Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Həkəri çayının sahilində keçirilən “Laçın Şəhəri Günü” bayram tədbirində iştirak ediblər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva avqustun 26-da Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, Mədəniyyət Nazirliyinin və Prezidentin Laçın rayonunda xüsusi nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə Laçın şəhərində Həkəri çayının sahilində keçirilən “Laçın Şəhəri Günü” bayram tədbirində iştirak ediblər.
- Əziz laçınlılar, əziz dostlar.
İlk növbədə, laçınlıları Şəhər Günü münasibətilə ürəkdən təbrik edirəm. İlk dəfədir ki, Laçında Şəhər Günü keçirilir, böyük təntənə ilə, böyük coşqu ilə keçirilir. Bildiyiniz kimi, azad edilmiş ərazilərdə bir müddət bundan əvvəl mənim Sərəncamımla şəhər günlərinin keçirilməsi haqqında qərar qəbul olunmuşdur, Şəhər günləri təsis edilmişdir. Şəhər günləri şəhərlərimizin azad edilməsi günləridir. Laçın şəhəri isə 26 avqust tarixində tamamilə azad edilmişdir.
İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində dekabrın 1-də Laçın rayonu işğaldan azad edildi, ancaq Laçın şəhəri və iki kənd – Zabux və Sus kəndləri bizim nəzarətimizdə deyildi. Ona görə ki, keçmiş Laçın dəhlizi bu şəhərdən, bu kəndlərdən keçirdi. Biz qısa müddət ərzində yeni yol çəkərək həm Laçına, həm də Zabux və Sus kəndlərinə qayıtdıq və bu gün səhər zabuxlularla mənim görüşüm olub. Onlar dünən axşam uzun fasilədən sonra – 31 ildən sonra öz doğma kəndlərinə qayıdıblar və artıq burada yaşayırlar. Laçınlılar isə mayın 28-dən etibarən artıq buradadırlar. Mayın 28-də - Müstəqillik Günündə mən birinci qrup laçınlılara onların evlərinin açarlarını təqdim etdim və beləliklə, Laçının dirçəliş dövrü başlamışdır. O vaxtdan bu günə qədər 1000-ə yaxın Laçın sakini şəhərdə məskunlaşmış və ilin sonuna qədər 900 ailə üçün evlər hazır olacaq. Yəni, bu ilin sonuna qədər bir neçə min həm şəhər sakini, həm kənd sakini Laçında yaşayacaq. Bu, böyük xoşbəxtlikdir. Bu xoşbəxtliyi bizə bəxş edən bizim müzəffər Silahlı Qüvvələrimizdir. Fürsətdən istifadə edərək bütün şəhidlərimizin əziz xatirəsini hörmətlə yad edir, onlara Allahdan rəhmət diləyirik. Onların qanı-canı bahasına, qəhrəman övladlarımızın şücaəti hesabına bu gün biz buradayıq, bu gün biz doğma torpağımızda bayram şənlikləri keçiririk. Bundan böyük xoşbəxtlik ola bilməz.
Laçının işğala məruz qalması böyük faciə idi, həm laçınlılar üçün, həm bütün Azərbaycan xalqı üçün. Hər bir kəndin, şəhərin işğala məruz qalması böyük faciə idi, amma Laçının işğalı strateji nöqteyi-nəzərindən böyük bir sınaq idi, böyük bir fəlakət idi. Çünki beləliklə, Ermənistanla keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti arasında coğrafi əlaqə yaradılırdı və bizim sonrakı itkilərimizin başlanğıcı məhz Şuşa və Laçının itirilməsi idi. May ayı müstəqil Azərbaycanın tarixində bu iki faciəvi günlə əlaqəli idi. Yəni, bizim müstəqil həyatımızda may ayı faciəli bir ay idi - çünki 8 mayda Şuşa, 18 mayda Laçın işğal edildi. İşğal bizi içəridən sarsıdırdı və bu işğal digər torpaqlarımızın işğal altına düşməsinin başlanğıcı idi. Çünki birinci Şuşa, ondan sonra Laçın işğal olunmuşdur.
