Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Vilnüs Qədim şəhərini gəziblər
22.05.2023Mayın 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Vilnüs Qədim şəhərini gəziblər.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma Vilnüs Qədim şəhərinin tarixi haqqında məlumat verildi.
Bildirildi ki, Vilnüs Qədim şəhərin arxitekturasında keçmişin və gələcəyin vəhdəti hiss olunur. Şimali Avropanın Orta əsrə aid ən böyük şəhərlərindən sayılan Vilnüsün Qədim şəhər hissəsinin sahəsi təqribən 3,6 kvadratkilometrdir. Burada Avropanın ən qədim qotik, intibah, barokko və neoklassik memarlıq üslublarında inşa olunmuş binalar bir-birini tamamlayır. Ən mükəmməl memarlıq komplekslərindən biri Qədim şəhərin böyük bir hissəsini tutan və 13 həyəti olan Vilnüs Universiteti Memarlıq Ansamblıdır.
Qeyd olundu ki, Vilnüs Qədim şəhərinin universal dəyəri və orijinallığı nəzərə alınaraq 1994-cü ildə UNESCO-nun Ümumdünya irsi siyahısına daxil edilib. Litvanın paytaxtına gələn qonaqlar mütləq Qədim şəhərlə tanış olurlar. Çünki Vilnüsün digər yerləri ilə müqayisədə Qədim şəhərdə diqqət cəlb edən memarlıq abidələri daha çoxdur.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева совершили прогулку по Старому городу Вильнюса
22.05.202322 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева совершили прогулку по Старому городу Вильнюса.
Глава государства и первая леди были проинформированы о Старом городе Вильнюса.
Было отмечено, что в архитектуре Старого города Вильнюса ощущается синтез прошлого и будущего. Площадь Старого города Вильнюса, считающегося одним и крупнейших средневековых городов Северной Европы, составляет около 3,6 квадратных километра. Построенные здесь здания в архитектурных стилях готики, ренессанса, барокко и неоклассики, дополняют друг друга. Одним из самых совершенных архитектурных комплексов является архитектурный ансамбль Вильнюсского университета, занимающей значительную часть города и имеющей 13 дворов.
Подчеркивалось, что с учетом универсальной ценности и оригинальности Старый город Вильнюса в 1994 году был включен в Список всемирного наследия ЮНЕСКО. Гости, приезжающие в столицу Литвы, непременно знакомятся со Старым городом, где очень много привлекающих внимание архитектурных памятников.