Azərbaycanın və Özbəkistanın birinci xanımları Daşkənddəki “Mexrli” məktəbi ilə tanış olublar
23.08.2024Azərbaycan Respublikasının birinci xanımı Mehriban Əliyeva və Özbəkistan Respublikasının birinci xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva avqustun 23-də Daşkənddə “Mexrli” məktəbi ilə tanış olublar.
Birinci xanımlara məktəb barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Uşaq Hematologiya, Onkologiya və Kliniki İmmunologiya Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən məktəbdə fasiləsiz və keyfiyyətli təhsili təmin etmək məqsədilə uzun müddət xəstəxanada müalicə alan və adi məktəbə və ya uşaq bağçasına gedə bilməyən uşaqlara məktəbəqədər, o cümlədən ümumi orta təhsil verilir. Məktəb həm də valideynlərin bu prosesə cəlb edilməsi ilə uşaqların tam reabilitasiyasına və sosiallaşmasına şərait yaradır. Tədris prosesində sırf rəqəmsallaşdırılmış dərslik və kitablardan istifadə olunur.
Qeyd edildi ki, Mərkəzdə müalicə alan 1-11-ci sinif şagirdləri üçün ümumi orta təhsil 12 fənn üzrə həyata keçirilir. Məktəbin yaradıcılıq studiyasında uşaqlara musiqi və təsviri incəsənət fənləri öyrədilir.

First ladies of Azerbaijan and Uzbekistan visited “Mekhrli” school in Tashkent
On August 23, Mehriban Aliyeva, First Lady of the Republic of Azerbaijan, and Ziroatkhon Mirziyoyeva, First Lady of the Republic of Uzbekistan, visited the “Mekhrli” school in Tashkent.
The first ladies were briefed on the school’s operations.
The school, part of the Center for Pediatric Hematology, Oncology, and Clinical Immunology, provides continuous, quality education to children undergoing long-term treatment who cannot attend regular schools or kindergartens. It offers both preschool and general secondary education, focusing on the full rehabilitation and socialization of children and involving parents in the process. The teaching uses digital textbooks and materials.
For students in grades 1-11, the school offers education is 12 subjects and includes a creative studio where children are taught music and visual arts.