Ağdam şəhərində beşinci yaşayış kompleksinin təməli qoyulub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam şəhərində salınacaq beşinci yaşayış kompleksinin təməlinin qoyulması mərasimində iştirak ediblər.
Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma yaşayış kompleksi barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, ümumi sahəsi 12 hektar olan yaşayış kompleksinin ərazisinin böyük bir hissəsi yaşıllıq zonasından ibarət olacaq. Kompleks şəhərin təsdiq edilmiş ümumi Baş planına uyğun salınacaq. Bu kompleksdə tikiləcək yaşayış binalarında ümumilikdə 1115 mənzil olacaq. Mənzillərdən 25-nin birotaqlı, 314-nün ikiotaqlı, 552-sinin üçotaqlı, 224-nün isə dördotaqlı olacaq.
Qeyd edildi ki, kompleksdəki binaların inşasında modern memarlıq yanaşmalarından və milli naxış elementlərindən istifadə olunacaq. Burada idman meydançalarının, istirahət guşələrinin, velosiped dayanacaqlarının və digər zəruri infrastruktur obyektlərinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Bütün binalar daimi su, elektrik enerjisi və yüksəksürətli internet ilə təmin ediləcək. İstilik və isti su təchizatı mərkəzi qazanxana sistemi ilə həyata keçiriləcək. Binaların inşasında istilik tutumlu təbii inşaat materiallarından istifadə ediləcək.

Foundation stone was laid for 5th residential complex in Aghdam city
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva have attended a ceremony of the laying of the foundation stone for the 5th residential complex in the city of Aghdam.
Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories of the Karabakh Economic Region (except Shusha district) Emin Huseynov briefed the head of state and the First Lady on the construction project.
The residential complex, with a total area of 12 hectares, will feature 1,115 apartments comprised of 25 one-room, 314 two-room, 552 three-room and 224 four-room ones. The complex will adhere to the approved master plan of the city.
President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva watched a video showcasing the future appearance of the residential complex.
The head of state laid the foundation stone for the fifth residential complex in the city of Aghdam.