23.09.2024Sentyabrın 23-də Bakının Xətai rayonundakı “Gənclik” parkında ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və ailə üzvləri tədbirdə iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin və COP29 könüllülərinin qatıldığı aksiyada 1000 ədəd Eldar şamı ağacı əkilib.
Qeyd edək ki, “Gənclik” parkı Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə salınıb. Ərazisi 43 hektar olan parkda yaşıllıq zolaqları ilə yanaşı, əyləncə və istirahət sahələri yaradılıb.
Xatırladaq ki, 2019-cu il noyabrın 11-də “Gənclik” parkı yeni salınarkən Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin “Təbiət naminə birləş, Həyat naminə birləş!” layihəsi çərçivəsində ağacəkmə aksiyasında iştirak etmişlər. Dövlətimizin başçısı bir zamanlar baxımsız olan bu ərazidə abadlaşdırma işlərinin aparılması ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar vermişdi.
2021-ci il avqustun 26-da istifadəyə verilən “Gənclik” parkı insanların rahat istirahət ünvanı olmaqla yanaşı, eyni zamanda, paytaxtın ekoloji mühitinə öz töhfəsini verir.
Onu da qeyd edək ki, Azərbaycanda ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün dövlət səviyyəsində həyata keçirilən layihələrə birinci xanım Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu da xüsusi diqqət yetirir. Fond ölkəmizdə yeni yaşıllıqların salınması və mövcud yaşıllıq sahələrinin qorunması üzrə müxtəlif layihələr icra edir. “Gənclik” parkı ərazisindəki budəfəki ağacəkmə aksiyası isə ekoloji tarazlığa daha bir töhfə oldu.

23.09.2024A tree-planting campaign was held in the Khatai district of Baku on September 23.
President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation and founder and head of IDEA Public Union Leyla Aliyeva and their family members participated in a tree-planting event.
Approximately 1000 Eldar pines were planted in “Ganjlik” park in Khatai district of Baku. Volunteers from the "Regional Development" Public Union of the Heydar Aliyev Foundation and COP29 took part in the campaign.
“Ganjlik” Park occupies an area of 43 hectares. On November 11, 2019, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva attended a tree-planting campaign as part of the “Unite for the sake of nature! Unite for the sake of life!” project in new “Ganjlik” park built by the Heydar Aliyev Foundation. The head of state gave relevant instructions regarding the implementation of improvement works in this area, which had fallen into disrepair.
Commissioned on August 26, 2021, “Ganjlik” park, is not only a comfortable place for people to rest, but it also contributes to the ecological environment of the capital Baku.