Prezident və birinci xanım Laçının sənaye zonasında mebel fabrikinin açılışında iştirak edib, bir sıra müəssisələrdə yaradılan şəraitlə tanış olublar
Avqustun 25-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Laçın rayonunun sənaye zonasında mebel fabrikinin açılışında iştirak edib, prefabrik modul evlərin istehsalı müəssisəsinin və xırdabuynuzlu heyvanların saxlanılması məntəqəsinin fəaliyyəti ilə tanış olublar.
“Bakı Abadlıq Xidməti” MMC-nin baş direktoru Bünyad Qasımov dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülən işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, bərpa və quruculuq işləri istehsal müəssisələrinin yaradılması ilə paralel şəkildə davam etdirilir. Bu işlərdən biri də Laçın rayonunun sənaye zonasında yaradılan mebel fabrikidir. Müəssisədə yataq və qonaq otaqları dəstlərinin, qapıların və digər mebel məhsullarının istehsalı nəzərdə tutulub. Fabrikin illik istehsal gücü 3 min kubmetrdir. Burada Avropa ölkələrinin, Türkiyə və Çinin istehsalı olan avadanlıqlardan, Türkiyə və Rusiyadan alınan xammaldan istifadə olunacaq. İstehsal sahələrində ümumilikdə 100 nəfərin işlə təmin olunması nəzərdə tutulub.
Prezident İlham Əliyev mebel fabrikini işə saldı.
Prefabrik modul evlərin istehsalı müəssisəsi ilə tanışlıq zamanı məlumat verildi ki, burada ildə 200 ev hazırlanacaq. Prefabrik evlərə qonaq, mətbəx, yataq otaqları və sanitar qovşaq daxildir. Bu evlərin daş evlərdən üstünlüyü ondan ibarətdir ki, onlar zəlzələyə davamlı və yüksək dayanıqlılıqla yanaşı, ekoloji cəhətdən təmizdir. Həmçinin uzunömürlü və yanğına davamlı olan bu evlərin digər bir üstünlüyü isə qiymətinin daha sərfəli olmasıdır. Bu müəssisədə də 100 nəfər daimi işlə təmin olunub.
Xırdabuynuzlu heyvanların saxlanılması məntəqəsinə baxış zamanı qeyd olundu ki, burada qoyun kəsimi üçün beş, inək kəsimi üçün üç modul tipli avadanlıq quraşdırılıb. Müəssisənin illik istehsal gücü 17 min baş heyvan kəsiminə imkan verir. İstehsal sahəsində kəsim, içalat təmizləmə, soyutma otağı, kiçik hissələrə ayırma, paketləmə konteynerləri yerləşdirilib. Bu müəssisədə 30 nəfər işlə təmin olunacaq.

Президент и первая леди приняли участие в открытии мебельной фабрики в Лачинской промышленной зоне, ознакомились с условиями, созданными на ряде предприятий
25 августа Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в открытии мебельной фабрики в промышленной зоне Лачинского района, ознакомились с деятельностью предприятия по производству префабричных модульных домов и пункта содержания мелкого рогатого скота.
Генеральный директор ООО «Бакинская служба благоустройства» Буньяд Гасымов проинформировал главу государства и первую леди о проделанной работе.
Было отмечено, что восстановительные и строительные работы ведутся параллельно с созданием производственных предприятий. Одним из таких предприятий является мебельная фабрика, созданная в промышленной зоне Лачинского района. На предприятии предусматривается производство спальных и гостиных гарнитуров, дверей и другой мебельной продукции. Годовая производственная мощность завода составляет 3 тысячи кубометров. Здесь будет установлено оборудование, произведенное в европейских странах, Турции и Китае, а сырье будет закупаться в Турции и России. В целом, на производственных участках планируется обеспечить работой 100 человек.
Президент Ильхам Алиев ввел мебельную фабрику в действие.
В ходе ознакомления с предприятием по производству префабричных модульных домов было сообщено, что здесь будут изготавливать 200 домов в год. Префабричные модульные дома состоят из гостиной, спальни, ванной комнаты и кухни. Преимущество этих домов перед каменными в том, что они сейсмоустойчивы, обладают высокой прочностью, а также экологичны. Еще одним преимуществом этих долговечных и огнестойких домов является более выгодная цена. На предприятии постоянной работой обеспечены 100 человек.
Во время осмотра пункта содержания мелкого рогатого скота было отмечено, что здесь сооружено пять модульных установок для забоя овец, три – для забоя коров. Годовая производственная мощность предприятия позволяет осуществлять забой 17 тысяч голов скота. В производственной зоне расположены помещения для забоя, очистки внутренностей, охлаждения, разделки, упаковочные контейнеры. На этом предприятии работой будут обеспечены 30 человек.