Kəlbəcər şəhərində 524 ailəlik yaşayış kompleksinin tikintisi ilə tanışlıq
02.09.2024Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sentyabrın 2-də Kəlbəcər şəhərində 524 ailəlik yaşayış kompleksinin tikintisi ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən işlərlə bağlı ətraflı məlumat verildi.
Bildirildi ki, bu yaşayış kompleksinin ümumi sahəsi 19,5 hektardır.
Birinci mərhələdə buraya 201 ailə köçürüləcək. Bunun üçün kompleksdə dördmərtəbəli 6 bina tikilib. Binaların hər birində 27 mənzil mövcuddur. Mənzillərin 54-ü ikiotaqlı, 72-si üçotaqlı və 36-sı dördotaqlıdır.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım yaşayış kompleksində hazır mənzillərə baxdılar.
Kompleksdə, həmçinin “townhouse” tipli ikimərtəbəli 39 ev də inşa olunub. Bu evlərin hər biri üçotaqlıdır.
Diqqətə çatdırıldı ki, ikinci mərhələdə bu kompleksə 323 ailənin köçürülməsi planlaşdırılır. Bunun üçün isə müxtəlif tipli dördmərtəbəli 16 çoxmənzilli yaşayış binası, “townhouse” tipli ikimərtəbəli 57 ev inşa olunacaq.
Kompleksdə sakinlərin rahat yaşayışı üçün hər cür şərait yaradılır. Ərazidə park, istirahət guşələri, sosial-məişət obyektləri, avtodayanacaqlar, velosiped yolları, uşaq oyun və idman meydançaları istifadəyə veriləcək, geniş abadlıq və yaşıllaşdırma işləri görüləcək.

President Ilham Aliyev examine construction progress of residential complex for 524 families in Kalbajar
On September 2, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva visited the city of Kalbajar to inspect the construction of a residential complex that will provide housing for 524 families.
The President and First Lady were briefed on the project details. The complex covers a total area of 19.5 hectares. During the first phase, 201 families will be relocated to six newly constructed four-story buildings, each containing 27 apartments. The apartments are divided into 54 two-room, 72 three-room, and 36 four-room units.
The President and First Lady also viewed the completed apartments. In addition, 39 two-story "townhouse" style homes, each with three rooms, have been built within the complex.
In the second phase, 323 more families will be accommodated. For this, 16 additional four-story apartment buildings and 57 more two-story "townhouse" style homes will be constructed.
The complex is kitted out with all necessary facilities for a comfortable lifestyle, including parks, recreation areas, social and service facilities, parking spaces, bicycle paths, children's playgrounds, and sports fields. Landscaping and beautification work is also underway.