Bu gün biz həm Şuşada, həm Laçında toy-bayram edirik, həm də sakinlər qayıdıb, həyat qayıdıb. Bu gün səhər uşaqlarla bir neçə tədbirdə iştirak edirdim. Onlardan soruşurdum, həm Zabuxda, həm Laçın şəhərində, siz Bakıdan, Sumqayıtdan, digər yerlərdən gəlmisiniz, darıxmırsınız? Xeyr dedilər. Biz öz doğma torpağımızda qürurla yaşayırıq. Hər bir laçınlı, hər bir keçmiş məcburi köçkün bu gün qürur hissi ilə yaşayır. Hər bir azərbaycanlı, Azərbaycanın hər bir yerində bütün Azərbaycan vətəndaşları, dünya azərbaycanlıları qürur hissi ilə yaşayırlar ki, biz tarixi Zəfər çalaraq bütün dünyaya Azərbaycan xalqının gücünü, iradəsini göstərdik və öz doğma torpağımıza qan tökərək qayıtmışıq. Danışıqlar yolu ilə bunu etmək mümkün deyildi və müharibə yeganə çıxış yolu idi. Biz ədalətli müharibə aparmışıq, biz öz torpağımızda vuruşmuşuq, savaşmışıq. Bizim başqa ölkələrin torpağında gözümüz yoxdur, ancaq öz torpağımızı biz heç kimə verən də deyilik. Bu məsələ ilə bağlı hələ işğal dövründə dəfələrlə mən Azərbaycan dövlətinin mövqeyini ifadə edərək deyirdim ki, heç vaxt Azərbaycan xalqı işğalla barışmayacaq, nəyin bahasına olursa-olsun öz doğma torpaqlarına qayıdacaqdır və belə də oldu.
İndi isə biz Laçını qurub-yaradırıq. Laçına keçən ilin sentyabr ayında gələndə şəhərin mənzərəsi çox acınacaqlı idi, şəhər demək olar ki, dağılmış vəziyyətdə idi. Köhnədən qalan, işğaldan əvvəlki dövrə aid olan bir neçə yöndəmsiz bina mövcud idi. Bildiyiniz kimi, burada Ermənistan dövləti hərbi cinayət törədərək qanunsuz məskunlaşma aparırdı. Xüsusilə xarici ölkələrdən, Yaxın Şərqdən erməniləri buraya dəvət edib onları bizim, azərbaycanlıların evlərində yerləşdirmişdi. Bu, bir daha demək istəyirəm ki, hərbi cinayətdir. Əfsuslar olsun ki, beynəlxalq təşkilatlar, Ermənistanın havadarları buna göz yumurdular. Bu, onlar üçün məqbul idi. Çünki Ermənistan dövləti kimi, Ermənistanın xaricdəki havadarları da hesab edirdilər ki, bu torpaqlar əbədi işğal altında qalmalıdır. Bizim iradəmiz, bizim gücümüz, bizim yumruğumuz onların da başına dəydi. Çünki bizim torpağımızda ikinci Ermənistan, ikinci erməni dövlətinin yaradılması təkcə Ermənistan rəhbərliyinin məhsulu deyildi.
