Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Laçın Şəhəri Günü” bayram şənliklərində iştirak ediblər
26.08.2023Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 26-da Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, Mədəniyyət Nazirliyinin və Prezidentin Laçın rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə Laçın şəhərində Mənzərəli terrasda və Bayraq Meydanının qarşısında keçirilən “Laçın Şəhəri Günü” bayram şənliklərində iştirak ediblər.
Şəhərin Mənzərəli terrasında Abdulla Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrı və teatrın nəzdində fəaliyyət göstərən “Oyuq” studiyası müxtəlif tamaşalar nümayiş etdirib. Burada, eyni zamanda, xalq tətbiqi sənəti üzrə ustad dərsləri təşkil olunub, şəbəkə, həsir sənəti, dulusçuluq, misgərlik, xalçaçılıq, tikmə, papaqçılıq və digər sənət növlərinin də daxil olduğu incəsənət sərgisi və “Laçın mənzərələri” adlı rəsm sərgisi açılıb. Laçının mənzərəli məkanlarından birində qurulmuş “I love Lachin” bölməsində isə qonaqlar şəhərin füsunkar təbiətini seyr edə, bu gözəlliyi öz telefonlarının və fotoaparatlarının yaddaşına köçürə biləcəklər. İncəsənət düşərgəsində isə rəsm əsərlərinin çəkilməsi və ceyran maketlərinin boyanmasını izləmək mümkün olacaq.
Bayraq Meydanının qarşısında isə gün ərzində “Sarı Aşıq və Yaxşı” dastan-tamaşası nümayiş olunub, Laçın çay ənənələrinin təqdimatı məqsədilə “Çay dəstgahı”, müxtəlif sənətkarlıq nümunələri, suvenirlər, zərgərlik, keramika və sair məmulatların satışı üçün “Laçın bazarı” qurulub, milli geyimdə olan aktyorların ifasında immersiv oyunlar, milli personajlardan hazırlanan maskotların gəzintisi təşkil edilib.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva “Laçın Şəhəri Günü” bayram şənliklərində təşkil olunan sərgilərlə tanış olub, sənətkarlıq nümunələrinə baxıb, tamaşalar izləyib, tədbir iştirakçıları ilə söhbət ediblər.
Uşaqlar: Salam, necəsiniz?
Reza Deqati: Bunların şəkilləridir. Bunların 100 şəklini çəkmişəm.
Müəllim: Bunlar hamısı laçınlıdır. Hamısı köçüb gəlib yaşayırlar.
Prezident İlham Əliyev: Hamısı köçüb gəlib, çox gözəl.
Uşaqlarla xatirə şəkli çəkdirildi.
Prezident İlham Əliyev: Məktəb 15 sentyabrda açılacaq. Biz dünən gördük, məktəb də gözəldir, 2 nömrəli məktəb, məktəb avtobusu var. Yəqin ki, gələn ilə çatdıracağıq, çalışacağıq 1 nömrəli məktəb də inşa edilsin. Ona görə uşaqlar da sentyabrın 15-dən məktəbə getməyə hazır olsunlar. Siz Bakıda yaşamısınız, Sumqayıtda yaşamısınız yəqin ki, elə deyilmi? Yəni, böyük şəhərlərdə yaşamısınız. Amma indi gəlmisiniz nisbətən kiçik olan belə şəhərə. Özünüzü yaxşı hiss edirsiniz?
Uşaqlar: Kiçik olsa da, çox gözəldir. Çoxlu gəzirik.
Uşaq: Allah Sizi qorusun ki, Siz bu cənnəti almısınız.
Prezident İlham Əliyev: Doğrudan da cənnətdir.
Müəllim: Bəli, uşaqların sevinci bəsdir.
Mehriban xanım Əliyeva: Cənnətdir.
Prezident İlham Əliyev: Laçın şəhəri indi gündən-günə daha da gözəlləşir. Azad edilmiş bu ərazilərdə şəhərlər elə olacaq ki, heç paytaxt şəhərlərdən də fərqlənməyəcək.
Balaca oğlan: Cənab Prezidentimiz, izn verirsinizsə, Sizə Türk marşının, yəni, “İstiqlal marşı”nın iki kupletini deyim.
Prezident İlham Əliyev: Hə, de.
Uşaq Türkiyənin Dövlət Himnindən iki bəndi söylədi.
Dövlətimizin başçısı və birinci xanım “Laçın mənzərələri” adlı rəsm sərgisi ilə tanış oldular.
Prezident İlham Əliyev: Biz Kəlbəcərdən gəlmişik. Orada da çox gözəl mənzərəli yerlər var.
Rəssam: Şərait yaransın, orada da çəkərik, çox gözəldir.
