Sentyabrın 23-də Bakının Xətai rayonundakı “Gənclik” parkında ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva, Fondun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva və ailə üzvləri tədbirdə iştirak ediblər.
Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin və COP29 könüllülərinin qatıldığı aksiyada 1000 ədəd Eldar şamı ağacı əkilib.
Qeyd edək ki, “Gənclik” parkı Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə salınıb. Ərazisi 43 hektar olan parkda yaşıllıq zolaqları ilə yanaşı, əyləncə və istirahət sahələri yaradılıb.
Xatırladaq ki, 2019-cu il noyabrın 11-də “Gənclik” parkı yeni salınarkən Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin “Təbiət naminə birləş, Həyat naminə birləş!” layihəsi çərçivəsində ağacəkmə aksiyasında iştirak etmişlər. Dövlətimizin başçısı bir zamanlar baxımsız olan bu ərazidə abadlaşdırma işlərinin aparılması ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar vermişdi.
2021-ci il avqustun 26-da istifadəyə verilən “Gənclik” parkı insanların rahat istirahət ünvanı olmaqla yanaşı, eyni zamanda, paytaxtın ekoloji mühitinə öz töhfəsini verir.
Onu da qeyd edək ki, Azərbaycanda ekoloji vəziyyətin yaxşılaşdırılması üçün dövlət səviyyəsində həyata keçirilən layihələrə birinci xanım Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu da xüsusi diqqət yetirir. Fond ölkəmizdə yeni yaşıllıqların salınması və mövcud yaşıllıq sahələrinin qorunması üzrə müxtəlif layihələr icra edir. “Gənclik” parkı ərazisindəki budəfəki ağacəkmə aksiyası isə ekoloji tarazlığa daha bir töhfə oldu.

23.09.202423 сентября в парке «Гянджлик» в Хатаинском районе Баку состоялась акция по посадке деревьев.
B мероприятии приняли участие президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиева, вице-президент Фонда Лейла Алиева и члены их семьи.
В ходе акции, в которой приняли участие волонтеры Общественного объединения «Региональное развитие» Фонда Гейдара Алиева и COP29, были высажены 1000 эльдарских сосен.
Отметим, что парк «Гянджлик» создан по инициативе Фонда Гейдара Алиева. Наряду с озеленительными полосами, в парке площадью 43 га созданы зоны развлечений и отдыха.
Напомним, что 11 ноября 2019 года, когда закладывался новый парк «Гянджлик», Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в акции по посадке деревьев в рамках проекта «Объединяйся во имя природы, объединяйся во имя жизни!» Общественного объединения «Региональное развитие» Фонда Гейдара Алиева. Глава нашего государства дал соответствующие поручения по благоустройству этой некогда заброшенной территории.
Парк «Гянджлик», сданный в пользование 26 августа 2021 года, не только является комфортным местом для отдыха людей, но и способствует сохранению экологической среды столицы.
Следует также отметить, что возглавляемый первой леди Мехрибан Алиевой Фонд Гейдара Алиева уделяет особое внимание реализуемым на государственном уровне проектам по улучшению экологической ситуации в Азербайджане. Фонд осуществляет различные проекты по закладке новых озеленительных зон и защите существующих зеленых насаждений в нашей стране. Акция по посадке деревьев в парке «Гянджлик» стала еще одним вкладом в поддержание экологического баланса.