Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Daşkənddə rəsmi qarşılanma mərasimi olub
23.08.2024Avqustun 23-də Daşkənddəki “Kuksaroy” dövlət iqamətgahında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəsmi qarşılanma mərasimi olub.
Azərbaycanın və Özbəkistanın Dövlət bayraqlarının dalğalandığı meydanda Prezident İlham Əliyevin şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Prezident İlham Əliyevi və birinci xanım Mehriban Əliyevanı Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev və xanımı Ziroatxon Mirziyoyeva qarşıladılar.
Azərbaycanın və Özbəkistanın Dövlət himnləri səsləndi.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Özbəkistan əsgərlərini salamladı.
Prezidentlər fəxri qarovul dəstəsinin qarşısından keçdilər.
Özbəkistanın dövlət və hökumət nümayəndələri Prezident İlham Əliyevə, Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri isə Prezident Şavkat Mirziyoyevə təqdim edildi.

Official welcome ceremony was held for President of Azerbaijan Ilham Aliyev in Tashkent
An official welcome ceremony has been held for President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev at the Kuksaroy State Residence in Tashkent.
A guard of honor was arranged for President Ilham Aliyev at a square adorned with the national flags of Azerbaijan and Uzbekistan.
President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and his wife, Ziroatkhon Mirziyoyeva, welcomed President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva.
Then, they posed together for photographs.
The national anthems of Azerbaijan and Uzbekistan were performed.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev saluted the Uzbekistani soldiers.
The Presidents reviewed the guard of honor.
State and government officials of Uzbekistan were introduced to President Ilham Aliyev, while members of the Azerbaijani delegation were introduced to President Shavkat Mirziyoyev.