edilib ki, burada Azərbaycanın mədəniyyəti və təbiətini təbliğ edən müxtəlif ekspozisiya və sərgilər var. Bildirilib ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasına yaxın günlərdə təhvil veriləcək Mavi Zonada hazırda COP29 çərçivəsində pre-sessiya görüşləri keçirilir.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım akkreditasiya və qeydiyyat prosesləri ilə tanış olublar. Bu günədək konfransda qeydiyyatdan keçmiş nümayəndə heyətləri ilə bağlı ətraflı məlumat verilib, tədbirə böyük marağın olduğu bildirilib.
Digər ölkələrin və tərəflərin pavilyonlarının yerləşdiyi zonaya baxan Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva burada Azərbaycan və digər ölkə pavilyonlarının tikinti prosesləri ilə tanış olub, müxtəlif maraqlı tərəflərin iştirakı ilə geniş iştirakçı auditoriyası, eləcə də ictimaiyyət üçün açıq platforma rolunu oynayacaq Yaşıl Zonada olublar, Heydər Əliyev Fondu və Sıfır Atık Fondunun birgə pavilyonu olan Həmrəylik Mərkəzi, həmçinin digər tərəfdaşların və ölkələrin sərgi stendlərinə baxıblar. Yaşıl Zonanın ümumi konsepti, bu zonada keçiriləcək yüksəksəviyyəli konfrans və tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib.

Президент Ильхам Алиев ознакомился с условиями, созданными на территории Бакинского олимпийского стадиона в связи с COP29
04.11.20244 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с условиями, созданными на территории Бакинского олимпийского стадиона в связи с СОР29.
Помощник Президента Анар Алакбаров подробно доложил главе государства и первой леди о созданных здесь условиях.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посмотрели электрические минимобили для грузовых и пассажирских перевозок, а также медицинской помощи и тушения пожаров, которые будут использоваться в дни проведения COP29, гольф-мобили и электрические автобусы, предназначенные для обеспечения передвижения гостей по территории во время Саммита высокопоставленных гостей, а также другие электрические транспортные средства, которые будут курсировать по городу в дни мероприятия.
Глава государства и первая леди ознакомились с залом пленарных заседаний «Низами» в «Голубой зоне» СОР29, где на церемонии официального открытия будут озвучены национальные заявления, помещениями для проведения Саммита мировых лидеров по климатической деятельности, а также различными многофункциональными комнатами для встреч, которые будут организованы в зонах проведения официальных переговоров. Отмечалось, что здесь имеются различные экспозиции и выставки, пропагандирующие культуру и природу Азербайджана. Было сообщено, что в «Голубой зоне», которая в ближайшие дни будет передана Рамочной конвенции ООН об изменении климата, в настоящее время проходят пре-сессии в рамках COP29.
Глава государства и первая леди ознакомились с процессами аккредитации и регистрации. Была предоставлена подробная информация о делегациях, зарегистрированных для участия в конференции, отмечен большой интерес к мероприятию.
При осмотре зон, где расположены павильоны других стран и сторон, Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с процессами строительства павильонов Азербайджана и других стран, посетили «Зеленую зону», которая будет служить открытой платформой для широкой аудитории участников и общественности при участии различных заинтересованных сторон, посмотрели Центр солидарности – совместный павильон Фонда Гейдара Алиева и Фонда нулевых отходов, выставочные стенды других партнеров и стран. Была предоставлена подробная информация об общей концепции «Зеленой зоны», конференции высокого уровня и мероприятиях, которые будут проведены в этой зоне.