Bu gün isə biz bütün dünyaya sübut etmişik ki, heç kim bizim iradəmizə təsir edə bilməz. Bunu biz müharibə dövründə göstərmişik, 44 gün ərzində ancaq və ancaq irəli gedərək, düşməni məhv edərək, bayrağımızı qaldıraraq göstərmişik. Müharibədən sonra keçən 3 ilə yaxın müddətdə də bunu sübut etməyə məcburuq. Çünki bizə qarşı aparılan kampaniya, çirkin təbliğat bizim iradəmizə təsir edə bilməz, bizi yolumuzdan döndərə bilməz. Haqq-ədalət bizim tərəfimizdədir, beynəlxalq hüquq bizim tərəfimizdədir, biz heç kimdən qorxmuruq və bunu göstərmişik, həm döyüş meydanında, həm siyasi müstəvidə. Ermənistanın havadarları bunu nə qədər tez anlasalar, o qədər də Ermənistan üçün yaxşı olacaq və bölgə üçün yaxşı olacaq. Çünki biz qurub-yaradan xalqıq. Laçın şəhərini cəmi 8 ay ərzində qurub-yaratmaq xalqımızın həm istedadını, həm iradəsini göstərir və eyni zamanda, onu göstərir ki, bu torpaqların sahibləri bizik. Ermənistan 30 il ərzində torpaqlarımızı işğal altında saxlayıb. Azad edilmiş ərazilərə hər gələn insan öz gözləri ilə erməni vəhşiliyinin təzahürlərini görür. Əgər bu torpaq onlara məxsus idisə, nə üçün şəhərlər, kəndlər viran qoyulub, nə üçün bütün tarixi abidələr dağıdılıb? Onlar da bilirdilər ki, gec-tez biz gələcəyik, biz də bilirdik ki, gec-tez biz gələcəyik. İşğal dövründə keçmiş köçkünlərlə çoxsaylı görüşlərdə mən deyirdim ki, gün gələcək biz öz bayrağımızı Laçında, Şuşada, o vaxt işğal olunan digər şəhərlərdə qaldıracağıq.
Xatırlayıram, 50 yaşım tamam olanda mən laçınlılarla Qarabağda, Qarabağın Ağcabədi rayonunda, Taxtakörpü qəsəbəsində görüşmüşdüm və onlara demişdim ki, - yeni köçkün şəhərciyi açılırdı, - dövlət sizi daha yaxşı şəraitlə təmin edir, ancaq torpaqlarımız azad olunandan sonra sizin üçün Laçında daha gözəl şərait yaradacağıq və belə də oldu. Əlli yaşımı Ağcabədidə laçınlılarla qeyd etmişəm, 60 yaşımı Şuşada qeyd etmişəm, Cıdır düzündə, bu gün də Laçın Şəhəri Günündə sizinlə birlikdə bu bayram tədbirlərində iştirak edirəm. Bu böyük xoşbəxtlikdir, mənim üçün, sizin üçün, hər birimiz üçün. Biz xoşbəxt günləri yaşayırıq və əminəm ki, xalqımız bundan sonra sülh, əmin-amanlıq şəraitində yaşayacaq, öz doğma torpağında qurub-yaradacaqdır. Laçın rayonunun timsalında biz dirçələn Azərbaycan reallıqlarını görürük, dirçələn torpaqları görürük.
Bir məsələyə də toxunmaq istərdim. Bildiyiniz kimi, bu il aprelin 23-də Laçın rayonunda, Azərbaycan-Ermənistan sərhədində sərhəd-buraxılış məntəqəsi qoyulmuşdur. Bir daha iradə, cəsarət, öz gücünə əminlik nümayiş etdirərək biz bunu etdik. Nə qədər bizə təzyiqlər oldu, nə qədər hədə-qorxular oldu. Bu gün də davam edir, bu gün də müxtəlif beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində Ermənistan və onun arxasında dayananlar bizə qarşı müxtəlif fitnələr ortaya atırlar. Heç bir şey bizi yolumuzdan döndərə bilməz. 23 aprel bizim ərazi bütövlüyümüzün tam bərpası deməkdir. Sərhəd-buraxılış məntəqəsinin qurulması ərazi bütövlüyümüzün tam bərpası deməkdir və bunu biz beynəlxalq hüquq çərçivəsində etdik, biz öz ərazimizi qoruyuruq, öz sərhədlərimizi qoruyuruq və qoruyacağıq.
Ona görə Laçın rayonu ilə bağlı bir çox önəmli tarixi hadisələr baş vermişdir. Bu gün Laçın şəhəri görün, necə də gözəldir cəmi 8-9 ay ərzində, heç bir il keçməyib. Biz bərpa işlərinə keçən ilin oktyabr ayında başlamışdıq, artıq bu gün biz Laçında qonaqları qəbul edirik. Azərbaycanın müxtəlif yerlərindən qonaqlar gəlib, xarici ölkələri təmsil edən diplomatlar gəlib. Bu, bir daha göstərir ki, xalqımız öz doğma torpağında qurub-yaradan xalqdır.
