Ağdam şəhərində inzibati binanın təməli qoyulub
02.05.2023Mayın 2-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam şəhərində tikiləcək inzibati binanın təməlinin qoyulması mərasimində iştirak ediblər.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma layihə barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, zirzəmi və beş mərtəbədən ibarət olacaq binanın tikinti sahəsi ümumilikdə 24,5 min kvadratmetr təşkil edəcək. Zirzəmi qatında avtomobil dayanacağı, mülki müdafiə sığınacağı, texniki otaqlar, anbar, mətbəx, auditoriya yaradılacaq. Binanın birinci mərtəbəsində rayon statistika idarəsi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin rayon şöbəsi, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin, Antiinhisar Siyasəti və İstehlakçıların Hüquqlarının Müdafiəsi Dövlət Xidmətinin regional bölmələri, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin yerli bölməsi, rayon mədəniyyət şöbəsi, Məşğulluq Mərkəzi (DOST mərkəzi), Dövlət Aqrar İnkişaf Mərkəzi, Dövlət Vergi Xidmətinin Ərazi Vergilər İdarəsi, iclas otağı və arxiv olacaq.
İkinci mərtəbədə 7 iclas otağı, 8 açıq ofis, zal, katiblik fəaliyyət göstərəcək. Üçüncü mərtəbədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin qərargahı, iki hissəyə bölünə bilən ziyafət zalı yaradılacaq. Dördüncü və beşinci mərtəbələrdə də ofislər, görüş, iclas və digər otaqlar olacaq.
İnzibati binanın qarşısında tədbirlərin keçirilməsi üçün parad meydanının, sahəsi 17,5 min kvadratmetr olan park və şəhər meydanının da tikintisi nəzərdə tutulub.

В городе Агдам заложен фундамент административного здания
02.05.20232 мая Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева приняли участие в церемонии закладки фундамента административного здания, которое будет построено в городе Агдам.
Глава государства и первая леди были проинформированы о проекте.
Было сообщено, что строительная площадь пятиэтажного здания составит 24,5 тысячи квадратных метров. В цокольном этаже будут созданы автостоянка, убежище гражданской обороны, технические кабинеты, склад, кухня, аудитория. На первом этаже здания будут расположены районное управление по статистике, районное отделение Министерства экологии и природных ресурсов, региональные отделения Агентства продовольственной безопасности, Государственной службы по антимонопольной политике и защите прав потребителей, местное отделение Министерства цифрового развития и транспорта, районный отдел культуры, Центр занятости (центр DOST), Государственный центр аграрного развития, Территориальное налоговое управление Государственной налоговой службы, комната для заседаний и архив.
На втором этаже будут действовать 7 комнат для заседаний, 8 открытых офисов, зал, секретариат. На третьем этаже будут созданы штаб-квартира специального представительства Президента Азербайджанской Республики, банкетный зал, который можно разделить на две части. На четвертом и пятом этажах также будут офисы, кабинеты для встреч, заседаний и другие помещения.
Перед административным зданием планируется создать парадную площадь для проведения мероприятий, парк площадью 17,5 тысячи квадратных метров и городскую площадь.