Laçın Beynəlxalq Hava Limanında aparılan tikinti işləri ilə tanışlıq
25.08.2023Avqustun 25-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Laçın Beynəlxalq Hava Limanında tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olublar.
“AzVirt” MMC-nin baş direktoru Kamil Əliyev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma hava limanında görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, təməli 2021-ci ildə qoyulan Laçın Beynəlxalq Hava Limanının tikintisinin 2025-ci ildə tamamlanması planlaşdırılır. Hava limanının uçuş-enmə zolağının uzunluğu 3 min metr, eni isə 60 metr olacaq. Hava limanı Qorçu kəndi yaxınlığında dəniz səviyyəsindən 1800 metr hündürlükdə inşa edilir və postsovet məkanında ən yüksək dağlıq ərazidə yerləşən hava limanlarından biri olacaq.
Laçın dağlıq bölgə olduğuna görə ərazinin hamarlanması işləri davam etdirilir. Hazırda uçuş-enmə zolağının, yönəldici yolların, perronun tikiləcəyi ərazilərdə genişmiqyaslı torpaq işləri həyata keçirilir. Aeroportun beynəlxalq standartlara uyğun layihələndirilən terminal binasının sahəsi 5 min kvadratmetrdir və saatda 200 sərnişinə xidmət edə biləcək. Terminal binasında bünövrənin beton işləri tam başa çatdırılıb, metal konstruksiyaların yığılması üzrə işlərin 95 faizi yerinə yetirilib. Terminalın dam örtüyü işlərinə başlanılıb. Hava limanının aeronaviqasiya qülləsi və köməkçi binalarında təməlqoyma işləri görülür.
Qeyd edildi ki, Laçın Beynəlxalq Hava Limanında yaradılacaq şərait ICAO və IATA standartlarına uyğun uçuşların həyata keçirilməsinə imkan verəcək.
Hava limanı Laçın şəhərinə 30, Şuşaya 70, Kəlbəcərə 60 kilometrlik məsafədə yerləşir. Bu hava limanı strateji təyinatı ilə yanaşı, gələcəkdə regionun turizm potensialının inkişafına da imkan verəcək.
Qeyd edək ki, Laçın Beynəlxalq Hava Limanı Prezident İlham Əliyevin işğaldan azad olunan ərazilərdə yol-nəqliyyat strategiyasının vacib elementlərindən birini təşkil edir.

Ознакомление со строительными работами, проводимыми в Лачинском международном аэропорту
25.08.202325 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева ознакомились с ходом строительных работ в Лачинском международном аэропорту.
Генеральный директор ООО «AzVirt» Камиль Алиев проинформировал главу государства и первую леди о работе, проделанной в аэропорту.
Было сообщено, что строительство Лачинского международного аэропорта, фундамент которого был заложен в 2021 году, планируется завершить в 2025 году. Протяженность взлетно-посадочной полосы аэропорта будет составлять 3000 метров, а ширина – 60 метров. Аэропорт строится недалеко от села Горчу на высоте 1800 метров над уровнем моря. Он станет одним из самых высокогорных аэропортов на постсоветском пространстве.
Поскольку Лачин – горный регион, продолжаются работы по выравниванию территории. В настоящее время на территориях строительства взлетно-посадочной полосы, рулежных дорожек, перрона ведутся масштабные земляные работы. Площадь проектируемого в соответствии с международными стандартами здания терминала аэропорта составляет 5 тысяч квадратных метров, оно сможет обслуживать 200 пассажиров в час. Полностью завершено бетонирование фундамента терминала, выполнено 95 процентов работ по монтажу металлоконструкций. Начались работы по установлению кровли терминала. Ведутся работы по закладке фундамента навигационной вышки и вспомогательных зданий аэропорта.
Было отмечено, что условия, которые будут созданы в Лачинском международном аэропорту, позволят выполнять полеты по стандартам ICAO и IATA.
Аэропорт расположен в 30 км от Лачина, в 70 км от Шуши и в 60 км от Кяльбаджара. Помимо своего стратегического назначения, этот аэропорт позволит в будущем развивать туристический потенциал региона.
Следует отметить, что Лачинский международный аэропорт является одним из важных элементов дорожно-транспортной стратегии Президента Ильхама Алиева на территориях, освобожденных от оккупации.