Azərbaycanın və Özbəkistanın birinci xanımları Daşkənddəki “Mexrli” məktəbi ilə tanış olublar
23.08.2024Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva avqustun 23-də Daşkənddə “Mexrli” məktəbi ilə tanış olublar.
Birinci xanımlara məktəb barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Uşaq Hematologiya, Onkologiya və Kliniki İmmunologiya Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən məktəbdə fasiləsiz və keyfiyyətli təhsili təmin etmək məqsədilə uzun müddət xəstəxanada müalicə alan və adi məktəbə və ya uşaq bağçasına gedə bilməyən uşaqlara məktəbəqədər, o cümlədən ümumi orta təhsil verilir. Məktəb həm də valideynlərin bu prosesə cəlb edilməsi ilə uşaqların tam reabilitasiyasına və sosiallaşmasına şərait yaradır. Tədris prosesində sırf rəqəmsallaşdırılmış dərslik və kitablardan istifadə olunur.
Qeyd edildi ki, Mərkəzdə müalicə alan 1-11-ci sinif şagirdləri üçün ümumi orta təhsil 12 fənn üzrə həyata keçirilir. Məktəbin yaradıcılıq studiyasında uşaqlara musiqi və təsviri incəsənət fənləri öyrədilir.

Первые леди Азербайджана и Узбекистана ознакомились со школой «Мехрли» в Ташкенте
23.08.202423 августа первая леди Азербайджанской Республики Мехрибан Алиева и первая леди Республики Узбекистан Зироатхон Мирзиёева ознакомились со школой «Мехрли» в Ташкенте.
Первые леди были проинформированы о школе.
Отмечалось, что в целях обеспечения непрерывного и качественного образования в школе, функционирующей при Центре детской гематологии, онкологии и клинической иммунологии, дети, которые длительное время проходят лечение в больнице и не могут посещать обычную школу или детский сад, получают дошкольное, а также общее среднее образование. Благодаря привлечению родителей к данному процессу школа одновременно создает условия для полной реабилитации и социализации детей. В учебном процессе используются исключительно цифровые учебники и книги.
Было отмечено, что общее среднее образование для учащихся 1-11 классов, проходящих лечение в центре, осуществляется по 12 дисциплинам. В творческой студии школы проводится обучение детей музыке и изобразительному искусству.