Xocavənd rayonunun Şıx Dursun kəndində “Çinar müqəddəs yer” abidə kompleksinə baxış
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva dekabrın 20-də Xocavənd rayonunun Şıx Dursun kəndində olublar.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım kənddəki “Çinar müqəddəs yer” abidə kompleksinə baxış keçiriblər.
Qeyd edək ki, Qırmızı Bazar qəsəbə inzibati ərazisi dairəsinə daxil olan Şıx Dursun kəndi 1992-ci il oktyabrın 2-də Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən işğal olunub. Kənd 2023-cü il sentyabrın 19-20-də Azərbaycan Ordusunun Qarabağda həyata keçirdiyi lokal xarakterli antiterror tədbirləri nəticəsində separatçılardan təmizlənib.
Kənddə 2500 ilə qədər yaşı olduğu təxmin edilən çinar nəinki Azərbaycanın, dünyanın ən yaşlı ağaclarından biri sayılır. Ağacın hündürlüyü 54 metr, gövdəsinin diametri 27 metrdir. Ağacın yaxınlığında onu su ilə təmin edən Tenqri bulağı yerləşir.

Осмотр мемориального комплекса «Святыня Чинар» в селе Ших Дурсун Ходжавендского района
20.12.202320 декабря Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили село Ших Дурсун Ходжавендского района.
Глава государства и первая леди осмотрели мемориальный комплекс «Святыня Чинар» в селе.
Отметим, что село Ших Дурсун, входящее в состав административно-территориального округа поселка Гырмызы Базар, 2 октября 1992 года было оккупировано вооруженными силами Армении. 19-20 сентября 2023 года в результате локальных антитеррористических мероприятий, проведенных Азербайджанской армией в Карабахе, село было очищено от сепаратистов.
Платан в селе, возраст которого насчитывает 2500 лет, считается одним из старейших деревьев не только в Азербайджане, но и в мире. Высота дерева составляет 54 метра, диаметр ствола 27 метров. Рядом с деревом находится родник Тенгри, питающий его корни водой.