Prezident İlham Əliyev: Siz buraya biz təzə gələndə də gəlmişdiniz, ermənilərin qoyduqlarını görmüşdünüz nə gündəydi. Bir il, heç bir il keçməyib, oktyabrda başlamışıq bərpa işlərinə, siz burada olmusunuz.
Rəssam: Bilirəm, üç dəfə olmuşam.
Digər rəssam: Bu, “Qasımuşağı” - Laçının ənənəvi xalçasıdır. “Çələbi” Qarabağın simvolu olduğu kimi, “Qasımuşağı” da Laçının ənənəvi xalçasıdır. O nəsil yaşayırdı, Zülfi əmi var idi, rəhmətə getdi.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в праздничных торжествах «День города Лачин»
26.08.202326 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в организованных Министерством культуры и специальным представительством Президента в Лачинском районе при поддержке Фонда Гейдара Алиева праздничных торжествах «День города Лачин», состоявшихся на Живописной террасе и перед площадью Флага в городе Лачин.
На Живописной террасе города Азербайджанский государственный кукольный театр имени Абдуллы Шаига и функционирующая при театре студия «Оюг» представили различные спектакли. Здесь также были организованы мастер-классы по народно-прикладному искусству, открылись выставка по таким видам ремесел, как шебеке, плетение циновок, гончарное искусство, медничество, ковроткачество, вышивание, шитье шапок, и выставка картин под названием «Пейзажи Лачина». А в разделе I love Lachın, созданном в одном из живописных уголков Лачина, гости смогут полюбоваться восхитительной природой города, запечатлеть эту красоту с помощью своих телефонов и фотоаппаратов. Перед площадью Флага в течение дня демонстрировался спектакль-дастан «Сары Ашуг и Яхшы», был устроен «чайный стол» с целью представления чайных традиций Лачина, открыт «Лачинский базар» для продажи образцов различных ремесел, сувениров, ювелирных, керамических и других изделий. В исполнении актеров в национальных костюмах были показаны иммерсивные игры, организованы гулянья маскотов национальных персонажей.
Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с выставками, организованными в рамках праздничных торжеств «День города Лачин», посмотрели образцы ремесел, спектакли, побеседовали с участниками мероприятия.
Президент Ильхам Алиев: Здравствуйте, дети.
Дети: Здравствуйте, как Вы?
Реза Дегати: Это их фотографии. Я сделал 100 их фотографий.
Учительница: Все они лачинцы. Все переселились и живут здесь.
Президент Ильхам Алиев: Все переселились, прекрасно.
Была сделана памятная фотография с детьми.
Президент Ильхам Алиев: Школа откроется 15 сентября. Мы вчера видели, школа тоже красивая, школа номер 2. Есть школьный автобус. Наверное, успеем до следующего года, постараемся, чтобы была построена школа номер 1. Поэтому пусть дети будут готовы пойти в школу 15 сентября. Вы жили в Баку, жили в Сумгайыте, наверное, не так ли? То есть жили в больших городах. А сейчас приехали в относительно небольшой город. Хорошо себя чувствуете?
Дети: Он хоть и небольшой, но очень красивый. Мы много гуляем.
Мальчик: Да хранит Вас Аллах за то, что Вы освободили этот рай.
Президент Ильхам Алиев: Действительно рай.
Учительница: Да, радости детей достаточно.
Мехрибан ханым Алиева: Это рай.
Президент Ильхам Алиев: Город Лачин сейчас с каждым днем хорошеет. Города на этих освобожденных территориях будут такими, что ничем не будут отличаться от столичных городов.
Мальчик: Господин Президент, если позволите я прочитаю Вам турецкий марш, то есть два куплета из «Марша независимости».
Мальчик прочитал два куплета из государственного гимна Турции.
Мехрибан ханым Алиева: Спасибо.
Глава государства и первая леди ознакомились с выставкой «Пейзажи Лачина».
Президент Ильхам Алиев: Мы приехали из Кяльбаджара. Там тоже есть очень красивые живописные места.
Художник: Пусть появятся условия, и там нарисуем, очень красиво.
Президент Ильхам Алиев: Когда мы только приехали сюда, вы тоже приезжали и видели, что армяне оставили после себя. Не прошло и года. Мы начали восстановительные работы в октябре, вы были здесь.
Художник: Знаю, я был три раза.
Другой художник: Это - «Гасымушагы», традиционный ковер Лачина. Как «Челеби» является символом Карабаха, так и «Гасымушагы» - традиционный ковер Лачина. Тот род жил, был дядя Зульфи, он скончался.
Президент Ильхам Алиев: Есть кто-нибудь из того рода?
Житель: Есть из того рода, есть. Гасымушагы.
Была сделана фотография на память с художниками.
Художник: Нам очень приятно, что Вы отмечаете свой день рождения вместе с праздничным днем Лачина.
Мехрибан ханым Алиева: Спасибо. И для меня это один из лучших дней рождения, потому что я нахожусь здесь.