Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Şuşada İsa bulağında olublar
07.11.2023Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva noyabrın 7-də Şuşada İsa bulağında olublar.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma İsa bulağının ətrafında görülən işlər barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, Şuşa şəhərindən 4 kilometr məsafədə, dəniz səviyyəsindən təqribən 1300 metr hündürlükdə, meşədə yerləşən İsa bulağı Azərbaycan təbiətinin nadir incilərindən hesab olunur. Bu hidronim haqqında yerli əhalinin məlumatına görə, bulaq XVIII əsrdə ilk dəfə onu qalın meşəlikdə üzə çıxarmış İsa adlı əkinçinin adını daşıyır.
Məlumat verildi ki, Vətən müharibəsindən sonra İsa bulağı Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsi tərəfindən tamamilə bərpa edilib. Bulağın özü mərmərdən hazırlanıb, “İsa bulağı” sözü isə milli ornamentlə yazılıb. Bulağın su təminatı da tam bərpa olunub. İsa bulağı Azərbaycanın, Qarabağın ən məşhur istirahət yerlərindən biri hesab olunur. Görülən işlər İsa bulağının əvvəlki şöhrətinin qısa müddətdə bərpasına şərait yaradacaq.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили Иса булагы в Шуше
07.11.20237 ноября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посетили Иса булагы в Шуше.
Гглава государства и первая леди были проинформированы о работе, проведенной на территории, прилегающей к Иса булагы.
Было сообщено, что Иса булагы, расположенный в лесу в 4 километрах от города Шуша, на высоте около 1300 метров над уровнем моря, считается одной из редких жемчужин природы Азербайджана. По сведениям местного населения об этом гидрониме, источник назван в честь земледельца по имени Иса, который впервые обнаружил его в густом лесу в XVIII веке.
Было отмечено, что после Отечественной войны Иса булагы был полностью восстановлен Управлением Государственного заповедника города Шуша. Родник облицован мрамором, на котором выгравированы национальные орнаменты. Поступление воды в источник полностью восстановлено. Иса булагы считается одним из самых известных мест отдыха Азербайджана, Карабаха. Выполненные работы позволят в короткие сроки вернуть Иса булагы былую славу.