Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Budapeştdə atletika üzrə dünya çempionatının kişilər arasında 100 metr məsafəyə qaçış yarışının finalını izləyiblər
20.08.2023Avqustun 20-də Macarıstanın paytaxtı Budapeştdəki Milli Atletika Mərkəzində atletika üzrə dünya çempionatının kişilər arasında 100 metr məsafəyə qaçış yarışının finalı keçirilib.
Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan, Serbiya Respublikasının Prezidenti Aleksandar Vuçiç, Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev, Türkmənistanın Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov, Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarov, Qətər Dövlətinin Əmiri Şeyx Təmim bin Həməd Al Tani, Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasının Rəisi Rüstəm Minnixanov, Bosniya və Herseqovinanın Rəyasət Heyətinin üzvü xanım Jelka Tsviyanoviç də yarışa baxıblar.
Atletika üzrə dünya çempionatı ilk dəfədir Budapeştdə keçirilir. Macarıstanın ev sahibliyi etdiyi ən böyük idman yarışı olan atletika üzrə dünya çempionatı avqustun 19-da start götürüb. Avqustun 27-dək davam edəcək bu mötəbər turnirdə 200-dən çox ölkədən 2000-dən artıq idmançı atletikanın 49 növü üzrə mübarizə aparır. Azərbaycanı dünya çempionatında iki idmançı təmsil edir.

Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева наблюдали за финальным забегом на 100 метров среди мужчин чемпионата мира по легкой атлетике в Будапеште
20.08.202320 августа в Национальном центре легкой атлетики столицы Венгрии Будапешта состоялся финальный забег на дистанцию 100 метров среди мужчин чемпионата мира по легкой атлетике.
За соревнованиями наблюдали также Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Президент Республики Сербия Александр Вучич, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Президент Туркменистана Сердар Бердымухамедов, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Эмир Государства Катар Шейх Тамим бен Хамад Аль Тани, Раис Республики Татарстан Российской Федерации Рустам Минниханов, член Президиума Боснии и Герцеговины Желька Цвиянович.
Чемпионат мира по легкой атлетике впервые проводится в Будапеште. Это крупнейшее спортивное соревнование, проводимое Венгрией, стартовало 19 августа. В престижном турнире, который продлится до 27 августа, свыше 2000 спортсменов из более чем 200 стран соревнуются в 49 видах легкой атлетики. Азербайджан на чемпионате мира представляют два спортсмена.