Kəlbəcər şəhərində 524 ailəlik yaşayış kompleksinin tikintisi ilə tanışlıq
02.09.2024Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva sentyabrın 2-də Kəlbəcər şəhərində 524 ailəlik yaşayış kompleksinin tikintisi ilə tanış olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən işlərlə bağlı ətraflı məlumat verildi.
Bildirildi ki, bu yaşayış kompleksinin ümumi sahəsi 19,5 hektardır.
Birinci mərhələdə buraya 201 ailə köçürüləcək. Bunun üçün kompleksdə dördmərtəbəli 6 bina tikilib. Binaların hər birində 27 mənzil mövcuddur. Mənzillərin 54-ü ikiotaqlı, 72-si üçotaqlı və 36-sı dördotaqlıdır.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım yaşayış kompleksində hazır mənzillərə baxdılar.
Kompleksdə, həmçinin “townhouse” tipli ikimərtəbəli 39 ev də inşa olunub. Bu evlərin hər biri üçotaqlıdır.
Diqqətə çatdırıldı ki, ikinci mərhələdə bu kompleksə 323 ailənin köçürülməsi planlaşdırılır. Bunun üçün isə müxtəlif tipli dördmərtəbəli 16 çoxmənzilli yaşayış binası, “townhouse” tipli ikimərtəbəli 57 ev inşa olunacaq.
Kompleksdə sakinlərin rahat yaşayışı üçün hər cür şərait yaradılır. Ərazidə park, istirahət guşələri, sosial-məişət obyektləri, avtodayanacaqlar, velosiped yolları, uşaq oyun və idman meydançaları istifadəyə veriləcək, geniş abadlıq və yaşıllaşdırma işləri görüləcək.

Ознакомление со строительством жилого комплекса на 524 семьи в городе Кяльбаджар
02.09.20242 сентября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились со строительством жилого комплекса на 524 семьи в городе Кяльбаджар.
Главе государства и первой леди была предоставлена подробная информация о проделанной работе.
Было сообщено, что общая площадь этого жилого комплекса составляет 19,5 га.
На первом этапе сюда будет переселена 201 семья. Для этого в комплексе построено 6 четырехэтажных зданий. В каждом из зданий имеется по 27 квартир. 54 квартиры двухкомнатные, 72 - трехкомнатные и 36 - четырехкомнатные.
Глава государства и первая леди осмотрели готовые квартиры в жилом комплексе.
В комплексе также построены 39 двухэтажных домов типа townhouse. Все они трехкомнатные.
Было сообщено, что на втором этапе в этот комплекс планируется переселить 323 семьи. Для этого будут построены 16 четырехэтажных многоквартирных жилых зданий разных типов и 57 двухэтажных домов типа townhouse.
В комплексе создаются все условия для комфортного проживания жителей. На территории будут созданы парки, зоны отдыха, социально-бытовые объекты, автостоянки, велосипедные дорожки, детские игровые и спортивные площадки, проведены масштабные работы по благоустройству и озеленению.