Əziz laçınlılar, mən sizi bir daha ürəkdən salamlayıram, Şəhər Günü münasibətilə təbrik etmək istəyirəm. Əminəm ki, siz öz dədə-baba torpağınızda rahat, xoşbəxt yaşayacaqsınız. Siz buna layiqsiniz. 30 il siz həm fiziki, həm də mənəvi əzab çəkmisiniz. Bu gün isə artıq dirçələn Laçın, dirçələn Qarabağ, dirçələn Şərqi Zəngəzur bizim gücümüzü göstərir və onu göstərir ki, biz istədiyimizə hər zaman nail oluruq.
Bir daha sizi təbrik edirəm. Yaşasın Laçın! Yaşasın Azərbaycan!
Tədbir konsert proqramı ilə davam edib.
Konsertdən sonra Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva tədbir iştirakçıları ilə söhbət etdilər.

President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva participated in “Lachin City Day” festivities held on the bank of Hakari River
26.08.2023President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva have attended the “Lachin City Day” festivities, supported by the Heydar Aliyev Foundation and organized by the Ministry of Culture and Special Representative Office of the President of Azerbaijan in the Lachin district, on the bank of the River of Hakari in the city of Lachin.
- Dear residents of Lachin, dear friends.
First of all, I sincerely congratulate the people of Lachin on the City Day. This is the first time that the City Day has been held in Lachin with great solemnity and enthusiasm. As you may know, I recently decreed that city days be held in the liberated territories, so city days were established. City Days are the days where our cities were liberated. The city of Lachin was completely liberated on August 26.
As a result of the Second Karabakh War, the Lachin district was liberated from occupation on December 1, but the city of Lachin and two villages, Zabukh and Sus, were not under our control. Because the former Lachin corridor passed through this city and these villages. We built a new road in a short time and returned both to Lachin and to the villages of Zabukh and Sus. I had a meeting with the people of Zabukh today. Last night, after a long break, after 31 years, they returned to their native village and have already settled there. The residents of Lachin have been here since May 28. On May 28, on Independence Day, I presented the first group of Lachin residents with keys to their homes, so thus the revival of Lachin began. Since then, about 1,000 residents of Lachin have settled in the city. Houses for 900 families will be ready by the end of the year. So by the end of this year, several thousand city and rural residents will move to Lachin. This is tremendous happiness. It is our victorious Armed Forces that gave us this happiness. Taking this opportunity, we honor the memory of all our martyrs and pray for God's mercy on them. At the cost of their blood and lives, thanks to courage of our heroic children, we are here today. Today we are celebrating holidays in our native land. There can be no greater happiness than this.
The occupation of Lachin was a great tragedy both for the people of Lachin and for the entire nation. The occupation of every village and city was a great tragedy, but the occupation of Lachin was a huge test from a strategic point of view, a great disaster. Because a geographical connection was created between Armenia and the former Nagorno-Karabakh Autonomous Province. Our subsequent losses were preconditioned precisely by the loss of Shusha and Lachin. The month of May was associated with these two tragic days in the history of independent Azerbaijan. May was a tragic month in our independent life – Shusha was occupied on May 8 and Lachin was occupied on May 18. This occupation shook us from within. This occupation marked the beginning of the occupation of other lands. Because Shusha was the first to be occupied, followed by Lachin.
Today, we are celebrating holidays in Shusha and Lachin. The people have returned here, life is reviving. This morning, I attended several events together with the children. I asked them both in Zabukh and the city of Lachin: you have come here from Baku, Sumgayit and other places, don't you miss your previous homes? They said no. We live proudly in our native land. Every native of Lachin, every former IDP is proud today. Every Azerbaijani, all Azerbaijani citizens throughout Azerbaijan, Azerbaijanis of the world live with a sense of tremendous pride because we have shown the strength and determination of the Azerbaijani people to the whole world, we shed blood, won a historic Victory and returned to our native land. This couldn’t have been done through negotiations, war was the only option out. We fought a just war. We fought on our land. We have no interest in the land of other countries, but we are not giving our land to anyone either. I expressed the position of the Azerbaijani state on this issue even during the years of occupation. I have repeatedly said that the people of Azerbaijan will never come to terms with the occupation and will return to their native lands at any cost, and this is exactly what happened.
