Xocavənd rayonunun Şıx Dursun kəndində “Çinar müqəddəs yer” abidə kompleksinə baxış
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva dekabrın 20-də Xocavənd rayonunun Şıx Dursun kəndində olublar.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım kənddəki “Çinar müqəddəs yer” abidə kompleksinə baxış keçiriblər.
Qeyd edək ki, Qırmızı Bazar qəsəbə inzibati ərazisi dairəsinə daxil olan Şıx Dursun kəndi 1992-ci il oktyabrın 2-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunub. Kənd 2023-cü il sentyabrın 19-20-də Azərbaycan Ordusunun Qarabağda həyata keçirdiyi lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində separatçılardan təmizlənib.
Kənddə 2500 ilə qədər yaşı olduğu təxmin edilən çinar nəinki Azərbaycanın, dünyanın ən yaşlı ağaclarından biri sayılır. Ağacın hündürlüyü 54 metr, gövdəsinin diametri 27 metrdir. Ağacın yaxınlığında onu su ilə təmin edən Tenqri bulağı yerləşir.

President Ilham Aliyev viewed "Chinar sacred place" monument complex in village of Shikh Dursun of Khojavand district
20.12.2023President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva have visited the village of Shikh Dursun in the Khojavand district.
The head of state and the First Lady viewed the "Chinar sacred place" monument complex in the village.
The village of Shikh Dursun, located within the administrative territory of the settlement of Girmizi Bazar, was occupied by the Armenian armed forces on October 2, 1992. The liberation of the village from separatists occurred through local anti-terrorism measures carried out by the Azerbaijani Army in Karabakh on September 19-20, 2023.