Azərbaycan Prezidenti və birinci xanım Ağdam şəhərində 3-cü yaşayış məhəlləsinin təməlini qoyublar
Mayın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam şəhərində salınacaq 3-cü yaşayış məhəlləsinin təməlinin qoyulması mərasimində iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və xanımına əvvəlcə Ağdam şəhər 1 saylı məktəbin yeni binasında tikinti işlərinin gedişi barədə məlumat verildi. Bildirildi ki, 960 şagird yerlik bu məktəbdə təhsil üçün hər cür şərait yaradılacaq.
Qeyd edək ki, bu məktəbin binasının təməli 2021-ci il mayın 28-də Prezident İlham Əliyev tərəfindən qoyulub. Fəaliyyətə 1883-cü ildə başlayan bu təhsil ocağı Qarabağ bölgəsinin ən qədim məktəbidir.
Məlumat verildi ki, ümumi sahəsi 17 hektara yaxın olan yaşayış məhəlləsinin salınacağı ərazinin bir hissəsi çoxfunksiyalı zonanı əhatə edir və bu hissələrdə əhalinin sıxlığı azdır. Bu məhəllədə tikiləcək yaşayış binalarında ümumi sahəsi 120 min kvadratmetr təşkil edən 1239, o cümlədən 25 birotaqlı, 396 ikiotaqlı, 533 üçotaqlı, 285 dördotaqlı mənzil olacaq.
Yaşayış məhəlləsindəki binaların inşasında istilik tutumlu təbii materiallardan istifadə olunacaq. Binalar daimi su, elektrik və yüksəksürətli internet ilə təmin ediləcək. İstilik və isti su təchizatı mərkəzi qazanxana sistemi ilə həyata keçiriləcək.

Президент Азербайджана и первая леди заложили фундамент 3-го жилого квартала в городе Агдам
2 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки 3-го жилого квартала, который будет построен в городе Агдам.
Глава государства и его супруга сначала были проинформированы о ходе строительных работ в новом здании Агдамской городской школы номер 1. Было сообщено, что в этой школе на 960 ученических мест будут созданы все условия для обучения.
Отметим, что фундамент нового здания школы был заложен Президентом Ильхамом Алиевым 28 мая 2021 года. Это учебное заведение, начавшее действовать в 1883 году, является старейшей школой Карабахского региона.
Было сообщено, что часть территории, где будет построен жилой квартал, который расположится на площади около 17 гектаров, охватывает многофункциональную зону с низкой плотностью населения. В жилых зданиях, которые будут построены в этом квартале, будет 1239 квартир общей площадью 120 тысяч квадратных метров, в том числе 25 однокомнатных, 396 двухкомнатных, 533 трехкомнатных, 285 четырехкомнатных.
При строительстве зданий в жилом квартале будут использованы теплоемкие природные строительные материалы. Здания будут бесперебойно обеспечиваться водой, электричеством и высокоскоростным интернетом. Отопление и горячее водоснабжение будет подаваться посредством центральной котельной.