We are building Lachin now. When I arrived in Lachin in September last year, the appearance of the city was very sad. The city was almost destroyed. There were a few clumsy buildings left over from the pre-occupation period. As you may know, the Armenian state committed a war crime and carried out illegal settlement here. They specifically brought Armenians from foreign countries, from the Middle East, and settled them in the houses of Azerbaijanis. I want to repeat that this is a war crime. Unfortunately, international organizations and Armenia’s patrons turned a blind eye to that. This was acceptable to them. Because, just like the Armenian state, Armenia's patrons abroad also believed that these lands should remain under occupation forever, but our determination, our strength, our fist hit them too. Because the creation of a second Armenia and a second Armenian state in our land was not only a product of the Armenian leadership.
Today, we have proved to the whole world that no-one can influence our determination. We showed this during the war, we showed it by going forward for 44 days, by crushing the enemy and raising our flag. We are having to prove it again in the three years that have passed since the war. Because the campaign against us, the ugly propaganda cannot affect our determination, cannot make us turn back. Justice is on our side, international law is on our side, we are not afraid of anyone and we have shown it both on the battlefield and on the political plane. The sooner Armenia’s patrons understand this, the better it will be for Armenia and for the region. Because we are a nation of builders. Building and creating the city of Lachin in just eight months shows both the talent and resolve of our people. At the same time, it shows that we are the true owners of these lands. Armenia occupied our lands for 30 years. Anyone coming to the liberated lands can see with their own eyes the manifestations of Armenian atrocities. If this land really belonged to them, why were cities and villages destroyed? Why were all historical monuments destroyed? They also knew perfectly well that sooner or later we would come back. We also knew that sooner or later we would come. In numerous meetings with the former IDPs during the years of occupation, I told them that the day would come when we would raise our flag in Lachin, Shusha and other cities that were occupied at that time.
I remember the day when I turned 50 years old. I met the people of Lachin in Karabakh, in Aghjabadi district of Karabakh, in Takhtakorpu settlement, and I told them that, as a new settlement was being inaugurated, that the state was providing you with good conditions, but after the liberation of our lands, we would create better conditions for you in Lachin, and this is exactly what happened. I celebrated my 50th birthday together with the people of Lachin in Aghjabadi, I celebrated my 60th birthday in Shusha, and today I am participating in these festive events together with you on the Lachin City Day. This is a great happiness for me, for you, for each of us. We are living happy days, and I am sure that our people will live in peace and tranquility from now on, will build and create in our own land. In the example of the Lachin district, we see reviving Azerbaijani realities. We see the reviving lands.
I would also like to touch upon another issue. As you know, on April 23 of this year, a border checkpoint was established in the Lachin district, on the Azerbaijan-Armenia border. We did it again by showing determination, courage and confidence. So much pressure, so many threats were made to us. It continues to this day, within various international organizations, as Armenia and those who stand behind it are putting forward various conspiracies against us. Nothing can turn us from our path. April 23 means complete restoration of our territorial integrity. The construction of the border checkpoint means complete restoration of our territorial integrity, and we did it within the framework of international law. We are safeguarding our territory, we are protecting our borders and we will continue to protect them.
That is why many historic events have taken place in the Lachin district. Today, look how beautiful the city of Lachin has become in just eight to nine months, in less than a year. We started the restoration work in October of last year, and today we are receiving guests in Lachin. Guests have come from different parts of Azerbaijan, diplomats representing foreign countries have arrived. This shows again that our nation is a nation that builds and creates in its native land.
Dear residents of Lachin, I sincerely greet you again and congratulate you on the City Day. I am sure you will live comfortably and happily in your ancestral lands. You deserve it. For 30 years, you have suffered both physically and mentally. Today, the reviving Lachin, the reviving Karabakh, and the reviving Eastern Zangezur show our strength, show that we always achieve what we want.
I congratulate you again. Long live Lachin! Long live Azerbaijan!
The event continued with a concert.
Following the concert, President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva talked to the event participants.